Peter Thiel odchodzi z zarządu Meta, aby wspierać kandydatów z sojuszem Trumpa

Piotr Thiel, jeden z najdłużej działających członków zarządu Meta, matki Facebooka, planuje ustąpić, poinformowała w poniedziałek firma.

Pan. 54-letni Thiel chce się skoncentrować na wpływaniu na listopadowe wybory w połowie kadencji, powiedziała osoba znająca pana. Myśli Thiela, który odmówił identyfikacji. Pan. Thiel uważa, że ​​okresy pośrednie są kluczowe dla zmiany kierunku kraju, powiedział ten człowiek, i popiera kandydatów popierających program byłego prezydenta Donalda J. Trumpa.

W ciągu ostatniego roku, panie Thiel, którego majątek Forbes szacuje na 2,6 miliarda dolarów, stał się jednym z największych darczyńców Partii Republikańskiej. Każdego roku przekazał 10 milionów dolarów na kampanie dwóch protegowanych, Blake Masters, który kandyduje do Senatu w Arizonie, oraz JD Vance, który kandyduje do Senatu w Ohio.

Pan. Thiel jest w zarządzie Meta od 2005 roku, kiedy Facebook był małym start-upem i jednym z pierwszych inwestorów instytucjonalnych. Ale kontrola pana Pozycja Thiela w zarządzie stale rosła, ponieważ firma była uwikłana w kontrowersje polityczne, m.in. z wyjątkiem pana Trump z platformy, a także jako inwestor wysokiego ryzyka stał się bardziej aktywny politycznie.

Odejście oznacza, że ​​Meta traci najbardziej znany konserwatywny głos w swoim zarządzie. Dziesięcioosobowy zarząd przeszedł w ostatnich latach znaczące zmiany, ponieważ wielu jego członków odeszło i zostało zastąpionych, często przedsiębiorcami z Doliny Krzemowej. Dołączył Drew Houston, dyrektor generalny Dropbox Tablica Facebooka w 2020 roku a dołączył do niej Tony Xu, założyciel DoorDash w zeszłym miesiącu. Meta nie odpowiedziała, czy zamierza zastąpić pana. Thiela.

Firma, która niedawno obchodziła swoje 18. urodziny, podejmuje przejście w kierunku tzw. metaverse, który Pan Zuckerberg wierzy w następną generację Internetu. W zeszłym tygodniu Meta poinformowała, że ​​wydała ponad 10 miliardów dolarów na wysiłek w 2021 roku, wraz z mieszanymi wynikami finansowymi. To wymazało ponad 230 miliardów dolarów z wartości rynkowej firmy.

READ  Są ofiary śmiertelne i ranne – rzecznik prasowy

„Peter był cennym członkiem naszego zarządu i jestem głęboko wdzięczny za wszystko, co zrobił dla naszej firmy” – powiedział w oświadczeniu Mark Zuckerberg, dyrektor generalny Meta. „Piotr jest naprawdę oryginalnym myślicielem, któremu możesz przysporzyć najtrudniejszych problemów i uzyskać wyjątkowe sugestie”.

W oświadczeniu w poniedziałek, Pan. Thiel powiedział: „Praca z jednym z wielkich przedsiębiorców naszych czasów była dla mnie zaszczytem. Inteligencja, energia i sumienność Marka Zuckerberga są ogromne. Jego talenty będą dobrze służyć Met, gdy poprowadzi firmę w nową erę.”

Pan. Thiel po raz pierwszy spotkał pana Zuckerberg 18 lat temu, kiedy przekazał przedsiębiorcy 500 tys. dolarów kapitału dla Facebooka, wyceniając firmę na 4,9 mln dolarów. To dało Panu Thiel, który wraz ze swoją firmą venture Founders Fund kontrolował 10 proc. udziałów w sieci społecznościowej, zasiadał w jej radzie dyrektorów.

Od tego czasu, panie Thiel został powiernikiem pana Zuckerberga. Doradzał firmie w początkowych latach szybkiego wzrostu liczby użytkowników i trudności w przenoszeniu jej działalności na telefony komórkowe w okresie pierwszej oferty publicznej w 2012 roku.

Był również postrzegany jako przekorny, który ma pana Ucho Zuckerberga, walczące o nieskrępowaną mowę na platformach cyfrowych. Jego konserwatywne poglądy dały też zarządowi Facebooka ideologiczną różnorodność.

W 2019 i 2020 r., gdy Facebook zmagał się z sposobami radzenia sobie z przemówieniami politycznymi i roszczeniami wysuwanymi w reklamach politycznych, pan. Thiel namawiał pana Do Zuckerberga wytrzymać presję publiczną usunąć te reklamy, mimo że inni dyrektorzy i członkowie zarządu uważali, że firma powinna zmienić swoją pozycję. Pan. Zuckerberg stanął po stronie pana Thiela.

Pan. Polityczne wpływy Thiela i jego powiązania z kluczowymi republikanami i konserwatystami również otworzyły mu kluczową bramę do Waszyngtonu. Zuckerberga, zwłaszcza za rządów Trumpa. W październiku 2019 r. Zuckerberga i pana Thiel miał prywatny obiad z prezydentem Trumpem.

READ  Zmiana norm obywatelstwa dla cudzoziemców posiadających gotówkę

Facebook i pan Zuckerberg od dawna ogarnia pana Obecność Thiela na tablicy. W 2016 roku pan Thiel był jednym z niewielu tytanów technologii w w dużej mierze liberalnej Dolinie Krzemowej, którzy publicznie poparli pana. Kampania prezydencka Trumpa.

W 2020 roku, kiedy p. Zapalające posty Trumpa na Facebooku zostały umieszczone pod mikroskopem, krytycy cytowali pana Miejsce w zarządzie Thiel jako powód dla pana Nieustanne naleganie Zuckerberga, że ​​pan. Posty Trumpa pozostają niezmienione.

Zakaz na Facebooku pana Konto Trumpa w zeszłym roku po styczniu. Szturm na Kapitol stał się kluczowym punktem zbornym dla konserwatystów, którzy twierdzą, że cenzurowały je główne platformy społecznościowe.

Pan. Vance, który pracował u jednego z panów Fundusze venture Thiel i Mr. Masters, dyrektor ds. operacyjnych pana Biuro rodzinne Thiela pokłóciło się z Facebookiem. W październiku dwaj kandydaci do Senatu spierali się w opinii New York Post że pan 400 milionów dolarów przekazanych przez Zuckerberga lokalnym urzędom wyborczym w 2020 r. to „mieszanie się wyborcze”, które należy zbadać.

Ostatnio, panie Thiel publicznie wyraził sprzeciw wobec decyzji dotyczących moderowania treści na Facebooku i innych głównych platformach społecznościowych. W październiku na imprezie w Miami zorganizowanej przez konserwatywne stowarzyszenie technologiczne powiedział, że „każdego dnia weźmie teorie spiskowe QAnon i Pizzagate nad Ministerstwo Prawdy”.

Pan. Inwestowanie Thiela kolidowało również z jego członkostwem w zarządzie Meta. Zainwestował w firmę, która stała się Clearview AI, start-up zajmujący się rozpoznawaniem twarzy, który zebrał miliardy zdjęć z Facebooka, Instagrama i innych platform społecznościowych, naruszając ich warunki korzystania z usługi. Founders Fund zainwestował również w Pogrubienie, firma zajmująca się cyberbronią, która twierdziła, że ​​znalazła sposób na zhakowanie WhatsApp, platformy komunikacyjnej należącej do Meta.

Meta odmówiła komentarza na temat pana Inwestycje Thiela.

W minionym roku pan Thiel, który jest także prezesem firmy programistycznej Palantir, zwiększył swoje polityczne darowizny na rzecz kandydatów republikańskich. Przed rozpoczęciem kadencji popiera trzech kandydatów do Senatu i 12 kandydatów Izby Reprezentantów. Wśród tych kandydatów do Izby są trzy osoby, które stawiają czoło republikanom, którzy głosowali za postawieniem w stan oskarżenia pana. Trump za wydarzenia Jana. 6.

READ  W trzęsieniu ziemi na granicy turecko-syryjskiej zginęło 6 osób

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *