Prezydent Ukrainy krytykuje zachodnie „uspokajanie” agresji Putina

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił w sobotę palącą krytykę braku działań Zachodu przeciwko rosyjskiej agresji, argumentując, że Ukraina przez ostatnie osiem lat działała jak „tarcza” i że europejska architektura bezpieczeństwa całkowicie zawiodła.

Dlaczego jest to ważne: Uważnie obserwowane przemówienie Zełenskiego na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa wyszło zaledwie dzień później Prezydent Biden ostrzegł że prezydent Rosji Władimir Putin podjął decyzję o inwazji na Ukrainę i planuje wziąć na cel Kijów.

  • Urzędnicy amerykańscy wezwali Zełenskiego, aby nie opuszczał kraju, ale po przemówieniu powiedział, że ważne jest, aby nie okazywać „paniki” ani nie pozwalać na podejmowanie decyzji bez Ukrainy.
  • „Sam wkładanie się w trumny i czekanie, aż rosyjscy żołnierze wejdą, to po prostu nie jest coś, co zamierzamy zrobić” – powiedział Zełenski w pytaniach i odpowiedziach po przemówieniu.
  • A poważna eskalacja na prorosyjskim terytorium separatystów na wschodzie Ukrainy wywołały obawy, że Kreml fabrykuje pretekst do inwazji w najbliższych dniach.

Wielkie zdjęcie: Zełenski rozpoczął swoje przemówienie od przypomnienia Adres Putina na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w 2007 roku, podczas której rosyjski prezydent zaatakował kierowany przez USA porządek światowy i ekspansję NATO na wschód jako „wyjątkowo niebezpieczną”.

  • Rok później Putin najechał Gruzję, używając wielu tych samych taktyk, które według amerykańskich urzędników próbuje teraz.
  • Następnie w 2014 roku Putin dokonał aneksji Krymu i wzniecił prorosyjskie powstanie na wschodniej Ukrainie, które trwa do dziś.

Co mówią: „Jak znaleźliśmy się w największym kryzysie bezpieczeństwa od zakończenia zimnej wojny? Dla mnie jako prezydenta kraju, który utracił część swojego terytorium, tysiące ludzi, kraj otoczony 150 000 żołnierzy na naszych granicach, to Odpowiedź jest oczywista – powiedział Zełenski.

  • „Architektura bezpieczeństwa Europy i nie tylko jest prawie zniszczona. Teraz jest za późno, by mówić o jej naprawie. Najwyższy czas na nową” – kontynuował.
  • „15 lat temu to Federacja Rosyjska wydała tutaj oświadczenie kwestionujące globalny porządek bezpieczeństwa. Jak zareagował świat? Ustępstwa”.
READ  Wypadek kolejki linowej w Antalyi: 1 osoba nie żyje, jest ranna

Zełenski zaczął krytykować NATO za twierdzenie, że prowadzi politykę „otwartych drzwi”, jednocześnie odmawiając wpuszczenia Ukrainy i wezwał sojusz do zapewnienia ram czasowych dla ewentualnego członkostwa jego kraju.

  • „Bądź szczery. Otwarte drzwi są dobre, ale potrzebujemy otwartych odpowiedzi. Nie całe lata zamkniętych pytań” – powiedział Zełenski. Dodał, że Ukraina nigdy nie będzie „buforem” między Rosją a Zachodem.
  • Zełenski skrytykował także Zachód za twierdzenie, że Putin podjął decyzję o inwazji, ale nie nakłada sankcji do czasu rozpoczęcia ataku: „Na co czekasz? Nie potrzebujemy sankcji po bombardowaniu, po tym, jak nie mamy granic, nie ekonomii. Po co nam wtedy te sankcje?

Najważniejsze: „Ukraina tęskni za pokojem. Europa tęskni za pokojem. Świat mówi, że nie chce żadnej wojny, podczas gdy Rosja twierdzi, że nie chce interweniować. Ktoś tutaj kłamie” – powiedział Zełenski, zanim otrzymał poświadczenie owacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *