Kuba: huragan Ian zabija co najmniej 2 osoby i pozbawia energię na całej wyspie

Od redakcji: Trafiony przez burzę? Posługiwać się Witryna CNN Lite Dla niskiej częstotliwości.

Czy dotknął cię huragan Ian? Wyślij SMS-a lub WhatsAppa do CNN +1 332-261-0775.

Czy huragan Ian wpłynął na ciebie? Podziel się swoją historią przez SMS lub WhatsApp pod numerem +1 332-261-0775.


Hawana, Kuba
CNN

Co najmniej dwie osoby zginęły, a cała wyspa jest pozbawiona prądu, gdy huragan Ian uderza w Kubę.

Oba zgony miały miejsce w ciężko dotkniętej zachodniej prowincji Pinar del Rio, gdzie A Kobieta zginęła, gdy zawalił się mur, a mężczyzna zginął, gdy spadł na niego dach, podały państwowe media.

W środę załogi pospieszyły, aby przywrócić zasilanie niektórym z milionów Kubańczyków, którzy utracili moc Ian Silne wiatry i zdradzieckie sztormy uderzyły w region zachodni.

Ian wylądował we wtorek wczesnym rankiem na południowy zachód od La Coloma w prowincji Pinar del Rio jako burza 3. kategorii.

Przewiduje się, że burza spadnie do 16 cali deszczu i wywoła lawiny błotne i gwałtowne powodzie w regionie zachodnim, wywołując nakazy ewakuacji dla tysięcy mieszkańców.

Miasto Pinar del Rio, San Juan y Martínez, pozostało z polami zalanymi przez powódź i wyrwanymi drzewami, zdjęcia z państwowych mediów CubePad pokazują.

Według zdjęć opublikowanych przez państwowe media Pinar del Rio, znana z uprawy bogatego tytoniu na Kubie, stanęła w obliczu ogrodzenia i zniszczenia na farmie tytoniu Robaina.

Państwowy Krajowy System Energii Elektrycznej odciął zasilanie w stolicy, Hawanie, aby uniknąć przerw w dostawie prądu, śmierci i zniszczenia mienia, dopóki pogoda nie przestanie. Ale burza spowodowała ogólnokrajowe przerwy w dostawie prądu, nie planowane.

Kryzys gospodarczy Kuby doprowadził do niedoborów żywności, paliwa i leków. Zaciemnienia na całej wyspie są powszechne przez całe lato, co prowadzi do rzadkich protestów przeciwko rządowi.

READ  Ilu Syryjczykom przyznano obywatelstwo? Minister ogłosił - w ostatniej chwili Türkiye News

Zagrażające życiu warunki spowodowane huraganem Ian na Kubie skłoniły władze do ewakuacji ponad 38 000 mieszkańców z ich domów w prowincji Pinar del Rio, podał państwowy kanał informacyjny Telebinar.

Adriana Rivera, która mieszka w Hiszpanii, powiedziała CNN, że od wtorkowego poranka nie może skontaktować się z rodziną w Pinar del Rio.

We wtorek w Hawanie obserwuje się kubański zaciemnienie.

„Nie spodziewali się, że huragan będzie tak silny”. powiedział Rivera. „Mam nadzieję, że nic im nie jest. Niepewność mnie zabija.

Kiedy Rivera ostatnio rozmawiała ze swoją rodziną – w tym z matką, siostrą, kuzynem i siostrzeńcami – powiedzieli, że schronili się na drugim piętrze swojego domu, gdy pierwsze piętro zostało zalane. Jeden z jego zięciów nagrał również wideo z zalanego domu rodziny.

Melin Suarez, która mieszka w Pinar del Rio, powiedziała Reuterowi, że burza stworzyła najciemniejszą noc w jej życiu.

„Prawie straciliśmy dach naszego domu” – powiedział Suarez. „Moja córka, mój mąż i ja związaliśmy ją sznurem, aby nie odleciała”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *