Materiały na temat zdolności nuklearnych obcego kraju przechwycone w Mar-a-Lago . Trumpa

Komentarz

Agenci FBI dokonujący nalotu na dom byłego prezydenta Donalda Trumpa w Mar-a-Lago odkryli dokument szczegółowo opisujący bezpieczeństwo wojskowe obcego rządu, w tym jego potencjał nuklearny. A prywatny klub w zeszłym miesiącu podkreślił obawy urzędników amerykańskiego wywiadu dotyczące tajnych materiałów przechowywanych w nieruchomościach na Florydzie, według osób zaznajomionych z tą sprawą.

Niektóre z skonfiskowanych dokumentów opisują ściśle tajne operacje USA, o których wielu wyższych urzędników bezpieczeństwa narodowego nie wiedziało. Prezydent, niektórzy członkowie jego gabinetu lub A Urzędnik na szczeblu gabinetu mógłby upoważnić innych urzędników państwowych do zapoznania się ze szczegółami tych specjalnych programów dostępu, powiedziały osoby zaznajomione z wyszukiwaniem, pod warunkiem zachowania anonimowości w celu opisania wrażliwych szczegółów toczącego się śledztwa.

Dokumenty dotyczące tak ściśle tajnych czynności wymagają specjalnych poświadczeń, a nie tylko poświadczenia ściśle tajnego. Niektóre programy o specjalnym dostępie mogą mieć nawet dwóch tuzinów pracowników rządowych upoważnionych do poznania istnienia działania. Zapisy dotyczące takich programów są trzymane pod kluczem, prawie zawsze w bezpiecznym, przechowanym obiekcie informacyjnym, z wyznaczonym funkcjonariuszem kontrolującym dokładnie monitorującym ich lokalizację.

Ale ponad 18 miesięcy po tym, jak Trump opuścił Biały Dom, takie dokumenty były przechowywane w niepewnym zabezpieczeniu w Mar-a-Lago.

Wewnątrz tętniącego życiem Mar-a-Lago znajduje się magazyn, w którym przechowywane są sekrety

Po miesiącach wysiłków FBI odzyskało w tym roku ponad 300 tajnych dokumentów z Mar-a-Lago, zgodnie z aktami sądu rządowego: 184 w 15-pudełkowej paczce wysłanej do Narodowej Administracji Archiwów i Akt w styczniu i 38 więcej. przewrócił. W czerwcu, przekazany śledczym przez adwokata Trumpa, odkryto ponad 100 dodatkowych dokumentów. Przeszukanie autoryzowane przez sąd 8 sierpnia.

Tylko w ostatniej partii tajemnic rządowych odnaleziono informację o gotowości obcego rządu do obrony nuklearnej, mówili ludzie zaznajomieni z tą sprawą. Ludzie nie zidentyfikowali obcego rządu, o którym mowa, powiedzmy, gdzie uzyskano dokument w Mar-a-Lago, ani nie podali więcej szczegółów na temat bardzo wrażliwych śledztw Departamentu Sprawiedliwości dotyczących bezpieczeństwa narodowego.

Prawnik Trumpa, Christopher Kiss, zaprzeczył przeciekom na temat sprawy, która, jak powiedział, „prowadzi bez poszanowania procesu lub rozważenia rzeczywistej prawdy. Nie leży to w interesie sprawiedliwości.

READ  Jussie Smollett skazana na 150 dni więzienia za okłamywanie policji w oszustwie dotyczącym przestępstw z nienawiści

„Ponadto nie można lekceważyć naruszenia zaufania publicznego do integralności systemu. Odpowiedzialnym działaniem byłoby tutaj, aby ktoś – ktokolwiek – w rządzie sprawował przywództwo i kontrolę. Sąd zapewnił rozsądną ścieżkę, która nie obejmuje selektywnego wyciek nieweryfikowalnych i wprowadzających w błąd informacji Jeśli celem jest znalezienie racjonalnego rozwiązania, nie ma powodu, aby zboczyć z tej ścieżki.

Rzecznicy Departamentu Sprawiedliwości i FBI odmówili komentarza.

Biuro Dyrektora Wywiadu Narodowego przeprowadza ocenę ryzyka, aby określić potencjalne szkody spowodowane usunięciem setek dokumentów niejawnych z aresztu rządowego.

Trump i dokumenty Mar-a-Lago: chronologia

Washington Post Agenci FBI, którzy napadli na dom Trumpa, powiedzieli wcześniej, że szukajączęściowo do wszelkich dokumentów niejawnych związanych z bronią jądrową. Po opublikowaniu historii Trump porównał ją z poprzednimi rządowymi dochodzeniami dotyczącymi jego zachowania w mediach społecznościowych. „Kwestia nuklearna to mistyfikacja, Rosja, Rosja, Rosja to mistyfikacja, dwa oskarżenia to mistyfikacja, śledztwo Muellera to mistyfikacja i więcej. W grę wchodzą te same szumowiny” – napisał, sugerując, że agenci FBI mogli podłożyć dowody przeciwko niemu.

Wezwanie przed wielką ławą przysięgłych wydane 11 maja poszukiwało „wszystkich dokumentów lub pism znajdujących się pod opieką lub kontrolą Donalda J. Trumpa i/lub biura Donalda J. Trumpa, w tym tych noszących oznaczenia klasyfikacyjne „Ściśle tajne” i mniej. Sekcje „Poufne.” i „Poufne”.

Wezwanie sądowe wystosowane do kustosza Trumpa zawierało później dwa tuziny podklasyfikacji dokumentów, w tym „S/FRD”, akronim od „dawniej zastrzeżonych danych”, który jest zarezerwowany dla informacji związanych głównie z wykorzystaniem wojskowym. Bronie nuklearne. Chociaż w tytule pojawia się „były”, termin ten nie oznacza, że ​​informacja jest jawna.

Osoba zaznajomiona z przeszukaniem Mar-a-Lago powiedziała, że ​​celem obszernego inwentarza było zapewnienie odzyskania wszystkich tajnych zapisów na terenie posiadłości, a śledczy nie mieli powodu sądzić, że mogą one istnieć.

Kiedy w sierpniu zaczęli przeglądać dokumenty pozyskane z klubowego schowka, domu Trumpa i jego biura, śledczy zaniepokoili się, jak twierdzi osoba zaznajomiona z przeszukaniem. Komitet wkrótce znalazł akta tak ograniczone, że nawet niektórzy wysocy urzędnicy bezpieczeństwa narodowego w administracji Bidena nie byli upoważnieni do ich przeglądania. Wniosek rządowy przytoczył te informacje, wskazując jednocześnie, że agenci kontrwywiadu FBI i prokuratorzy badający dokumenty Mar-a-Lago nie byli początkowo upoważnieni do przeglądania niektórych zajętych materiałów.

READ  Wiadomości Trumpa dzisiaj: Aides ujawniają możliwą datę ogłoszenia kampanii prezydenckiej w 2024 r.

Przeszukanie Mar-a-Lago przez FBI nastąpiło po miesiącach protestów, zwłoki Trumpa

Wśród ponad 100 tajnych dokumentów skonfiskowanych w sierpniu niektóre zostały oznaczone jako „HCS”, kategoria ściśle tajnych informacji rządowych, która oznacza „Systemy kontroli HUMINT”, systemy używane do ochrony danych wywiadowczych zebranych z ukrytych źródeł ludzkich. złożony w sądzie. Dokumenty znalezione w skrzynkach przesłanych w styczniu do Archiwum Narodowego do Sądu Nadzoru Wywiadu Zagranicznego to częściowo niezapieczętowane oświadczenia. Była substancja Nigdy nie był udostępniany obcym krajom.

Sędzia federalny na Florydzie orzekł w poniedziałek, że śledztwo w sprawie niewłaściwego obchodzenia się z tajnymi informacjami, a także ukrywania, manipulowania lub niszczenia akt rządowych stało się bardziej skomplikowane. Zaakceptował prośbę Trumpa o wyznaczenie specjalnego mistrza Przejrzyj materiały skonfiskowane podczas przeszukania 8 sierpnia i usuń dokumenty, które mogą podlegać przywilejom władzy wykonawczej – normie prawnej stosowanej w przypadku byłych prezydentów, która jest słabo zdefiniowana.

Sędzia Sądu Okręgowego USA Eileen M. Cannon orzekł, że specjalny mistrz zbada prawie 13 000 dokumentów i materiałów przejętych przez FBI, aby zidentyfikować wszystko, co może być chronione tajemnicą prawnika-klienta. Prawnicy Departamentu Sprawiedliwości powiedzieli, że zespół „filtrów” już wykonał to zadanie.

Orzeczenie Cannona może spowolnić i skomplikować rządowe śledztwo karne, zwł Sądownictwo postanawia odwołać się od nierozwiązanych i trudnych pytań Jaki przywilej wykonawczy może mieć były prezydent? Sędzia orzekł, że śledczy nie mogą „wykorzystać” zajętego materiału w swoim śledztwie, dopóki specjalny mistrz nie zakończy swoich badań.

Specjalny Mistrz nie został jeszcze wyznaczony; Cannon poprosił Trumpa i Departament Sprawiedliwości o uzgodnienie listy kwalifikujących się nominowanych do piątku. Eksperci prawni zauważyli, że Departament Sprawiedliwości nadal może przesłuchiwać świadków, wykorzystywać inne dowody i przedstawiać informacje wielkiej ławie przysięgłych, podczas gdy specjalny mistrz bada zajęte przedmioty.

READ  Tysiące osób zaleciło ewakuację Sydney, ponieważ ulewne deszcze zagrażają „zagrażającej życiu sytuacji kryzysowej”

„Wyznaczenie specjalnego mistrza jest konieczne, aby zapewnić przynajmniej pozory uczciwości i uczciwości w przedstawionych nadzwyczajnych okolicznościach”, powiedział Cannon w swoim rozkazie.

Departament Sprawiedliwości złożył nową groźbę prawną przeciwko Trumpowi i jego prawnikom

Twierdził również, że specjalny mistrz może złagodzić potencjalną szkodę dla Trumpa poprzez „niewłaściwe ujawnienie poufnych informacji opinii publicznej” oraz że wiedza lub szczegóły sprawy zaszkodziłyby byłemu prezydentowi i można by je złagodzić poprzez dodanie specjalnego. Opanuj proces przeglądu dokumentów.

Adwokat Trumpa Kiss zacytował część argumentacji sędziego we wtorek wieczorem, mówiąc: „Nie można lekceważyć szkody dla publicznego zaufania do integralności systemu”. Wyznaczenie przez sąd specjalnego administratora zapewnia „rozsądną drogę naprzód, która nie wiąże się z wybiórczym wyciekiem nieweryfikowalnych i wprowadzających w błąd informacji. Jeśli celem jest znalezienie racjonalnego rozwiązania problemów z przechowywaniem dokumentów, które niepotrzebnie wymykają się spod kontroli, nie ma powodu, aby zboczyć z tej ścieżki.

Cannon napisał, że pozycja Trumpa jako byłego prezydenta „stawia piętno związane z przepadkiem mienia w swojej własnej lidze” i że „przyszły impeachment, niezależnie od ilości majątku do odzyskania, może doprowadzić do uszczerbku na reputacji”. Szkoda zdecydowanie innego porządku.”

Poszukiwania FBI wywołały ostre potępienie ze strony Trumpa i jego republikańskich sojuszników, którzy oskarżyli Departament Sprawiedliwości o działanie z polityczną urazą wobec byłego prezydenta, który może ubiegać się o reelekcję w 2024 r. było konieczne.

W wywiadzie wyemitowanym w piątek były prokurator generalny Trumpa William B. Barr powiedział, że z jakiegokolwiek powodu nie było żadnych tajnych dokumentów Trump musiał być w Mar-a-Lago po opuszczeniu urzędu.

„Ludzie mówią, że to bezprecedensowe” – powiedział Barr DStary Fox News. – Ale to bezprecedensowe, żeby prezydent wziął te tajne informacje i umieścił je w klubie country, prawda?

Josh Dawsey przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *