Rosnące stopy procentowe obniżają popyt na kredyty hipoteczne o ponad 40% w stosunku do roku temu

Saul Loeb | AFP | Obrazy Getty

Rosnące stopy procentowe miażdżą rynek kredytów hipotecznych, ponieważ niewielu właścicieli domów może teraz skorzystać z refinansowania, a więcej potencjalnych nabywców domów zostaje wycenionych.

Całkowita liczba wniosków o kredyt hipoteczny spadła w zeszłym tygodniu o kolejne 6% w porównaniu z poprzednim tygodniem, według sezonowo modyfikowanego indeksu Stowarzyszenia Banków Hipotecznych. Wolumen spadł o 41% w porównaniu z tym samym tygodniem rok temu.

Średnia stopa procentowa umowy dla 30-letnich kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu i zgodnych saldach kredytu (647 200 USD lub mniej) wzrosła do 4,90% z 4,80%, przy czym punkty spadły do ​​0,53 z 0,56 (w tym prowizja za początek) dla kredytów z 20% zaliczka. Wskaźnik ten wyniósł zaledwie 3,36% rok temu. To już czwarty z rzędu tydzień podwyżek.

Liczba wniosków o refinansowanie kredytu mieszkaniowego, które systematycznie spadały od miesięcy, spadała z tygodnia na tydzień o kolejne 10%. Popyt na refinansowanie był o 62% niższy niż w tym samym tygodniu rok temu.

„Liczba wniosków o kredyt hipoteczny nadal spada ze względu na szybko rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych, ponieważ rynki finansowe spodziewają się znacznie zaostrzonej polityki pieniężnej w nadchodzących miesiącach”, powiedział Joel Kan, ekonomista MBA. „Ponieważ wyższe stawki zmniejszają zachętę do refinansowania, liczba aplikacji spadła do najniższego poziomu od wiosny 2019 r.”

Udział refinansowania wszystkich wniosków spadł do 38,8% z 51% rok temu.

Wnioski o kredyt hipoteczny na zakup domu spadły w ciągu tygodnia o 3% i były o 9% niższe niż w tym samym tygodniu rok temu. Silny rynek pracy, przy ciągłym wzroście płac, utrzymuje wysoki popyt na mieszkania, ale podaż istniejących domów na sprzedaż jest nadal bardzo słaba. Wojny licytacyjne są raczej regułą niż wyjątkiem. Przystępność cenowa szybko spada, a nabywcy na poziomie podstawowym są odsuwani na bok.

READ  İmamoğlu: Ochrona naszej Republiki oznacza ochronę pokoju – najnowsze wiadomości z Türkiye

„Podwyższona średnia wielkość kredytu na zakup i bardziej gwałtowny spadek o 8% wniosków o zakup FHA wskazują, że kupujący po raz pierwszy są nieproporcjonalnie dotknięci wyzwaniami podaży i przystępności cenowej” – dodał Kan.

Spadek rynku kredytów hipotecznych powoduje zwolnienia w firmach takich jak Movement Mortgage i Better.com. Firmy hipoteczne były na masowych szaleństwach zatrudniania w pierwszym roku pandemia Covidponieważ stopy procentowe ustanowiły kilkanaście rekordowo niskich poziomów, a zarówno popyt na refinansowanie, jak i na zakup gwałtownie wzrósł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *