Prezydent Wielkiej Brytanii Kwasi Kwarteng wycofuje 45-procentową obniżkę podatków

LONDYN – Brytyjski rząd powiedział, że „dobija nas”, ponieważ porzucił plany zniesienia najwyższego podatku dochodowego dla osób o wysokich dochodach, kluczowej części jego centralnej polityki gospodarczej, która wystraszyła rynki i pchnęła funta brytyjskiego do rekordowych poziomów. spadła w stosunku do dolara amerykańskiego.

Premier Liz Truss powiedziała w poniedziałek, że jest to poważny zwrot dla brytyjskiego rządu Zniesienie 45-procentowej stawki dla osób zarabiających więcej niż 150 000 funtów (168 000 dolarów) stało się „rozrywką”.

Odwrócenie to poważny cios w autorytet młodego rządu Truss. Jej plany, aby zaoferować obniżki podatków najlepiej zarabiającym w Wielkiej Brytanii – w czasie, gdy miliony borykają się z trudnościami finansowymi spowodowanymi kryzysem kosztów utrzymania – zostały szeroko potępione.

Po obniżkach podatków funt brytyjski spadł do rekordowo niskiego poziomu w stosunku do dolara

Inwestorzy zrzucili funta i obligacje rządowe, obawiając się, że środki pogorszą inflację. W bardzo nietypowym ruchu Bank Anglii interweniował w zeszłym tygodniu, aby powstrzymać zawirowania na rynkach finansowych. Niektórzy konserwatywni politycy oskarżali własny rząd o głuchotę.

Odkąd ultrakonserwatywny rząd Truss doszedł do władzy, niewiele czasu zmarnował, proponując bonanzę z obniżkami podatków, mając nadzieję, że pomoże to pobudzić swego rodzaju wzrost. Analitycy mają nadzieję, że radykalne plany pomogą odwrócić los rządzących konserwatystów, którzy przez cały rok tracili wyniki w sondażach. Pomysł polegał na tym, aby wyjść na całość i mocno się oprzeć przed kolejnymi wyborami powszechnymi, ostatnimi, które miały się odbyć do stycznia 2025 roku.

Ale po 10 dniach ostrej krytyki, groźby powstania i niestabilności gospodarczej rząd zmienił kurs. W reakcji na te informacje funt ponownie wzrósł w stosunku do dolara amerykańskiego w poniedziałek rano, wracając do stanu sprzed ogłoszenia „minibudżetu”.

READ  Cena powinna być ogłoszona natychmiast

Jednak dramatyczny zwrot o 180 stopni osłabia rząd i demaskuje brak wsparcia Truss ze strony jego własnych współpracowników, powiedział analityk Eurasia Group Mujtaba Rahman. Jego krytycy „teraz słabo pachną”, powiedział w krótkiej notatce.

W niedzielny poranek Truss bronił swoich planów gospodarczych i obiecał obniżki podatków. W uwagach do dziennikarzy, minister finansów Kwasi Kwarteng, nowy kanclerz skarbu, miał bronić obniżek podatków w przemówieniu na dorocznej konferencji Partii Konserwatywnej pod koniec poniedziałku.

Zamiast tego w poniedziałek rano powiedział w oświadczeniu: „Dostajemy, zapytaliśmy”.

23 września rząd Trudeau przedstawił swoje wysoce kontrowersyjne plany gospodarcze w „minibudżecie”. Wezwał kraj do pożyczenia miliardów na obniżki podatków i wydatki, które powstrzymałyby konsumentów przed rosnącymi rachunkami za energię. Tylko 2 miliardy funtów (2,2 miliarda dolarów) z obiecanych 45 miliardów funtów (50,3 miliarda dolarów) cięć spowodowało wzrost stawki podatkowej, ale był to bardzo kontrowersyjny ruch.

To nie tylko wywołało burzliwą pogodę finansową, ale popularność Partii Konserwatywnej gwałtownie spadła. Oszałamiający sondaż przeprowadzony przez UGO wykazał, że konserwatyści mają 33 punkty za opozycyjną Partią Pracy, co jest luką niespotykaną od lat 90. XX wieku.

„Zrobienie tego w ich szoku i podziwu wymusiło krystalizację opozycji” – powiedział Jonathan Ports, profesor ekonomii i polityki publicznej w King’s College London. Jednym z błędów rządu był brak niezależnej oceny Urzędu ds. Odpowiedzialności Budżetowej (OBR).

„Wadą tej strategii jest to, że ludzie na rynkach finansowych nie są głupi. Więc jeśli powiesz OBR: »Nie podawaj nam prognoz, ponieważ możesz pokazać, że nasze liczby się nie sumują«, rynki będą zdecydować, że ich liczby się nie sumują, co znacznie pogorszy sytuację. „Będą złe prognozy. Szczerze mówiąc, ten poziom głupoty jest trudny do wytłumaczenia” – powiedział.

Rząd spotkał się również z rosnącą reakcją z własnych szeregów, a wielu konserwatywnych prawodawców publicznie wyraziło swój sprzeciw. „Nie mogę poprzeć zniesienia 45-pensowego podatku, gdy pielęgniarki walczą o opłacenie rachunków” – napisała na Twitterze konserwatywna posłanka Maria Caulfield, która pełniła funkcję ministra zdrowia w poprzednim rządzie. Michael Gove, starszy konserwatysta, powiedział, że niefinansowane obniżki podatków były „niekonserwatywne”.

READ  „Cicha” epidemia polio w Nowym Jorku skłania CDC do rozważenia dodatkowych szczepień dla niektórych osób

Plany muszą jeszcze zostać uchwalone przez parlament, a niektórzy krytycy kwestionują, czy to zrobią.

Zapytany przez BBC, czy odwołuje plany z powodu braku poparcia w parlamencie, Kwarteng powiedział, że nie chodziło o „głosy w Izbie”, ale o „słuchanie ludzi, słuchanie członków”. Bardzo mocne opinie na ten temat.”

W wywiadach Kwarteng powiedział, że nie rozważa rezygnacji, ale analitycy twierdzą, że jeszcze nie wyszedł z lasu, a jego poniedziałkowe popołudniowe przemówienie do lojalistów Partii Konserwatywnej będzie uważnie obserwowane.

Truss będzie również przemawiał na konferencji partyjnej w tym tygodniu. W swoim pierwszym wystąpieniu na konferencji jako premier w środę rano, Truss będzie starał się uspokoić tych, którzy są wściekli na sposób, w jaki jego rząd działał na początku jego urzędowania.

Analityk Rahman ostrzegł, że mogą pojawić się nowe protesty w związku z planami podniesienia limitu premii dla bankierów i realną możliwością gwałtownych cięć wydatków potrzebnych do poradzenia sobie z dramatycznymi stratami dochodów i pomocy w rachunkach za energię.

Rahman powiedział, że chaos ostatnich 10 dni wzmocni głosy tych, którzy wzywają do zmiany zasad kierownictwa Partii Konserwatywnej.

Druss zdobył poparcie i został premierem Członkowie Partii Konserwatywnej W całym kraju większość prawodawców popierała jego rywala, Risziego Sunaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *