Musk przejmuje 9% udziałów w Twitterze, aby zostać głównym udziałowcem, rozpoczyna ankietę na przycisku edycji

  • Stawka o wartości około 3 miliardów dolarów
  • Akcje Twittera wzrosły o 27%, osiągając poziom 49,97 USD
  • Silna odpowiedź na ankietę Musk po naciśnięciu przycisku edycji

4 kwietnia (Reuters) – Tesla Inc (TSLA.O) szef Elon Musk ujawnił w poniedziałek 9,2% udziałów w Twitter Inc (TWTR.N)o wartości prawie 3 miliardów dolarów, co czyni go największym udziałowcem serwisu mikroblogowego i powoduje wzrost akcji firmy o ponad 27%.

Ruch Muska, ujawniony w zgłoszeniu regulacyjnym, depcze po piętach jego tweetowi, że „poważnie myślał” o zbudowaniu nowej platformy mediów społecznościowych, jednocześnie kwestionując zaangażowanie Twittera w wolność słowa.

Zaczął też głosowanie pytając użytkowników Twittera, czy chcą przycisku edycji, długo oczekiwanej funkcji, nad którą pracowała platforma mediów społecznościowych. Następnie dyrektor naczelny Parag Agrawal zachęcał użytkowników do „ostrożnego głosowania”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

W niecałe trzy godziny od rozpoczęcia ankiety głosowało ponad 1,2 miliona użytkowników, z czego ponad 75% poparło opcję edycji.

W zeszłym tygodniu w innej ankiecie Musk zapytał, czy algorytm Twittera powinien być open source. Ponad 82% użytkowników odpowiedziało, że tak, podczas gdy były dyrektor generalny Jack Dorsey powiedział, że „wybór algorytmu do użycia (lub nie) powinien być otwarty dla wszystkich”.

Płodny użytkownik Twittera, Musk ma ponad 80 milionów obserwujących od czasu dołączenia do witryny w 2009 roku i wykorzystał platformę do wysłania kilku ogłoszeń, w tym dokuczania prywatnej umowie dla Tesli, która wylądowała w gorącej wodzie z regulatorami.

Ostatnio jednak najbogatsza osoba na świecie była krytyczna wobec platformy mediów społecznościowych i jej polityki, a ostatnio przeprowadziła na Twitterze ankietę, w której pytano użytkowników, czy uważają, że platforma przestrzega zasady wolności słowa, na którą ponad 70% głosowało „nie”. ”. Czytaj więcej

READ  Departament Meteorologii ostrzegł w wielu województwach o opadach śniegu i ulewnych deszczach

W grudniu Musk wypuścił mema, w którym porównał dyrektora generalnego Agrawala z sowieckim dyktatorem Józefem Stalinem i pokazał Jacka Dorseya jako bliskiego współpracownika, który później został stracony.

Najnowsze kwartalne wyniki Twittera i niższe niż oczekiwano liczby użytkowników wzbudziły wątpliwości co do perspektyw jego rozwoju, nawet jeśli realizuje on duże projekty, takie jak czaty audio i biuletyny, aby zakończyć długotrwałą stagnację.

„Wysyła wiadomość do Twittera… posiadanie znaczącego udziału w firmie utrzyma ich w gotowości, ponieważ ten pasywny udział może bardzo szybko stać się aktywnym” – powiedział Thomas Hayes, członek zarządzający Great Hill Capital LLC.

Musk – który według Forbesa ma wartość netto około 300 miliardów dolarów – zmniejsza swoje udziały w Tesli od listopada, kiedy powiedział, że odciąży 10% swoich udziałów w producencie samochodów elektrycznych. Od tego czasu sprzedał już akcje o wartości 16,4 miliarda dolarów.

Zgłoszenie regulacyjne w poniedziałek wykazało, że Musk jest właścicielem 73,5 miliona akcji na Twitterze, które są w posiadaniu Elon Musk Revocable Trust, którego jest jedynym powiernikiem. Według danych Refinitiv Vanguard jest drugim co do wielkości udziałowcem Twittera, posiadającym 8,79% udziałów.

Akcje Twittera wzrosły w poniedziałek o 27,1%, zamykając się na poziomie 49,97 USD. Akcje, które spadły o 38% w ciągu ostatnich 12 miesięcy do piątkowego zamknięcia, dodały w poniedziałek aż 8,38 mld USD do swojej kapitalizacji rynkowej, która obecnie wynosi 39,3 mld USD.

WYKUPIĆ?

„Rzeczywista inwestycja Muska to bardzo mały procent jego bogactwa i nie należy wykluczać całkowitego wykupu” – napisał w notatce dla klienta analityk CFRA Research, Angelo Zino.

READ  TCU kontra Kansas State, Georgia vs. LSU i nie tylko

Udział w Twitterze prawdopodobnie przyniesie akcjonariuszom pozytywne wyniki niż negatywne, powiedział Ryan Jacob, dyrektor generalny Jacob Asset Management, który powiedział, że Twitter jest jednym z największych holdingów funduszu.

„Jeśli (Musk) zdecyduje się zająć aktywną pozycję, a Twitter stanie się prywatny, prawdopodobnie będzie to wyższa cena niż teraz” – powiedział. „Jeśli zainteresuje to inne firmy (przejęciem Twittera), prawdopodobnie będzie to wyższa cena niż teraz”.

Musk wcześniej dokonywał inwestycji na wczesnym etapie w firmy, w tym w procesor płatności online Stripe Inc i firmę zajmującą się sztuczną inteligencją Vicarious.

Jest także założycielem i dyrektorem naczelnym SpaceX oraz prowadzi mózgowy startup Neuralink i firmę infrastrukturalną The Boring Company.

Twitter był celem aktywisty, inwestora Elliott Management Corp w 2020 roku, kiedy fundusz hedgingowy argumentował, że ówczesny szef i współzałożyciel firmy sieci społecznościowej, Jack Dorsey, nie zwraca zbytniej uwagi na Twittera, jednocześnie zarządzając firmą, która wtedy nazywała się Square Inc. (PN).

Dorsey, który posiada ponad 2% udziałów w Twitterze, ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego i prezesa w listopadzie zeszłego roku, przekazując stery weteranowi firmy Paragowi Agrawalowi.

Tymczasem Musk i Dorsey znaleźli wspólny język, odrzucając tak zwany Web3, niejasne określenie utopijnej wersji internetu, który jest zdecentralizowany. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Nivedity Balu, Evy Mathews, Akash Sriram, Praveen Paramasivam i Marii Ponnezhath w Bengaluru; Dodatkowe reportaże Sheili Dang w Dallas i Hyun Joo Jina w San Francisco; Montaż dokonali Anil D’Silva, Matthew Lewis, Rashmi Aich i Arun Koyyur

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *