Minister Kacır: Wśród krajów wypowiadających się na temat sektora kosmicznego zamieścimy Turcję

Minister przemysłu i technologii Mehmet Fatih Kasir powiedział: „Będziemy realizować krajowy program produkcji satelitów na niskiej orbicie. Będziemy wspierać projekty sektora publicznego, akademickiego i prywatnego w tej dziedzinie. Dzięki zdecydowanej realizacji Krajowego Programu Kosmicznego będziemy realizować. Turcja wśród krajów o opinii w tej dziedzinie.”

Oczekuje się, że wielkość światowej gospodarki kosmicznej osiągnie do 2035 r. 1,5 biliona dolarów, powiedział Minister Kasir: „Badania kosmiczne stoją za innowacyjnymi projektami w wielu dziedzinach, od rolnictwa po transport, od zdrowia po energię. Jaką pozycję ma Turcja? Silna w nauki i technologii oraz konkurencyjna w sektorach zaawansowanych technologii, dostarcza produkty i usługi”. Wykorzystamy szanse maksymalnie. Zwiększymy nasze możliwości badawczo-rozwojowe i innowacyjne w tym sektorze oraz przekształcimy nasze istniejące możliwości w wartość ekonomiczną. W zeszłym tygodniu wystrzeliliśmy Türksata 6A, najcenniejszy produkt technologiczny w historii naszego kraju. Będziemy budować naszą krajową markę satelitarną na potrzeby strategicznej obrony naszego kraju, gromadząc pod jednym dachem pojemność i infrastrukturę rozwiniętą w sektorze publicznym zarówno za pośrednictwem naszego satelity komunikacyjnego Türksat 6A, jak i programów satelitarnych obrazujących. Wspieramy projekty sektora publicznego, akademickiego i prywatnego w tym sektorze. Zapewnimy, że Turcja znajdzie się wśród krajów mówiących w tej dziedzinie, kontynuując determinację w realizacji krajowego programu kosmicznego. „Zwiększymy naszą rolę w globalnej gospodarce kosmicznej dzięki Strefie Rozwoju Technologii Kosmicznych, którą wkrótce utworzymy w Ankarze, oraz podjęciu kroków mających na celu dalszy rozwój naszego przemysłu kosmicznego” – powiedział.

Alper Gezeravcı przeprowadził misję naukową, która rozpoczęła się 19 stycznia 2024 r. i zakończyła 9 lutego 2024 r., Minister Kacır powiedział: „Nasza pierwsza załogowa misja naukowa została pomyślnie ukończona. Alper Gezeravcı nie wymaga żadnych dodatkowych kosztów, jak stwierdzono w umowy projektowe.” Tak jak wyjazd Alpera Gezeravcı na Międzynarodową Stację Kosmiczną był częścią misji naukowej, tak możliwy był także suborbitalny lot badawczy Tuvy Cihangira Atasevera. VMS, czyli pojazd odpowiedzialny za przewiezienie naszego astronauty na żądaną wysokość, wystartował z obiektów portu kosmicznego w Nowym Meksyku w USA w sobotę 8 czerwca na wysokości około 45 tys. stóp, podczas której doświadczyła załoga w środowisku mikrograwitacyjnym przez około 3 minuty. Bezpiecznie wylądował na Ziemi o godzinie 18:40 czasu tureckiego. Po wszczepieniu do organizmu różnych urządzeń i zestawów eksperymentalnych nasz astronauta przeprowadził 7 eksperymentów, począwszy od biomolekuł po analizę genetyczną, od zmian metabolicznych po komórki supresorowe, od wstrzykiwaczy insuliny po analizę promieniowania. Trzy z nich stanowiły kontynuację eksperymentów przeprowadzonych przez naszego pierwszego astronautę Alpera Gezeravcı na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i pozwoliły nam poszerzyć zakres naszych eksperymentów w ramach „Suborbitalnego lotu badawczego”. „W nadchodzących czasach będziemy jeszcze bardziej zwiększać zdolność naszego kraju do prowadzenia badań naukowych w dziedzinie przestrzeni kosmicznej dzięki nowej międzynarodowej współpracy w ramach załogowych misji kosmicznych” – powiedział.

READ  Krajowa Akcja Techniczna była omawiana w karate

Drugi astronauta Turcji, Tuva Cihangir Adasevar, powiedział, że w młodości nigdy nie marzył o zostaniu astronautą, ale później zainteresował się kosmosem i rozpoczął pracę w Rocketson.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *