Pierwszy ukraiński statek zbożowy opuszcza Odessę od początku wojny

  • Pierwszy ukraiński statek zbożowy trafił do Libanu
  • Turcja mówi, że przybędzie więcej statków
  • Rosyjskie pociski uderzyły w port Mikołajów

KIJÓW, 1 sierpnia (Reuters) – Statek przewożący zboże do Libanu opuścił w poniedziałek ukraiński port Odessa na mocy porozumienia o bezpiecznym przejściu, poinformowali ukraińscy i tureccy urzędnicy. Rosyjska inwazja zablokowała żeglugę przez Morze Czarne 5 miesięcy temu. .

Minister spraw zagranicznych Ukrainy nazwał to „dniem pomocy dla świata”, zwłaszcza że eksport do krajów zagrożonych niedoborem żywności i głodem został zakłócony.

Rejs był możliwy po tym, jak Turcja i ONZ podpisały w zeszłym miesiącu umowę o eksporcie zboża i nawozów między Rosją a Ukrainą.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Pierwszy statek ze zbożem opuścił port po rosyjskiej okupacji” – powiedział minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow. „Dziś Ukraina wraz ze swoimi partnerami zrobiła kolejny krok, aby powstrzymać głód na świecie”.

Turecki minister obrony powiedział wcześniej, że statek Razoni pod banderą Sierra Leone popłynie do Libanu.

Rosyjska inwazja na Ukrainę 24 lutego doprowadziła do światowego kryzysu żywnościowego i energetycznego, a ONZ ostrzega przed ryzykiem wielokrotnego głodu w tym roku.

Na Rosję i Ukrainę przypada prawie jedna trzecia światowego eksportu pszenicy. Ale zachodnie sankcje wobec Rosji i walka ze wschodnim wybrzeżem Ukrainy uniemożliwiły statkom zbożowym bezpieczne opuszczenie portów.

Umowa ma na celu umożliwienie bezpiecznego przepływu eksportu zboża do iz portów w Odessie, Czarnomorsku i Piwtennym.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział na Twitterze: „Dzień pomocy dla świata, szczególnie dla naszych przyjaciół na Bliskim Wschodzie, w Azji i Afryce, gdy pierwsze ukraińskie ziarno opuszcza Odessę po rosyjskiej blokadzie”.

Moskwa zaprzeczyła odpowiedzialności za kryzys żywnościowy, oskarżając zachodnie sankcje o ograniczenie eksportu i podejście Ukrainy do wydobycia surowców z jej portów.

READ  Kryzysy w Gazie i F-16 wymagają nowej perspektywy w walce z PKK

Turecki minister obrony Hulusi Akar powiedział, że Razoni zakotwiczą w Bosforze w Stambule we wtorek po południu i będą kontrolowane przez wspólną delegację przedstawicieli Rosji, Ukrainy, ONZ i Turcji.

„To będzie trwało, dopóki nie pojawi się żaden problem”, powiedział Agar.

Ukraińscy prezydenci poinformowali, że w portach Morza Czarnego zawinęło 17 statków z prawie 600 000 ton ładunku, głównie zboża.

Gubrakow powiedział, że podążą za nim kolejne statki. Otwarcie portów zapewniłoby gospodarce Ukrainy co najmniej 1 miliard dolarów dochodów z wymiany walutowej i pozwoliłoby sektorowi rolnemu na planowanie przyszłorocznego sezonu siewnego, powiedział.

Ambasada USA w Kijowie z zadowoleniem przyjęła wznowienie żeglugi: „Świat będzie obserwował kontynuację realizacji tego porozumienia, aby nakarmić miliony ton ukraińskiego zboża ludziom na całym świecie”.

Bomby na południu i wschodzie

Pomimo poprawy eksportu zboża wojna toczyła się gdzie indziej.

Rosyjskie ostrzały w regionie Doniecka zabiły trzech cywilów – dwóch w Pakmut i jednego w pobliskim Soledorze – powiedział gubernator regionu Pawło Kirilenko w ciągu ostatnich 24 godzin.

Bachmut, ważne miasto przemysłowe i węzeł komunikacyjny, był przez ostatni tydzień bombardowany przez Rosjan, gdy siły Kremla dążą do zdobycia całego Doniecka.

Przylega do miast Łysizańsk i Siewierodonieck w obwodzie ługańskim, który jest prawie wyłącznie okupowany przez Rosję. Gubernator Ługańska Serhij Keidai powiedział, że droga jest ważna dla dostarczania broni Ukraińcom walczącym w Siewierodoniecku i ewakuacji ludzi z tego obszaru.

W poniedziałek rosyjskie naloty uderzyły w Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy położone blisko granicy z Rosją, powiedział w poniedziałek gubernator regionu Ołeh Sinekupow. Powiedział, że rannych zostało dwóch cywilów.

Po nieudanym szybkim zdobyciu stolicy Kijowa na początku wojny Rosja skierowała swoje siły na wschód i południe Ukrainy, dążąc do zdobycia regionu Donbasu, który obejmuje regiony Doniecka i Ługańska.

READ  Ustawodawcy amerykańscy zwracają się do archiwów narodowych o konta dotyczące akt Trumpa

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Rosja przenosi część sił z Donbasu do południowych regionów Chersoniu i Zaporożu.

Rosja zaanektowała Krym w 2014 r., a Kijów twierdzi, że Moskwa stara się zaanektować Krym na południu, robiąc to samo z Donbasem. Wspierani przez Rosję separatyści kontrolowali część regionu przed inwazją.

Rosja zaatakowała Ukrainę w ramach, jak to nazwała, „specjalnej operacji” mającej na celu zmilitaryzowanie jej sąsiadów. Ukraina i Zachód odrzuciły to jako bezpodstawny pretekst do wojny.

W niedzielę rosyjskie pociski wystrzeliły z Morza Czarnego na portowe miasto Mikołajów, u ujścia rzeki Puch, graniczące z w większości okupowanym przez Rosjan regionem Chersoniu.

Burmistrz Mikołaja Ołeksandr Senkewycz powiedział, że ponad 12 ataków rakietowych – prawdopodobnie najpotężniejszych na miasto podczas pięciomiesięcznej wojny – uderzyło w domy i szkoły, zabijając dwie osoby i raniąc trzy inne.

Ukraiński potentat zbożowy Oleksiy Wadatursky, założyciel i właściciel firmy rolniczej Nibulon, wraz z żoną zginęli w swoim domu, powiedział mikołajowski gubernator Witalij Kim.

Zełenski powiedział, że biznesmen, jeden z najbogatszych ludzi na Ukrainie, buduje nowoczesny rynek zbożowy z siecią terminali przeładunkowych i wind.

„Ci ludzie, te instytucje, właśnie na południu Ukrainy, gwarantują światowe bezpieczeństwo żywnościowe” – powiedział Zełenski w swoim nocnym przemówieniu. „Zawsze tak było. Znowu tak będzie”.

Zełenski powiedział, że Ukraina może w tym roku zebrać tylko połowę swojej zwykłej ilości z powodu zakłóceń w rolnictwie spowodowanych wojną. Rolnicy donoszą, że próbują zebrać plony ze swoich pól i pobliskich miast i wiosek podczas rosyjskiego ostrzału.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Biura Reutera; Napisane przez Michaela Perry’ego i Angusa MacSwana; Montaż przez Nicka MacPhee

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *