Ogólnorosyjska załoga kosmonauta startuje na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Kosmonauci Oleg Artemyev, Denis Matveev i Sergey Korsakov wystartowali na pokładzie statku kosmicznego Sojuz MS-21 z wyrzutni kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie o godzinie 11:55 czasu wschodniego. Start załogi i podróż na stację kosmiczną, która powinna zająć nieco ponad trzy godziny, będzie transmitowana na żywo przez NASA stronie internetowej.

To pierwszy lot kosmiczny Matwiejewa i Korsakowa, a na pokładzie stacji kosmicznej cała trójka spędzi kolejne sześć i pół miesiąca.

Oczekuje się, że kosmonauci zadokują na stacji kosmicznej o 15:05, a właz otworzy się o 17:30, kiedy na pokładzie ISS zostaną powitani przez dwóch rosyjskich kosmonautów, czterech astronautów NASA i jednego astronautę Europejskiej Agencji Kosmicznej .

W ten sposób liczba załogi stacji wzrośnie do 10.

Zazwyczaj rosyjskie Sojuz startują z dwoma kosmonautami i co najmniej jednym astronautą NASA lub innym międzynarodowym partnerem w związku z umową o wymianie załogi między rosyjską agencją kosmiczną Roscosmos i innymi agencjami.

To nie pierwszy raz, kiedy ma miejsce ogólnorosyjska misja – rosyjska załoga poleciała na stację w październiku, aby nakręcić pierwszy film w kosmosie.

Chociaż ten start kosmonauty ma miejsce w czasie, gdy narastają napięcia geopolityczne, brak zaangażowania innych narodów jest zbiegiem okoliczności i opiera się na uprzedniej umowie między NASA i Roscosmosem w sprawie opóźnionej wymiany załogi na przyszłe misje w 2022 roku.

„Nadal planujemy pracować nad zamianą załogi” – powiedział Joel Montalbano, kierownik programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej NASA, podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. „I tak nadal mamy zaplanowane szkolenie dla Rocosmos, aby przyjechać do Houston, Hawthorne i nasz zespół, aby przejść do Star City i trenować do Sojuzów.

„Jeśli chodzi o interakcje z Białym Domem – mają świadomość, że kontynuujemy te operacje. Od czasu do czasu otrzymujemy pytania, na które odpowiadamy, ale dzisiaj kontynuujemy prace nad tymi umowami”.

Kosmonauci startują na pokładzie statku kosmicznego Sojuz MS-21 ze startowiska kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Montalbano nie odpowiedział na pytanie o przedłużenie partnerstwa ISS z Rosją do 2030 roku.

READ  Stany Zjednoczone mocniej uderzają w Putina, zakazując wszelkiego importu rosyjskiej ropy

Zapytany, czy obecne napięcia na Ziemi przełożyły się na załogę stacji kosmicznej, Montalbano powiedział: „Kiedy jesteś w kosmosie, nie ma granic. Nie widzisz, że nie widzisz linii państw ani państw”.

„Zespoły nadal współpracują. Czy są świadome tego, co dzieje się na Ziemi? Absolutnie. Astronauci i kosmonauci to jedne z najbardziej profesjonalnych grup, jakie kiedykolwiek widziałeś. Nadal działają dobrze i naprawdę nie ma napięć w zespole. To jest to, do czego zostali przeszkoleni i są tam, wykonując tę ​​pracę ”.

Powrót na Ziemię

30 marca astronauta NASA Mark Vande Hei ma powrócić na Ziemię wraz z rosyjskimi kosmonautami Antonem Shkaplerovem i Piotrem Dubrowem.

Vande Hei – który wystartował na ISS w kwietniu 2021 – przekroczył rekord 340 dni w kosmosie astronauty NASA Scotta Kelly’ego 15 marca, a kiedy wyląduje w Kazachstanie, ustanowi nowy rekord w ilości czasu spędzonego przez człowieka w kosmosie: 355 dni.

Agencja kosmiczna starała się potwierdzić w poniedziałek, że nadal ściśle współpracuje z rosyjską agencją kosmiczną Rocosmos na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, pomimo narastających napięć geopolitycznych.

Według Montalbano wspólne operacje NASA i Roscosmosu w rosyjskich obiektach w Bajkonurze w Kazachstanie „nadal idą dobrze”. „Mogę ci powiedzieć na pewno Mark [Vande Hei] wraca do domu „rosyjskim statkiem kosmicznym Sojuz”, powiedział Montalbano w poniedziałek.

NASA twierdzi, że Amerykanin na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wróci na rosyjską rakietę „na pewno”

Urzędnicy NASA nie powiedzieli, że nastąpią jakiekolwiek znaczące zmiany w planach sprowadzenia Vande Hei z powrotem do Stanów Zjednoczonych po tym, jak wyląduje. Poleci do domu odrzutowcem Gulfstream, tak jak inni astronauci amerykańscy przed nim.

Przez prawie dekadę rosyjskie pojazdy Sojuz były jedynym środkiem transportu astronautów do stacji kosmicznej i ze stacji kosmicznej. Ale to zaufanie skończyło się po tym, jak SpaceX zadebiutował swoją kapsułą Crew Dragon w 2020 roku, a Stany Zjednoczone odzyskały możliwości lotów kosmicznych.

READ  Indie, Japonia i Korea Południowa „najmocniej ucierpią”, jeśli ropa osiągnie 100 USD

Kiedy Montalbano został zapytany przez Kristin Fisher z CNN o to, czy NASA ma plany awaryjne na wypadek dalszego pogorszenia stosunków amerykańsko-rosyjskich, powiedział: „Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, powiem wam, to był sztandarowy model współpracy międzynarodowej. rozmawialiśmy wcześniej (o) współzależności, jaką mamy między segmentem amerykańskim i rosyjskim, dlatego jesteśmy w stanie działać i jak działamy… W tej chwili nasi rosyjscy partnerzy nie wskazują, że chcą to robić cokolwiek innego. Dlatego planujemy kontynuować działalność tak, jak dzisiaj.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *