Oskarżony o śmierć 57 osób, złapany z fałszywym dowodem tożsamości

Departament Policji w Stambule Zespoły Dyrekcji Oddziału Portu Lotniczego w Stambule w ramach międzyprowincjonalnych i międzynarodowych operacji zapobiegania przestępczości zatrzymały mężczyznę przybywającego na lotnisko w Gaziantep i wykazującego podejrzane zachowanie.

W trakcie przeszukania ustalili, że osoba ta zastąpiła stary dowód osobisty fotografią i ustalili, że dokument jest fałszywy.

Podczas procesu mężczyzna poszukiwany za przestępstwo „nieumyślnego spowodowania śmierci i obrażeń” został skazany na 11 lat i 8 miesięcy więzienia w sprawie prowadzonej w związku z wypadkiem podczas podróży do Stambułu. 30 listopada 2007 r. w locie Isparta zginęło 57 osób, a samolot został wyczarterowany przez firmę AtlasJet, znaną jako partner taksówek powietrznych World Outlook.

Po rozprawie sądowej Yavuz został osadzony w więzieniu Cismesi, gdzie przebywał zgodnie z prawomocnym wyrokiem więzienia.

Co się stało?

Atlasjet Aviation Inc. leciał ze Stambułu do Isparty. Pasażerów przewoziła firma World Focus Air Transportation Inc. Samolot pasażerski należący do firmy rozbił się 30 listopada 2007 r. w Türbetepe w pobliżu dzielnicy Keçiborlu w Isparta, zginęło 57 osób, w tym 7 członków załogi.

Wśród osób, które zginęły w wypadku, był członek projektu, profesor z Uniwersytetu Boğaziçi, który wziął udział w 4. warsztatach projektu „Turkish Accelerator Center”, które odbyły się na Uniwersytecie Isparta Süleyman Demirel. Dr. Engin Arık, Wydział Sztuki i Nauki Uniwersytetu Doğuş, kierownik działu nauki, prof. Dr. Şenel Boydağ, doc. Dr. Obecni byli także Iskender Hikmet, asystenci naukowi Mustafa Fidan, Ozgen Perkol Dogan i doktorant Enjin Abbott.

Sprawa cywilna w związku z katastrofą lotniczą została wszczęta 16 czerwca 2009 roku. Proces 10 osób, w tym części personelu wyższego szczebla i personelu technicznego pracujących dla World Focus Airlines, odbył się w dniu 28 lipca 2009 r. przed Wysokim Trybunałem Karnym w Isparta. W trakcie procesu liczba oskarżonych wzrosła najpierw do 12, a później do 20.

READ  Ostatnie trzęsienia ziemi Poniedziałek, 11 września 2023 r.: Czy właśnie uderzyło trzęsienie ziemi, gdzie jest jego epicentrum i jak duże? Obserwatorium Kandilli i lista ostatnich trzęsień ziemi AFAD - Photohaber

Wyrokiem ogłoszonym 6 stycznia 2015 r. I Najwyższy Sąd Karny w Isparcie skazał 8 oskarżonych na 11 lat i 8 miesięcy na 1 rok i 8 miesięcy więzienia oraz uniewinnił 12 oskarżonych.

XII Izba Karna Sądu Najwyższego, która rozpatrzyła apelację, skazał Yausza Cismesi, wspólnika Dunaya Korus Hawa Tasimacilik Ass’t, który wyczarterował samolot AtlasJet i Technical Managerowi, na 11 lat i osiem miesięcy każdy oraz kierownika obsługi technicznej Zatwierdzono Fikri Zafara Tinchera na 5 lat i 10 miesięcy więzienia. Cofnął zwolnienie ówczesnego wiceprezesa i dyrektora generalnego AtlasJet Airlines Tunke Mustafy Dokanera oraz menedżera ds. operacji lotniczych Mehmeta Sherifa Erbilkina. Izba zatwierdziła także uniewinnienia przyznane pozostałym oskarżonym.

Pierwszy Wysoki Trybunał Karny w Isparcie skazał Doganera i Erbilkina na 5 lat i 10 miesięcy w 2021 r. za „odpowiedzialne morderstwo” po ponownym rozpoznaniu uchylonego wyroku Sądu Najwyższego.

XII Izba Karna Sądu Apelacyjnego podtrzymała wyroki więzienia wydane Doganerowi i Erbilkinowi po 17 latach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *