Naukowcy odkryli najstarsze gwiazdy we wszechświecie w Drodze Mlecznej

Według Science Daily badacze uważają, że odkryte gwiazdy powstały między 12 a 13 miliardami lat temu i mogą należeć do najstarszych gwiazd we wszechświecie.

Zespół kierowany przez profesor Annę Freibel z Massachusetts Institute of Technology, w skład którego wchodzili studenci, badał starożytne gwiazdy, które prawdopodobnie powstały po Wielkim Wybuchu.

Zespół badał gwiazdy zawierające niewielkie ilości strontu i baru, ponieważ wczesny Wszechświat był bogaty w wodór i hel, a ubogi w inne pierwiastki, takie jak stront i bar.

Naukowcy odkryli, że trzy znalezione gwiazdy mają inne orbity niż reszta dysku i halo Drogi Mlecznej oraz zawierają mniej strontu i baru, a także znaleźli mocne dowody na to, że należą do małych galaktyk karłowatych.

Zespół badawczy ocenił, że przedmiotowe galaktyki karłowate zostały wchłonięte przez wciąż rosnącą Drogę Mleczną i nazwał gwiazdy „SASS”, co oznacza „Mały Zjednoczony Układ Gwiazd”.

Naukowcy wskazali, że badanie „ultraciemnych galaktyk karłowatych”, uważanych za jedne z pierwszych galaktyk, które powstały we wszechświecie, jest trudne, ponieważ znajdują się one zbyt daleko.

Uważa się, że badania gwiazd „SASS” znajdujących się około 30 000 lat świetlnych od Ziemi mogą przyczynić się do zrozumienia powstawania „ultraciemnych galaktyk karłowatych”.

Galaktyki karłowate to tak zwane ciała niebieskie, które pojawiły się podczas wczesnego formowania się Wszechświata, dlatego ich gwiazdy są starsze, mniej gęste i zawierają mniej metaliczności.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (MNRAS)”.

READ  Nauka, wiedza i demokracja (18): wiedza i działanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *