Kiedyś trzymał Rosję na dystans. Teraz jest posłusznym satrapą Putina.

„Jest bardzo słaby i zrobi wszystko, aby kupić poparcie Putina” – powiedziała w niedawnym wywiadzie w Wilnie, stolicy Litwy. gdzie teraz kieruje, co oznacza rząd na uchodźstwie i gdzie stacjonuje niedoszły ambasador Stanów Zjednoczonych w Mińsku.

Na papierze Białoruś i Rosja są połączone biodrem od końca lat 90., kiedy ówczesny prezydent Rosji Borys Jelcyn zgodził się z panem. Łukaszenki utworzył tzw. państwo związkowe, co według białoruskiego przywódcy miałoby dominować, ponieważ pan. Jelcyn był tak słaby, nękany zdrowiem i poważnymi problemami politycznymi.

Ponieważ pan Putin zastąpił pana Jelcyn na Kremlu w grudniu 31 1999 r. postawił jednak p. Łukaszenka na swoim miejscu, dając jasno do zrozumienia, że ​​trzeba wprowadzić w życie martwe państwo związkowe – z Rosją, a nie Białorusią.

Na spotkaniu z panem Łukaszenki w Moskwie w piątek, panie Putin powiedział, że po latach opóźnień nastąpił wreszcie „poważny postęp” w integracji systemów gospodarczych, politycznych i wojskowych tych krajów.

„Mamy wiele do omówienia i skoordynowania naszych stanowisk w wielu kwestiach” – powiedział złowieszczo rosyjski prezydent.

Po latach opierania się presji Moskwy w celu uznania Krymu, które Rosja zaanektowała od Ukrainy w 2014 roku, Pan. Łukaszenko niedawno powiedział, że Białoruś zaakceptowała fakt, że półwysep czarnomorski jest de facto częścią Rosji.

Jeśli chodzi o status ukraińskich obwodów Doniecka i Ługańska, które zerwały z rosyjskim wsparciem w 2014 roku i ogłosiły się „republikami”, pan. Łukaszenka powiedział w czwartek, że pójdzie w ślady Rosji, jeśli chodzi o ich traktowanie.

READ  Oferta sojuszu od Özdağ do Akşener

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *