Ropa skacze powyżej 100 dolarów za baryłkę, a azjatyckie akcje spadają po inwazji.

Cena ropy przekroczyła 100 dolarów za baryłkę po raz pierwszy od 2014 roku, europejskie kontrakty terminowe na gaz ziemny wzrosły o 31 procent, a azjatyckie akcje spadły w czwartek, gdy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainęrozszerzając zawirowania na rynku w Stanach Zjednoczonych i Europie, spowodowane obawą przed atakiem na pełną skalę.

Wall Street była przygotowana na spadek, gdy rozpoczynał się handel, a kontrakty terminowe wskazywały na 2-procentowy spadek S&P 500.

Wczesnym popołudniem japoński Nikkei 225 stracił nieco ponad 2,1 procent. W Hongkongu indeks Hang Seng spadł o 3,1 procent, podczas gdy złożony indeks Kospi w Korei Południowej spadł o 2,7 procent.

Cena ropy Brent, globalny benchmark, wzrosła o ponad 6 procent do prawie 103 dolarów za baryłkę.

Holenderskie kontrakty futures na gaz na miesiąc czołowy, europejski benchmark dla gazu ziemnego, wzrosły o 31 procent, kiedy rozpoczęto handel, do około 116 euro za megawatogodzinę. Rosja dostarcza ponad jedną trzecią gazu do Unii Europejskiej, z czego część płynie rurociągami na Ukrainie.

W ostatnich dniach na światowych rynkach panowała poważna depresja. Stoxx Europe 600 odwrócił wczesne wzrosty, spadając w środę o 0,3 procent. S&P 500 odnotował czwarty z rzędu dzień strat, tracąc 1,8% i przesuwając się głębiej w obszar korekty – spadek o ponad 10% od ostatniego maksimum. Jest teraz o 11,9 procent mniej niż w styczniu. 3 szczyt.

Wieści z Ukrainy stały się coraz bardziej tragiczne w czwartek. Prezydent Rosji Władimir W. Putin zarządził rozpoczęcie „specjalnej operacji wojskowej”, a rząd Ukrainy potwierdził, że kilka miast zostało zaatakowanych. Cyberataki znokautowały również instytucje rządowe na Ukrainie.

Moskiewska giełda wstrzymała handel, a rubel spadł do rekordowo niskiego poziomu w stosunku do głównych walut.

Inwazja na pełną skalę może mieć szeroki wpływ na towary, w tym ropę, gaz ziemny, pszenicę i metale. Europa jest w ogromnym stopniu uzależniona od Rosji pod względem energii, a część Bliskiego Wschodu i Afryki otrzymuje większość swojej pszenicy z Rosji i Ukrainy. Nawet jeśli łańcuchy dostaw pozostaną nienaruszone, a rosyjski eksport nie zostanie objęty sankcjami, istnieją obawy, że pan. Putin mógł karnie odciąć dostawy.

READ  Z ostatniej chwili! Reakcja na pożar lasu w dzielnicy Saruhanli w Manisie trwa

Niewiele rosyjskiego eksportu kieruje się bezpośrednio do Stanów Zjednoczonych, ale zakłócenia w dowolnym miejscu mogą podnieść ceny, przedłużając inflację, która i tak przeciągnęła się dłużej, niż przewidywali urzędnicy. Rezerwa Federalna zasygnalizowała, że ​​przygotowuje się do podniesienia stóp procentowych, mając na celu spowolnienie inflacji poprzez spowolnienie wydatków, dając czas podaży na nadrobienie zaległości. Jednak wyższe stopy również osłabią wzrost, a robienie tego w czasie, gdy rynki już spadają, może przedłużyć spowolnienie.

Akcje amerykańskie flirtowały z korektą od tygodni, ponieważ inwestorzy martwili się, jak szybko Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe. S&P 500, amerykański benchmark, wielokrotnie przekraczał próg 10 procent w handlu w ciągu dnia, ale pod koniec handlu wzrósł. W szczególności akcje spółek technologicznych znacznie spadły, a zaawansowany technologicznie kompozyt Nasdaq jest o 18,8 procent niższy od swojego listopadowego rekordu. Zbliża się do spadku, który wskazuje na jeszcze gorszą zmianę nastrojów na Wall Street: bessę, czyli 20-procentowy spadek.

Anton Troianowski przyczyniły się do raportowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *