Pomimo obaw Indii, chiński statek wojskowy zacumował w porcie Sri Lanki

Chiński wojskowy statek badawczy Yuan Wang 5 przybył do międzynarodowego portu Ambantota w Ambantota na Sri Lance 16 sierpnia 2022 r. REUTERS/Stringer

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

COLOMBO, 16 sierpnia (Reuters) – Chiński wojskowy statek inspekcyjny zacumował we wtorek w zbudowanym przez Chińczyków porcie Ambantota na Sri Lance po kilku dniach opóźnień spowodowanych protestami przeciwko przybyciu Indii, które wywierają wpływ na Chiny w napiętym środowisku. Sri Lanka.

Indie sprzeciwiły się zadokowaniu Yuan Wang 5, który analitycy opisują jako zaawansowany technologicznie statek do śledzenia obiektów w kosmosie, ponieważ obawiają się, że Chiny mogą wykorzystać port w pobliżu głównego szlaku żeglugowego Azja-Europa jako bazę wojskową.

Zmagając się z najgorszym kryzysem gospodarczym od dziesięcioleci, Sri Lanka, potrzebująca wsparcia zarówno Indii, jak i Chin, początkowo pozwoliła statkowi pozostać w Ambandottai przez pięć dni od 11 sierpnia.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Później poprosił Chiny o opóźnienie przybycia statku, twierdząc, że potrzebne są dalsze konsultacje. Czytaj więcej

Yuan Wang 5 zatrzyma się teraz tylko na trzy dni, aby zaopatrzyć się w paliwo, żywność i inne niezbędne artykuły, powiedział urzędnik portowy.

Minister rządu Sri Lanki powiedział, że naród wyspiarski pracuje nad zapewnieniem braku tarć między sojusznikami.

„Indie zgłosiły obawy, a Sri Lanka poprosiła o opóźnienie w zatrzymaniu statku do czasu podjęcia rozmów w celu rozwiązania tych problemów” – powiedziała dziennikarzom minister mediów Bandula Gunawardena.

„Jeszcze wcześniej statki z krajów takich jak Ameryka i Indie przypływały na Sri Lankę. Pozwoliliśmy tym statkom przybyć, a także pozwoliliśmy zatrzymać się chińskiemu statkowi”.

China Merchants Port Holdings (0144.HK) Firma Deep Sea podpisała w 2017 roku 99-letnią umowę najmu na obsługę portu Hambantota.

READ  Najbezpieczniejszymi miastami na świecie będą nasze miasta

Rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Wang Wenbin powiedział, że chiński statek nie ingerował w żaden inny kraj.

„Yuan Wang 5 prowadzi badania morskie… które nie wpływają na bezpieczeństwo ani interesy gospodarcze żadnego kraju i nie powinny być ingerowane przez osoby trzecie” – powiedział w Pekinie.

Zagraniczni analitycy obrony twierdzą, że Yuan Wang 5 to jeden z najnowszej generacji chińskich statków nadzoru kosmicznego, służący do monitorowania wystrzeliwania satelitów, rakiet i międzykontynentalnych pocisków balistycznych.

Pentagon twierdzi, że statki Yuan Wang są obsługiwane przez Strategiczne Siły Wsparcia Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

Przed przybyciem statku Indie dostarczyły samoloty Tornier 228 Siłom Powietrznym Sri Lanki do nadzoru morskiego.

Podczas ceremonii przekazania, prezydent Sri Lanki Ranil Wickremesinghe powiedział, że jest to początek współpracy w zakresie nadzoru morskiego między marynarką wojenną i lotnictwem jego kraju a marynarką wojenną Indii.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Oświadczenie Udithy Jayasinghe w Kolombo; Shilpa Jamkandikar i Krishna N. Das napisał; Edytowanie przez Raju Gopalakrishnana i Clarence’a Fernandez

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *