Pomimo obaw Indii, chiński statek wojskowy zacumował w porcie Sri Lanki

Chiński wojskowy statek badawczy Yuan Wang 5 przybył do międzynarodowego portu Ambantota w Ambantota na Sri Lance 16 sierpnia 2022 r. REUTERS/Stringer

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

COLOMBO, 16 sierpnia (Reuters) – Chiński wojskowy statek inspekcyjny zacumował we wtorek w zbudowanym przez Chińczyków porcie Ambantota na Sri Lance po kilku dniach opóźnień spowodowanych protestami przeciwko przybyciu Indii, które wywierają wpływ na Chiny w napiętym środowisku. Sri Lanka.

Indie sprzeciwiły się zadokowaniu Yuan Wang 5, który analitycy opisują jako zaawansowany technologicznie statek do śledzenia obiektów w kosmosie, ponieważ obawiają się, że Chiny mogą wykorzystać port w pobliżu głównego szlaku żeglugowego Azja-Europa jako bazę wojskową.

Zmagając się z najgorszym kryzysem gospodarczym od dziesięcioleci, Sri Lanka, potrzebująca wsparcia zarówno Indii, jak i Chin, początkowo pozwoliła statkowi pozostać w Ambandottai przez pięć dni od 11 sierpnia.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Później poprosił Chiny o opóźnienie przybycia statku, twierdząc, że potrzebne są dalsze konsultacje. Czytaj więcej

Yuan Wang 5 zatrzyma się teraz tylko na trzy dni, aby zaopatrzyć się w paliwo, żywność i inne niezbędne artykuły, powiedział urzędnik portowy.

Minister rządu Sri Lanki powiedział, że naród wyspiarski pracuje nad zapewnieniem braku tarć między sojusznikami.

„Indie zgłosiły obawy, a Sri Lanka poprosiła o opóźnienie w zatrzymaniu statku do czasu podjęcia rozmów w celu rozwiązania tych problemów” – powiedziała dziennikarzom minister mediów Bandula Gunawardena.

„Jeszcze wcześniej statki z krajów takich jak Ameryka i Indie przypływały na Sri Lankę. Pozwoliliśmy tym statkom przybyć, a także pozwoliliśmy zatrzymać się chińskiemu statkowi”.

China Merchants Port Holdings (0144.HK) Firma Deep Sea podpisała w 2017 roku 99-letnią umowę najmu na obsługę portu Hambantota.

READ  Netanjahu mówi, że Izrael nie jest związany „obrzydliwym” głosowaniem ONZ

Rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Wang Wenbin powiedział, że chiński statek nie ingerował w żaden inny kraj.

„Yuan Wang 5 prowadzi badania morskie… które nie wpływają na bezpieczeństwo ani interesy gospodarcze żadnego kraju i nie powinny być ingerowane przez osoby trzecie” – powiedział w Pekinie.

Zagraniczni analitycy obrony twierdzą, że Yuan Wang 5 to jeden z najnowszej generacji chińskich statków nadzoru kosmicznego, służący do monitorowania wystrzeliwania satelitów, rakiet i międzykontynentalnych pocisków balistycznych.

Pentagon twierdzi, że statki Yuan Wang są obsługiwane przez Strategiczne Siły Wsparcia Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

Przed przybyciem statku Indie dostarczyły samoloty Tornier 228 Siłom Powietrznym Sri Lanki do nadzoru morskiego.

Podczas ceremonii przekazania, prezydent Sri Lanki Ranil Wickremesinghe powiedział, że jest to początek współpracy w zakresie nadzoru morskiego między marynarką wojenną i lotnictwem jego kraju a marynarką wojenną Indii.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Oświadczenie Udithy Jayasinghe w Kolombo; Shilpa Jamkandikar i Krishna N. Das napisał; Edytowanie przez Raju Gopalakrishnana i Clarence’a Fernandez

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *