Publikacja słynnego magazynu naukowego! To nagle stało się programem na całym świecie: formuła, która daje 2-godzinne powiadomienie o trzęsieniach ziemi o sile 7 i wyższej!

W latach siedemdziesiątych, wraz z pojawiającą się technologią, gromadzenie danych o trzęsieniach ziemi, nowe modele teoretyczne i eksperymenty laboratoryjne ułatwiły identyfikację zdarzeń i mechanizmów poprzedzających trzęsienie ziemi.

Jednak w przyszłości, gdy naukowcy uzyskali lepsze obserwacje, zdali sobie sprawę, że często się mylili, ale stwierdzili, że przewidywania były miejscami poprawne.

Jednak w artykule opublikowanym w czasopiśmie Science przeprowadzono badanie na podstawie danych z tysięcy urządzeń GPS. Według tych danych wykryto początkowy etap, który jest prekursorem dużych trzęsień ziemi. Francuscy naukowcy ogłosili, że odkryli wczesną fazę, która rozpoczyna się na kilka godzin przed dużym trzęsieniem ziemi.

wykryte przez analizę danych GPS

Eksperci opisali odkrycie w artykule opublikowanym w czasopiśmie Science i powiedzieli, że dokonali tego, analizując bardzo małe przemieszczenia zarejestrowane przez GPS.

Badacze ci wierzą, że umieszczenie sieci czujników wokół głównych uskoków pomoże im znaleźć świętego Graala.

Quentin Bletery, sejsmolog z Institut de Recherche pour le Développement na Uniwersytecie Lazurowego Wybrzeża we Francji, opisał odkrycie jako bardzo ważny krok naprzód.

Bletery i współpracownik Jean-Mathieu Nocquet przeanalizowali zestaw danych hostowany przez University of Nevada w Reno, który skupiał się na stacjach GPS zlokalizowanych w pobliżu stref trzęsień ziemi o sile 7,0 lub wyższej.

Przeanalizowali zarejestrowane pozycje tych stacji w ciągu 48 godzin poprzedzających każde trzęsienie ziemi, porównując rzeczywisty ruch z oczekiwanym ruchem spowodowanym przez trzęsienie ziemi.

Badania wykazały, że ruch ziemi nasila się wraz ze zbliżaniem się czasu trzęsienia ziemi

Badania przeprowadzone przez dwóch ekspertów pokazują, że na dwie godziny przed trzęsieniem ziemi ruch ziemi na ogół zaczyna pokrywać się z oczekiwanym ruchem i nasila się w miarę zbliżania się czasu trzęsienia ziemi.

Ten wzór nie jest powszechnie obserwowany w losowo wybranych dwugodzinnych odstępach czasu, kiedy nie występują trzęsienia ziemi. Odkrycia te skłoniły ekspertów do przypuszczenia, że ​​ruch obserwowany w ciągu ostatnich dwóch godzin może być prekursorem trzęsienia ziemi.

READ  Naukowcy proponują rozwiązanie problemu zasięgu samochodów elektrycznych

Czy jesteśmy trwale przebudzeni z niebezpieczeństwa trzęsienia ziemi?

Badania opublikowane w Science dostarczają cennych informacji na temat zachowania się trzęsień ziemi i dają nadzieję na przyszłe ulepszenia w prognozowaniu trzęsień ziemi, ale sejsmolodzy wciąż stoją przed poważnymi wyzwaniami, jeśli chodzi o przełożenie tego odkrycia na wiarygodną metodę przewidywania trzęsień ziemi.

Głównym powodem tej trudności jest to, że obecne urządzenia technologiczne nie są wystarczająco czułe, aby wykryć ten ruch z wyprzedzeniem.

Plettery, autor badania, szacuje, że obecny sprzęt musi być około 50 razy bardziej czuły, aby wykryć prekursory trzęsień ziemi.

Chociaż ten brak technologii jest główną przeszkodą, Pletery uważa, że ​​wynalazek jest ważną oznaką postępu. Powiedział, że kwestionuje pogląd, że trzęsienia ziemi są chaotycznymi, przejściowymi zdarzeniami spowodowanymi nagłymi uskokami.

„Niestety nie da się tego skonsolidować w czasie”

W wyniku przeprowadzonych badań ogłoszono, że wynalazek ten nie może być stosowany w praktyce z istniejącymi w technice czujnikami.

Poinformowano, że teraz trzeba poprawić technologię i czułość czujników. Bardzo ważne w tym względzie są urządzenia wczesnego ostrzegania opracowane przed trzęsieniami ziemi w ostatnich latach. Urządzenia te wykrywają wyładowania energetyczne podczas trzęsienia ziemi i ostrzegają użytkownika.

Niestety, zgodnie z raportem, istniejące technologie nie mogą zintegrować tej formuły.

Czy trzęsienie ziemi w Japonii jest tego przykładem?

Odkrycia naukowców rodzą również intrygujące pytania.

Analizując dane GPS u wybrzeży Japonii, eksperci odkryli, że ruchy te zbiegły się w czasie na długo przed trzęsieniem ziemi Tohoku-oki o sile 9 stopni w skali Richtera, które wywołało niszczycielskie tsunami w 2011 roku.

Zaobserwowano, że ruchy przebiegały zgodnie z powtarzającym się cyklem trwającym około 3,6 godziny. Przyczyna tego cyklu jest wciąż tajemnicą.

Kliknij, aby przejść do strony głównej
Przerażający incydent w Ankarze! Przerażony tym, popełnił samobójstwo.
Przerażający moment w Stambule! Taksówkarz śmiertelnie pobił klientkę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *