Rosyjscy astronauci docierają do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w barwach ukraińskiej flagi

Krótko po dotarciu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej trio rozmawiało przez telefon z dzwoniącymi, w tym z członkami rodziny, którzy życzyli im udanej misji. Zapytany przez rozmówcę o wybór odzieży, Artemyev odpowiedział, że każda załoga może wybrać własne kolory z zapasów wyposażenia.

„Właściwie mieliśmy dużo żółtego materiału, więc musieliśmy go użyć” – wyjaśnił Artemyev. „Więc dlatego musieliśmy nosić żółty.”

Rosyjskie siły kosmiczne również zaprzeczyły, jakoby kolor miał odzwierciedlać ukraińską flagę. Stwierdzono, że projekt munduru odzwierciedla kolory Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu Technicznego Baumana, gdzie studiowali kosmonauci.

Krawiecka decyzja trzech Rosjan wywołała dyskusje w mediach społecznościowych, czy było to celowe nawiązanie do wojny na Ukrainie, gdzie w ciągu ostatnich trzech tygodni siły rosyjskie wypuściły strumienie ognia artyleryjskiego, pocisków i bomb. Prezydent Rosji Władimir Putin kontrowersyjnie próbował usprawiedliwić ofensywę twierdząc, że został wystrzelony w celu „odnazyfikowania” Ukrainy.

Były astronauta NASA Scott Kelly, który dowodził trzema ekspedycjami na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, tweetował W piątek, zarówno po rosyjsku, jak i po angielsku, trzej rosyjscy kosmonauci przybyli w „ukraińskim żółtym!” Kolega astronauta Terry Virts był podobnie zachwycony, tweetowanie, „Wow. Po prostu wow. Dobrze zrobiony. „

Miłośnikom kosmosu i obserwatorom szczególnie zależało na tym, czy skafandry mają być wsparciem dla Ukrainy, ponieważ od końca lutego rosyjskie władze rozprawiły się z antywojennymi nastrojami. Kreml zamknął niezależne media, zakazał niektórych platform mediów społecznościowych i ukarał aktywistów, którzy odważą się zabierać głos.

READ  Real Madryt oszołomił Man City w półfinale Ligi Mistrzów, Rodrigo Hero, zespół Cardioli topnieje

Pozostawiło to ludziom w Rosji niewiele miejsca na dostęp do historii narastającego kryzysu humanitarnego na sąsiedniej Ukrainie. Zwolennicy inwazji Putina również rozpoczęli własne kampanie prowojenne, m.in używając litery „Z” aby zasygnalizować swoją zgodę.

Podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną ma miejsce, gdy eskalacja napięć między Stanami Zjednoczonymi a Rosją nadweręża kosmiczne partnerstwo tych krajów. Dmitrij Rogozin, szef Roscosmosu, zagroził na początku tego miesiąca odcięciem dostaw rosyjskich silników rakietowych używanych w rakietach, które dostarczają zaopatrzenie na stację kosmiczną. Ale kierownictwo NASA odrzucił pomysł że współpraca się rozpada.

Marisa Iati przyczyniła się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *