Na rynkach światowych wszystkie oczy zwrócone są na inflację w USA – wiadomości gospodarcze z ostatniej chwili

Choć utrzymująca się wysoka aktywność gospodarcza w Stanach Zjednoczonych mogła opóźnić wycenę obniżek stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną (Fed), to opublikowane wczoraj dane pokazały, że krótkoterminowe oczekiwania inflacyjne w tym kraju pozostały niezmienione.

Jak wynika z badania oczekiwań konsumentów nowojorskiego Fed, krótkoterminowe oczekiwania inflacyjne konsumentów w USA pozostały w styczniu na niezmienionym poziomie 3 procent, co stanowi najniższy poziom od trzech lat. Średnie oczekiwania inflacyjne obejmujące kolejne 3 lata spadły do ​​2,4 proc. z 2,6 proc. w tym samym okresie, najniższego poziomu od marca 2020 r.

Biorąc pod uwagę, że dzisiaj zostaną ogłoszone dane dotyczące indeksu cen towarów i usług konsumenckich (CPI), analitycy ustalili, że inflacja wyniesie 0,2% w ujęciu miesięcznym i 2,9% w ujęciu rocznym.

Biorąc pod uwagę prognozę wyceny rynków pieniężnych na poziomie 87 procent przed danymi o inflacji, bank centralny pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie w marcu, a niepewność co do ruchu w maju utrzymuje się. W związku z tym wycena wykazuje 44-procentowe prawdopodobieństwo utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie na majowym posiedzeniu i 56-procentowe prawdopodobieństwo obniżki o 25 punktów bazowych.

Chociaż ustne wskazówki urzędników banku są wykorzystywane w celu uzyskania dalszych wskazówek co do terminu pierwszej obniżki stóp procentowych przez bank centralny, jest zbyt wcześnie, aby przewidzieć, kiedy i o ile bank obniży stopy procentowe, powiedziała Michelle Bowman, członkini komitetu Fed. Wskazując, że pozostaje wiele zagrożeń związanych z walką banku centralnego z inflacją, Bowman stwierdził, że obecna stopa procentowa banku jest właściwa i że obniżanie stóp procentowych „w dającej się przewidzieć przyszłości” nie jest właściwe.

Prezes Fed w Richmond, Thomas Parkin, zwrócił również uwagę, że amerykańskim przedsiębiorstwom, które w ciągu ostatnich kilku lat zwiększyły swoje marże zysku i sprzedaż poprzez podnoszenie stóp procentowych, grozi ryzyko opóźnienia w zaprzestaniu agresywnych podwyżek stóp procentowych. „Myślę, że istnieje realne ryzyko, że presja inflacyjna będzie się utrzymywać” – powiedział Parkin. Dokonał swojej oceny.

READ  Yaset: „Zagraniczne firmy przygotowują się do inwestycji 10 miliardów dolarów”

Ponieważ rynki obligacji kontynuowały trend w krótkim paśmie, rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich wyniosła 4,18%, a indeks dolara 104,2.

Podczas gdy wysokie stopy procentowe dolara i obligacji w ciągu ostatnich 2 miesięcy w dalszym ciągu wywierają presję na cenę uncji złota, cena uncji złota, która wczoraj czwarty dzień handlowy kontynuowała tendencję spadkową, przyciągnęła kupujących nowym trend horyzontalny w ciągu dnia wynoszący 2020 USD.

Na rynkach kryptowalut cena bitcoina wzrosła powyżej 50 tys. dolarów po raz pierwszy od grudnia 2021 r., przy utrzymującym się zainteresowaniu funduszami typu spot bitcoin (ETF).

Jednak wczoraj amerykański producent chipów Nvidia na krótko wyprzedził Amazona pod względem kapitalizacji rynkowej, ponieważ zmienność akcji i sektora pozostawała silna. Akcje holdingu zajmującego się projektowaniem chipów Holdings również wzrosły wczoraj o prawie 30 procent.

Wczoraj indeksy Nasdaq i indeks S&P 500 spadły na giełdzie nowojorskiej o 0,3 proc. i 0,09 proc., ale powróciły do ​​szczytu z zyskiem. Indeks Dow Jones wzrósł o 0,33 procent, bijąc rekord zamknięcia. Kontrakty terminowe na indeksy w USA rozpoczęły dzień od trendu sprzedaży.

Zmienność w Europie w okresie bilansowym

Pomimo pozytywnego trendu na europejskich rynkach akcji, który panował wczoraj na europejskich rynkach akcji, w obliczu napiętego okresu bilansowego wzrosła zmienność akcji i sektora.

O ile sygnały z ogłaszanych dziś w regionie sygnałów z indeksów oczekiwań ZEW są istotne, o tyle wycena jest mocna i Europejski Bank Centralny (EBC) może rozpocząć obniżki stóp procentowych w czerwcu.

Wczoraj indeks FTSE 100 wzrósł w Wielkiej Brytanii o 0,01 procent, indeks DAX 40 wzrósł o 0,65 procent w Niemczech, indeks CAC 40 wzrósł o 0,55 procent we Francji, a indeks MIB 30 wzrósł o 0,96 procent we Włoszech. Kontrakty terminowe na indeksy w Europie rozpoczęły dzień mieszanym kursem.

Giełda w Japonii osiągnęła najwyższy poziom od 35 lat

READ  17 lipca 2023 r. Wyniki loterii numer dziesięć

Po stronie azjatyckiej japoński indeks Nikkei 225 osiągnął najwyższy poziom od 35 lat, podczas gdy rynki w Chinach i Hongkongu były zamknięte z okazji Nowego Roku, a Softbank, jeden z największych konglomeratów w kraju, zyskał ponad 10 procent. .

Analitycy twierdzą, że do wzrostu SoftBanku przyczyniły się akcje spółki Holdings Co, zajmującej się projektowaniem chipów, a przedstawiciele Banku Japonii (BoJ) stwierdzili, że nie spieszy się z podnoszeniem stóp procentowych, co wspiera apetyt na ryzyko. region.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *