Naukowcy, którzy inspirują kobiety i ich kraje

Świat nauki nie jest już zdominowany przez mężczyzn. Ponadto kraje takie jak Afryka i kraje arabskie, Azja i Pacyfik, Europa, Ameryka Łacińska i Karaiby oraz Ameryka Północna również świadczą usługi z udziałem kobiet-naukowców. 5 kobiet uhonorowanych za zasługi dla nauki honoruje swój kraj i kobiety Oto wielokrotnie nagradzani badacze, którzy pokazują, że nauka potrzebuje większej liczby kobiet, aby stawić czoła poważnym wyzwaniom w zakresie zdrowia publicznego.

Profesor Nada Zapato Human Genetics (nagroda północnoamerykańska)
Nada Zapato, profesor na Wydziale Pediatrii i Genetyki Człowieka na Uniwersytecie MCGILL oraz kanadyjska katedra badań pierwszego stopnia w dziedzinie onkologii dziecięcej, została uhonorowana za zrewolucjonizowanie wiedzy na temat zaburzeń genetycznych powodujących agresywne guzy mózgu u dzieci. Odkrycie przez niego pierwszych mutacji histonów występujących w chorobach człowieka, znanych jako onkohistony, doprowadziło do zasadniczej zmiany w dziedzinie badań nad rakiem. Dzięki swoim innowacyjnym badaniom i wpływowemu przywództwu w tworzeniu globalnej sieci współpracy zmienił podejście kliniczne do nowotworów u dzieci, poprawiając zarówno diagnostykę, jak i leczenie kliniczne młodych pacjentów.

Profesor Alicia Kowaltowski Biochemia (Nagroda dla Ameryki Łacińskiej i Karaibów)
Brazylijka Alicia Kowaltowski, profesor biochemii na Uniwersytecie w São Paulo, otrzymała nagrodę za swój fundamentalny wkład w biologię mitochondriów, „które pełnią funkcję głównego źródła energii i baterii komórki”. Ich praca jest ważna dla zrozumienia chorób przewlekłych, takich jak otyłość i cukrzyca, oraz wpływu metabolizmu energetycznego na proces starzenia. Jako badacz i swoje kierownictwo inspiruje ochronę i rozpowszechnianie nauki w Ameryce Łacińskiej.

Jean-Paul Agon, prof. Alicia Kowaltowski, prof. Nada Zapato, prof. Rose Leek, prof. Ning Yan, prof. Genevieve Almousny, Audrey Azoulay

Profesor Rose Stein Immunology (Nagroda Państw Afryki i Arabów)
Rose Leek, była dyrektor Centrum Biotechnologii na Uniwersytecie Yaounde I w Kamerunie, wykazała się przywództwem w badaniach i pionierskich wysiłkach mających na celu poprawę leczenia malarii związanej z ciążą, wspieranie eradykacji polio oraz zwiększenie i poprawę wskaźników szczepień w Afryce. Za jego wysiłki uznano ścieżki kariery młodych naukowców za godne nagrody.

READ  Oprogramowanie TOGG rozpoznaje swoich użytkowników po twarzach — najnowsze technologie naukowe, wiadomości motoryzacyjneProfesor Niang Yan Structural Biology (Nagroda dla Azji i Pacyfiku)
Nagroda przyznana profesorowi uniwersyteckiemu Ning Yanowi z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Tsinghua w Chinach, prezesowi Instytutu Akademii Badań Medycznych i Tłumaczeń w Shenzhen oraz dyrektorowi laboratorium w Zatoce Shenzhen za odkrycie struktury jądrowej kilku białek błonowych. Pośredniczą w transporcie jonów i cukrów przez błonę komórkową i wyjaśniają zasady rządzące transportem przezbłonowym. Jego niezwykłe badania rzuciły światło na wiele zaburzeń, takich jak epilepsja i arytmie, a także wytyczne w leczeniu zespołów bólowych. Wiodący autorytet w swojej dziedzinie, dr hab. Yan inspiruje kobiety-naukowców na całym świecie.

Profesor Genevieve Almousni – Biologia Molekularna (Nagroda Europejska)
Genevieve Almousny, członkini Akademii Nauk francuskiego Instytutu Curie i dyrektor ds. badań Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS), została nagrodzona za wkład w zrozumienie sposobu składania DNA z białkami w jądrze. Jego pionierska praca w dziedzinie epigenetyki przyczyniła się do odkryć dotyczących sposobu, w jaki tożsamość komórki jest określana podczas normalnego rozwoju i zakłócana przez nowotwór. Ich niezwykłe osiągnięcia odgrywają inspirującą rolę w rozwoju badań, szkoleniu kolejnych pokoleń naukowców i zachęcaniu kobiet do pracy w nauce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *