Protestujący przeciwstawiają się nakazowi, nadal okupują kluczowy most USA-Kanada

WINDSOR, Ontario / WASZYNGTON, 12 lutego (Reuters) – Protestujący sprzeciwiający się ograniczeniom pandemicznym zlekceważyli nakaz sądowy i przepisy nadzwyczajne, nadal okupując ważny korytarz handlowy Kanada-USA wcześnie w sobotę, kilka godzin po tym, jak sędzia wydał nakaz zakończenia blokady, sparaliżował dobrze rozwinięty przemysł samochodowy w Ameryce Północnej.

Premier Justin Trudeau obiecał prezydentowi Joe Bidenowi szybkie działania w celu zakończenia kryzysu, aw piątek kanadyjski sędzia nakazał zakończenie czterodniowej blokady Ambassador Bridge, najbardziej ruchliwego lądowego przejścia granicznego w Ameryce Północnej.

Nakaz wszedł w życie o 19:00 czasu wschodniego (0000 GMT), ale pięć godzin po terminie około 100 protestujących kręciło się wokół wejścia na most, machając kanadyjskimi flagami.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Podczas gdy liczba protestujących i policji spadała w miarę upływu nocy, demonstranci nadal blokowali most ciężarówkami i furgonetkami, uniemożliwiając ruch w obu kierunkach.

Protestujący odśpiewali hymn narodowy Kanady i o północy, a niektórzy krzyczeli „Wolność!”

Policja, która zaczęła gromadzić się na parkingu kilka przecznic od protestujących, zaczęła rozdawać broszury przedstawiające kary zgodnie z nadzwyczajnym nakazem Ontario, który wszedł w życie o północy.

Trudeau wcześniej powiedział dziennikarzom, że żadna akcja nie była wykluczona.

Firmy mają przekierowany ładunek powstrzymać straty w związku z cięciami produkcji przez firmy, w tym Ford (Fn).

Sędzia Sądu Najwyższego Geoffrey Morawetz w piątek zatwierdził wniosek stowarzyszeń przemysłu motoryzacyjnego i władz miasta Windsor, licząc na zakończenie protestów. Zajmowanie dróg dojazdowych prowadzących do most W piątek protestujący wyrazili sprzeciw i niewiele było oznak, by się wycofywali.

„Kanada ma być wolnym krajem” – powiedziała protestująca Liz Vallee z Chatham w Ontario. „Kiedy wolność jest zagrożona, musimy powstać”.

Vallee powiedziała, że ​​ona i inni zostaną, dopóki wszystkie mandaty pandemiczne nie zostaną zniesione.

READ  Prezydent Wielkiej Brytanii Kwasi Kwarteng wycofuje 45-procentową obniżkę podatków

Protesty „Konwój Wolności”, rozpoczęte przez kanadyjskich kierowców ciężarówek, sprzeciwiających się nakazowi szczepień lub kwarantanny dla kierowców transgranicznych, również okupują obszary poza budynkami rządowymi w stolicy kraju Ottawie i zablokowały dwa mniejsze przejścia przez USA.

Protesty zainspirowały podobne konwoje i plany w Francja, Nowa Zelandia, Australia i Stany Zjednoczone, których Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego pracuje nad tym, aby „Konwój Wolności”, który ma się odbyć na początku marca w Waszyngtonie, „nie zakłóci legalnego handlu”. Czytaj więcej

Na wschód od Ottawy oczekiwano, że ludzie zgromadzą się we Fredericton w prowincji Nowy Brunszwik na weekendową demonstrację. Lokalna policja poinformowała, że ​​funkcjonariusze stacjonowali przy wejściach do miasta, aby zapewnić kontynuację ruchu. Finansowa stolica Kanady, Toronto, również szykowała się na kolejne weekendowe demonstracje.

CIŚNIENIE W USA

Oprócz wezwania do działania ze strony amerykańskich urzędników i liderów biznesu, Biden wyraził obawy związane z zamykaniem fabryk samochodów i spowolnieniem produkcji podczas rozmowy telefonicznej z Trudeau, podał Biały Dom w oświadczeniu.

„Dwaj przywódcy zgodzili się, że działania osób, które utrudniają podróżowanie i handel między naszymi dwoma krajami, mają znaczący bezpośredni wpływ na życie i źródła utrzymania obywateli” – czytamy w oświadczeniu.

„Premier obiecał szybkie działania w egzekwowaniu prawa, a prezydent podziękował mu za kroki, które on i inne władze kanadyjskie podejmuje w celu przywrócenia otwartego przejścia mostów do Stanów Zjednoczonych” – dodał.

Trudeau powiedział dziennikarzom, że zgodził się z Bidenem, że blokady nie mogą być kontynuowane. „Wszystko jest na stole, ponieważ ta bezprawna działalność musi się skończyć i to się skończy” – powiedział Trudeau.

READ  Nie zgłoszono dezertera z partii İYİ do AKP

Według szacunków IHS Markit w 2021 r. transgraniczny handel pojazdami i podstawowymi częściami między USA a Kanadą wyniósł 51,5 miliarda dolarów.

Administracja Bidena wezwała Kanadę do wykorzystania uprawnień federalnych do złagodzenia blokady Ambassador Bridge, kroku, którego rząd Trudeau nie podjął. Trudeau powiedział w piątek, że jego rząd nie rozważa poważnie wezwania wojska w związku z protestami. Czytaj więcej

Przywódca Ontario, gdzie policja unikała użycia siły w celu rozproszenia protestujących, próbował w piątek wywrzeć presję grożąc grzywną w wysokości 100 000 dolarów kanadyjskich i do roku więzienia za nieprzestrzeganie przepisów.

Ogłaszając kary jako część środków nadzwyczajnych, premier Ontario, Doug Ford, powiedział, że są one potrzebne, aby „wyraźnie wyjaśnić, że blokowanie i utrudnianie przepływu towarów, osób i usług wzdłuż infrastruktury krytycznej jest nielegalne i karalne”.

Policja w Windsorze wydała oświadczenie ostrzegające przed aresztowaniami, ale nie było jasne, czy i kiedy władze zaczną nakładać grzywny lub ubiegać się o wyroki więzienia.

STRATY EKONOMICZNE

Ford, drugi co do wielkości amerykański producent samochodów, poinformował w piątek, że w związku z ograniczeniem produkcji samochodów tymczasowo wstrzymał prace w swoim zakładzie montażowym w Ohio. General Motors i Toyota również ogłosiły nowe cięcia produkcyjne.

Zapasy kanadyjskiego producenta części samochodowych Magna International (MG.TO) spadł o 6,4% w piątek po tym, jak powiedział, że widział pierwsze uderzenie po zamknięciu mostu. Czytaj więcej

Poza stratami w sektorze motoryzacyjnym, trzy utrudnione przeprawy między USA a Kanadą stanowią 33% handlu Kanady ze Stanami Zjednoczonymi, wycenianego na 616 milionów dolarów dziennie, podał Export Development Canada.

Zamknięcie mostu może pogorszyć napiętą podaż nowych pojazdów w Stanach Zjednoczonych i przyczynić się do już i tak szybko rosnącej ceny nowych pojazdów, powiedział IHS Markit w piątkowym raporcie. Nawet jeśli blokada się skończy, powrót do normalności potrwa kilka tygodni, ponieważ niedobory spływają kaskadowo w łańcuchu dostaw, powiedział IHS Markit.

READ  Biden ma duży problem z olejem. Oto, co musisz wiedzieć o najnowszej decyzji OPEC+.

Gubernator Gretchen Whitmer z Michigan, gdzie znajduje się prawie jedna piąta produkcji samochodów w USA, powiedział CNN: „Rząd kanadyjski musi zrobić wszystko, aby bezpiecznie i szybko rozwiązać ten problem”.

(1 USD = 1,2737 dolara kanadyjskiego)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Kayli Tarnowski i Trevora Hunnicutta; Dodatkowe reportaże autorstwa Stevena Scherera i Julie Gordon w Ottawie, Anny Mehler-Paperny w Toronto, Doiny Chiacu i Davida Shepardsona w Waszyngtonie oraz Ismaila Shakila, Kanishki Singha i Shivansha Tiwary’ego w Bengaluru; Pisanie przez Ramiego Ayyuba i Denny’ego Thomasa; Montaż przez Granta McCoola, Williama Mallarda i Edwinę Gibbs

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *