Rosja twierdzi, że Kijów atakuje z powietrza czołgi dostarczane do krajów zachodnich | Ukraina

Rosyjskie naloty na Kijów po raz pierwszy od pięciu tygodni w niedzielę, wymierzone w czołgi dostarczane do krajów zachodnich, powiedział rosyjski prezydent. Władimir PutinOstrzegł, że jeśli dostawy broni będą kontynuowane, zaatakowanych zostanie więcej celów.

W niedzielę wczesnym rankiem na wschodnich przedmieściach Kijowa, Tornitsky i Dniprovsky, słychać było kilka eksplozji, które raniły jedną osobę. Strajki oznaczały zmianę strony sił inwazyjnych.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że czołgi T-72 dostarczone przez atakujących zostały zniszczone Ukraina Ponieważ kraje europejskie przechowują w budynkach warsztatu samochodowego, zapotrzebowania nie można było natychmiast zweryfikować.

Szef Zarządu Kolei Ukrainy Ołeksandr Kamisz powiedział, że twierdzenia Rosji są fałszywe. „W zakładzie nie ma takich czołgów, ani sprzętu wojskowego. Mamy tylko samochody naprawcze. Te wozy są niezbędne na eksport – są to zwłaszcza wozy zbożowe” – powiedział.

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko powiedział, że „jedna ofiara została przyjęta do szpitala” w związku z incydentem. Siergiej Leszczenko, członek komitetu nadzorczego Kolei Ukraińskich, powiedział, że jej obiekty zostały zaatakowane.

Pierwsze bombardowania w jakiejkolwiek części stolicy od końca kwietnia wydają się być próbą uderzenia na linie zaopatrzeniowe na wschód od Kijowa, gdzie obie strony toczą zaciekłą walkę o kontrolę nad Donbasem.

Putin powiedział rosyjskiej telewizji państwowej, że prawdopodobnie oznacza to nowe podejście, że Rosja uderzy w nowe cele na Ukrainie, jeśli Stany Zjednoczone dostarczą rakiety dalekiego zasięgu, które obiecały Kijowowi w zeszłym tygodniu.

Rosja uderzy mocno, jeśli dostarczy Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu: Putin – wideo

Biorąc pod uwagę takie pociski, Putin, który uważany jest za ściśle zaangażowany w podejmowanie decyzji wojskowych, powiedział: „Uderzymy w cele, których jeszcze nie trafiliśmy”. Rosyjski przywódca nie określił, co zostanie zaatakowane, choć jednym z najbardziej logicznych celów byłyby punkty logistyczne.

Rosja jest zirytowana decyzją USA o zaopatrzeniu Ukrainy w wielorakietowe systemy rakietowe wyposażone w ciężarówkę Himars, z pociskami, które mogą podróżować na odległość od 20 do 40 mil, bardziej niż cokolwiek w kijowskim arsenale.

„Moim zdaniem to zamieszanie ma tylko jeden cel: doprowadzić do jak największej części konfliktu zbrojnego” – powiedział Putin w wywiadzie telewizyjnym.

Ukraina i Zachód mają nadzieję, że rakiety zapobiegną koncentracji sił rosyjskich na froncie pod przyszłe ataki, ale Putin przekonuje, że nie zmieni to znacząco równowagi militarnej.

„Rozumiemy tę prezentację [of advance rocket systems] Stany Zjednoczone i niektóre inne kraje próbują nadrobić straty sprzętu wojskowego” – powiedział Putin. „Wtedy to po prostu dotarło do nas. W istocie niczego nie zmienia. ”

Ukraińska firma atomowa Energoatom miała podobno zmierzać do elektrowni atomowej Piwdennoukrainsk na południu kraju około godziny 5.30 w kierunku Kijowa.

Stwierdzono, że pocisk „przeleciał zbyt nisko” nad bazą, a siły rosyjskie „jeszcze nie zrozumiały, że nawet najmniejszy fragment pocisku, który mógłby uderzyć w jednostkę roboczą, może spowodować katastrofę nuklearną i wyciek promieniowania”.

Ostatni atak na Kijów miał miejsce 28 kwietnia, kiedy rosyjski pocisk zabił finansowanego przez USA producenta Radia Wolna Europa / Radio Liberty. Od tego czasu Moskwa bojkotowała stolicę, próbując wyprzeć Ukrainę z Donbasu.

Wielkiej Brytanii Ministerstwo Obrony powiedziało Siły ukraińskie kontratakowały w Siwierodoniecku we wschodniej Ukrainie, mówiąc, że „siły rosyjskie mogą spowolnić tempo operacji, które wcześniej osiągnęły” – ale nie oceniły, czy posunięcie to odepchnie najeźdźców.

Zapisz się na pierwszą edycję naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – BST co tydzień o 7 rano

W sobotę Siergiej Haidai, ukraiński gubernator obwodu ługańskiego, powiedział, że jego wojska odbiły około 20% Donbasu, który przez kilka dni znajdował się pod ostrzałem rosyjskiego ostrzału i nalotów.

Haidoi powtórzył to twierdzenie w niedzielę, dodając, że ośmiu Rosjan dostało się do niewoli i że okupanci „stracili dużą liczbę personelu”. Gubernator powiedział, że kwatera główna pomocy humanitarnej w sąsiednim Licencjonowaniu została trafiona przez 30 bomb w ciągu nocy.

Atak ukraińskiej policji na dokumenty w Łysjansku – wideo

Siły ukraińskie „skutecznie spowalniają rosyjskie operacje” w Donbasie i przeprowadzają „skuteczne lokalne kontrataki w Siwerodoniecku”. Instytut Badań Wojennych powiedział:Amerykański myśliciel, z dnia na dzień.

Zespół badawczy, który ściśle monitoruje walki, powiedział, że Rosja „nadal może uchwycić Siwirodonieck i Łyczynsk” i że „bezpieczeństwo Ukrainy jest silne w tym ważnym teatrze”.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony stwierdziło, że Rosja polega na „słabo uzbrojonych i wyszkolonych” siłach separatystycznych z Ługańska, taktyce stosowanej wcześniej przez siły moskiewskie w Syrii. „To podejście podkreśla chęć kontrolowania strat spowodowanych przez regularne siły rosyjskie” – dodał.

Doradca ukraińskiego prezydenta wezwał kraje europejskie do odpowiedzi na ataki rakietowe „większymi sankcjami i większą ilością broni” – i wydawał się krytyczny wobec francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona. Powiedział w wywiadzie Rosja nie powinna być w piątek obrażana na Ukrainie, aby wreszcie można było znaleźć dyplomatyczne rozwiązanie.

Mychajło Podolak, doradca szefa urzędu prezydenckiego, napisał na Twitterze: „Kiedy ktoś prosi, by nie obrażać Rosji, Kreml szuka nowych podstępnych ataków. Dzisiejszy atak rakietowy ma tylko jeden cel – zabić jak najwięcej Ukraińców.

READ  Ostrzeżenie przed deszczem wydane przez meteorologię dla tych prowincji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *