USA nakładają sankcje na firmę budującą rosyjski rurociąg Nord Stream 2

WASZYNGTON, 23 lutego (Reuters) – W środę Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na firmę odpowiedzialną za budowę rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2, rozszerzając kary na Moskwę po tym, jak uznała dwa separatystyczne regiony we wschodniej Ukrainie.

Sankcje wymierzone w spółkę Nord Stream 2 AG i jej prezesa Matthiasa Warniga zwiększają presję na projekt Morza Bałtyckiego, który miał podwoić przepustowość gazu z Rosji do Niemiec.

Nord Stream 2, najbardziej dzielący Europę projekt energetyczny, nie rozpoczął działalności w oczekiwaniu na certyfikację Niemiec i Unii Europejskiej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Niemcy wstrzymały we wtorek rurociąg o wartości 11 miliardów dolarów, powołując się na działania Rosji wobec Ukrainy. Stany Zjednoczone i UE obawiają się, że gazociąg zwiększy zależność Europy od rosyjskich dostaw energii i odmówią opłat tranzytowych na Ukrainę, gdzie ma przebiegać kolejny rosyjski gazociąg.

W środowym oświadczeniu prezydent USA Joe Biden powiedział, że jego administracja ściśle koordynuje działania Nord Stream 2 z Niemcami, dodając: „Dzisiaj nakazałem mojej administracji nałożenie sankcji na Nord Stream 2 AG i jej kierownictwo”.

Biden dodał: „Te kroki są kolejnym elementem naszej początkowej transzy sankcji w odpowiedzi na działania Rosji na Ukrainie. Jak wyjaśniłem, nie zawahamy się podjąć dalszych kroków, jeśli Rosja będzie nadal eskalować”.

Departament Skarbu USA wydał generalną koncesję upoważniającą do „likwidacji” transakcji z Nord Stream 2 AG do 2 marca.

Sankcje nie dotknęły Gerharda Schroedera, byłego kanclerza Niemiec i bliskiego przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina, który od 2005 roku stoi na czele komitetu akcjonariuszy Nord Stream.

Nord Stream 2 AG to zarejestrowana szwajcarska firma, której spółką matką jest rosyjski państwowy gigant gazowy Gazprom. Gazprom jest właścicielem całego gazociągu, ale zapłacił połowę kosztów, resztę dzielił Shell, austriacki OMV (OMVV.VI)francuski Engie i niemiecki Uniper (UN01.DE) i Wintershall DEA [RIC:RIC:WINT.UL].

Sprawozdania Jeffa Masona, Kanishki Singh i Daphne Psaledakis; Montaż dokonali Doina Chiacu, Chizu Nomiyama i Howard Goller

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *