Para wodna występująca w atmosferze planety

SHABER3.COM

Na egzoplanecie oddalonej o 97 lat świetlnych od Ziemi odkryto cząsteczki wody.

GJ 9827d to skalista planeta krążąca wokół czerwonego karła. Jego średnica jest dwukrotnie większa od Ziemi, a okres obiegu wynosi tylko 6,2 dnia. Oznacza to, że planeta znajduje się bardzo blisko swojej gwiazdy, a temperatura jej powierzchni jest bardzo wysoka.

Astronomowie wykorzystali Hubble'a do zbadania atmosfery GJ 9827d. W ramach tego badania odkryli ślady cząsteczek pary wodnej w atmosferze planety. Oznacza to, że atmosfera GJ 9827d zawiera parę wodną podobną do ziemskiej.

Zespół badawczy nie jest w stanie stwierdzić, czy Hubble uchwycił ślady pary wodnej w atmosferze bogatej w wodór, czy też planeta posiada atmosferę bogatą w wodę, ponieważ jej gwiazda macierzysta GJ 9827d odparowała swoją pierwotną atmosferę wodorową i helową.

Naukowcy twierdzą jednak, że odkrycie jest kluczowym dowodem na to, że egzoplanety mogą zawierać wodę w swoich atmosferach. To znaczący postęp w poszukiwaniach planet podobnych do Ziemi.

Odkrycia dokonał profesor w Instytucie Badań nad egzoplanetami Trottier na Uniwersytecie w Montrealu. Za reżyserię zajęli się Björn Benneke i Laura Kreidberg, współautorka badania.

Prof., który podzielił się swoimi poglądami. „Po raz pierwszy możemy bezpośrednio wykazać za pomocą detekcji atmosfery, że planety z atmosferami bogatymi w wodę mogą istnieć wokół innych gwiazd” – powiedział Benneck.

Kreidberg powiedział: „Znalezienie wody na tak małej planecie to przełom”.

READ  Minister Kacır: Udostępniamy społeczeństwu Narodową Strategię Nauk Polarnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *