Przed rzędem vs. Aborcje mogą zostać wznowione w Teksasie po tym, jak sędzia zablokował zakaz Wade

28 czerwca (Reuters) – Aborcja może zostać wznowiona w Teksasie po tym, jak Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych unieważnił ogólnokrajowe prawo konstytucyjne i zakazał urzędnikom egzekwowania prawie stuletniego zakazu.

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych w piątek uchylił orzeczenie Ro We Wade z 1973 r. w ostatniej próbie usiłowania moratorium na sędzię Christine Weims w hrabstwie Harris.

Zgodnie z prawem Teksasu, którego amerykański Sąd Najwyższy odmówił zakazania, nakaz ten pozwala klinikom na wznowienie usług, ponieważ aborcja jest już ściśle ograniczona do sześciu tygodni zgodnie z prawem Teksasu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Każda godzina, w której aborcja jest dostępna w Teksasie, jest sukcesem” – powiedział Mark Hiron, prawnik zajmujący się aborcją w Centrum Praw Reprodukcyjnych.

Prokurator generalny Teksasu Ken Paxton powiedział na Twitterze, że natychmiast odwołałby się od „błędnej” decyzji sędziego, mówiąc, że przepisy sprzed Rowe’a były „w 100% wykonalne i niezgodne z konstytucją”. Dalsze przesłuchanie zostało odroczone do 12 lipca.

Decyzja została podjęta w wyniku serii pozwów wniesionych przez stanowe grupy praw aborcyjnych w 22 stanach, które starają się spowolnić lub zatrzymać ograniczenia zdolności kobiet do ograniczania aborcji, które są obecnie wdrożone lub są na to gotowe. Czytaj więcej

Według GoodMatch Institute, grupy badawczej zajmującej się prawami do aborcji, Roe V. Jeśli Wade został odwrócony, Teksas uchwalił prawa znane jako prawa wyzwalające. Te stany obejmują 13.

Po decyzji Sądu Najwyższego sądy federalne, przy wsparciu republikanów, cofają nakazy ograniczające ograniczenia aborcji. We wtorek federalny sąd apelacyjny zezwolił na wejście w życie sześciotygodniowego zakazu w Tennessee.

READ  Przesłanie Ministra Şimşka w sprawie walki z inflacją - Wiadomości gospodarcze z ostatniej chwili

Paxton, w oświadczeniu wydanym po orzeczeniu Sądu Najwyższego USA, powiedział, że stanowy zakaz aborcji w 2021 roku nie wejdzie w życie natychmiast. Dostawcy twierdzą, że może to zająć dwa miesiące lub dłużej.

Ale Roe przeciwko. Paxton powiedział, że prokuratorzy mogliby natychmiast wnieść oskarżenie przeciwko dostawcom aborcji na podstawie starego prawa, które nie miało zastosowania, gdy Wade był w książce, ale pozostało prawem Teksasu.

Dostawcy aborcji z Teksasu argumentowali w pozwie złożonym w poniedziałek, że zakaz z 1925 r. został zniesiony i jest sprzeczny z ostatnim zakazem prowokacji uchwalonym przez ustawodawcę republikańskiego supremacji.

Pozew został złożony tego samego dnia, w którym sędziowie w Luizjanie i Utah zabronili władzom egzekwowania sankcji „prowokacyjnych” w ich stanach, a dostawcy aborcji w Idaho, Kentucky i Mississippi pozwali o podobną ulgę.

Sąd Najwyższy Oklahomy w poniedziałek odrzucił wniosek dostawców usług o zablokowanie wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji w wyroku 8-1, który wszedł w życie w maju, przed orzeczeniem Sądu Najwyższego USA, ale po wycieku wersji roboczej.

W stanie Iowa stanowy Sąd Najwyższy orzekł, że aborcja nie jest „podstawowym prawem” w konstytucji stanu Iowa, a republikański gubernator Kim Reynolds zwrócił się we wtorek do sądu o ponowne uchwalenie prawa o „bicie serca płodu”, które zabrania aborcji. Sześć tygodni ciąży.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Nate’a Raymonda na temat montażu przez Billa Berkrodta w Bostonie

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *