Przerażający raport opublikowany przez NASA: Zmienił się kolor Ziemi

Naukowcy z Narodowego Centrum Oceanicznego twierdzą, że zmiana koloru jest oznaką degradacji środowiska spowodowanej zmianami klimatycznymi.

„Powodem, dla którego się tym przejmujemy, nie jest to, że zależy nam na kolorze, ale dlatego, że kolor jest odzwierciedleniem zmian w ekosystemie” – powiedział BB Gale, naukowiec z Narodowego Centrum Oceanograficznego w Southampton i autor książki.

Badanie przeprowadzone w 2023 r. sugeruje, że może to być spowodowane planktonem, chociaż dokładna przyczyna zmiany koloru nie została jeszcze potwierdzona. Organizmy te znajdują się na dole morskiego łańcucha pokarmowego, ale odgrywają rolę w wytwarzaniu większości tlenu na Ziemi i równoważą naszą atmosferę.

W oceanach świeci wiele planktonu, a niektóre z nich mają różne pigmenty. Zmiana koloru może dać naukowcom jaśniejszy obraz tego, jak zmieniają się populacje planktonu na całym świecie.

Naukowcy porównali zmiany kolorów z komputerową symulacją tego, jak wyglądałyby oceany, gdyby globalne ocieplenie spowodowane przez człowieka nigdy nie miało miejsca.

„Znaczące zmiany koloru zachodzą w prawie wszystkich oceanach tropikalnych i subtropikalnych” – powiedział Gale.

„To nie duże zmiany niszczą środowisko”.

„Nie mogą to być poważne zmiany, które niszczą ekosystem, mogą być subtelne” – powiedział Gale. „Ale dostarcza kolejnych dowodów na to, że działalność człowieka wpływa na znaczną część globalnej biosfery w sposób, którego nie rozumiemy”.

Podczas gdy naukowcy zastanawiają się, jaki będzie długoterminowy wpływ zazieleniania oceanów, NASA uruchomiła w tym roku nowy projekt na ten temat.

W styczniu 2024 r. zaawansowana misja satelitarna o nazwie BASE zmierzy setki kolorów oceanu – planktonu, aerozolu, chmur i ekosystemu oceanicznego – zamiast kilku zmian, które wprowadziliśmy do tej pory.

„Z pewnością kolejnym dużym krokiem jest wyciągnięcie bardziej znaczących wniosków na temat tego, jakie zmiany faktycznie zachodzą w środowisku ekologicznym” – powiedział Gale.

READ  Współpraca TÜBA z Narodową Akademią Nauk Kazachstanu

Model NASA dla Tureckiej Agencji Kosmicznej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *