Orzeczenie w sprawie hidżabu w Indiach: Sąd podtrzymuje zakaz w stanie Karnataka, który doprowadził do starć religijnych

We wtorek stanowy sąd najwyższy orzekł, że hidżab nie jest „niezbędną praktyką religijną w wierze islamskiej” i odrzucił szereg petycji złożonych przez muzułmańskich studentów, którym odmówiono wstępu do klas w wielu szkołach i uczelniach w całym stanie.

Sąd orzekł również, że wymóg przestrzegania przez uczniów mundurków szkolnych jest „rozsądnym ograniczeniem, konstytucyjnie dopuszczalnym i któremu uczniowie nie mogą się sprzeciwić”.

Główny minister Karnataki Basavaraj Bommai zaapelował o spokój po orzeczeniu, którego władze obawiały się ponownego rozpalenia protestów religijnych.

„Proszę wszystkich o przestrzeganie nakazu sądu najwyższego i utrzymanie pokoju i porządku” – powiedział Bommai dziennikarzom we wtorek. „I pozwól dzieciom na edukację jak zwykle”.

Kontrowersje wybuchły po tym, jak w styczniu uczniowie zorganizowali mały protest domagając się ich pozwolenia wewnątrz klasy podczas noszenia islamskich strojów.

Ich demonstracja wywołała protesty rywalizujących ze strony prawicowych Hindusów noszących szafranowe szaliki – kolor szeroko kojarzony z hinduizmem – – i skandowanie religijnego hinduskiego hasła na poparcie rządzącej partii Bharatiya Janata (BJP) premiera Indii Narendry Modiego.

Spór był postrzegany jako symbol pogłębiających się napięć religijnych w państwie, gdzie władze nakazały zamknięcie wszystkich szkół średnich i uczelni na kilka dni, aby zniechęcić do protestów na początku lutego. Wiece w stolicy stanu, Bengaluru, były również zakazane poza instytucjami edukacyjnymi przez dwa tygodnie.

Dziesiątki kobiet z innych indyjskich miast, w tym stolicy Delhi, Hyderabadu i Kalkuty, również wyszli na ulice w obronie muzułmańskich dziewcząt.

Władze państwowe poparły zakaz hidżabu, powołując się na mandat państwa dotyczący strojów religijnych.

Protesty dotyczące hidżabu szerzą się w Indiach, gdy dziewczęta nie chcą, by im mówiono, w co mają się nie nosić

Ale eksperci i aktywiści twierdzą, że awantura o hidżab sięga głębiej niż kodeks ubioru, twierdząc, że wskazuje na szersze rozprawienie się z mniejszością muzułmańską w Indiach, odkąd BJP Modiego doszedł do władzy prawie osiem lat temu.

Karnataka – gdzie tylko 13% populacji to muzułmanie – jest zarządzana przez BJP, a stan już uchwalił ustawodawstwo, które krytycy twierdzą, że faworyzuje Hindusów.

READ  Lojaliści Trumpa twierdzą, że Bucking pokonał prowyborczego gubernatora Gruzji Kembe

Prawnik Mohammed Tahir, który reprezentował jedną grupę petentów w sądzie, powiedział CNN w zeszłym miesiącu, że Karnataka jest „plażyskiem” ideologii Hindutva, wspieranej przez wiele prawicowych grup, które starają się uczynić Indie ziemią hinduistów.

„Cieszymy się z werdyktu. Jednak musimy jeszcze ustalić uzasadnienie” – powiedziała CNN jedna z prawników dziewcząt, Shatabish Shivanna, o wtorkowym wyroku. „Porozmawiamy ze składającymi petycję, a następnie przyjrzymy się, jakie środki prawne chcemy podjąć”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *