Kryzys Morza Czerwonego przenosi się na żywność: na horyzoncie niedobór herbaty – Wiadomości z ostatniej chwili

Brytyjskie konsorcjum detaliczne stwierdziło, że mogą wystąpić „tymczasowe zakłócenia” w dostawach niektórych odmian czarnej herbaty. Źródło branżowe podało, że istnieją również pewne trudności w dostawach herbat aromatyzowanych.

Dwie największe grupy supermarketów w kraju ostrzegły na swoich stronach internetowych, że zakłócenia w żegludze na Morzu Czerwonym mogą mieć wpływ na to, czy klienci zobaczą puste półki w Europie.

Opóźnione ostrzeżenie było pierwszym ostrzeżeniem o niedoborach żywności po kilku ostrzeżeniach ze strony sprzedawców odzieży po tym, jak wspierane przez Iran bojówki Houthi zaatakowały statki na Morzu Czerwonym, spowalniając handel między Azją a Europą.

Wielka Brytania, piąty co do wielkości importer herbaty na świecie, importuje ponad połowę swojej herbaty z Kenii i Indii, uzależniając kraj od szlaku przez Morze Czerwone.

Jeden z największych eksporterów herbaty na świecie

Według Instytutu Eksportu i Handlu Międzynarodowego (IEIT), nieprzetworzona herbata jest wysyłana do Wielkiej Brytanii w celu przetworzenia i pakowania, co pomaga Wielkiej Brytanii stać się 10. największym eksporterem na świecie.

„Występują tymczasowe zakłócenia w działaniu niektórych linii produkcyjnych czarnej herbaty, ale wpływ na konsumentów będzie minimalny, ponieważ sprzedawcy detaliczni nie spodziewają się znaczących trudności” – powiedział Andrew Opie, dyrektor ds. żywności i zrównoważonego rozwoju w British Retail Consortium, które reprezentuje główne grupy supermarketów .

Źródło branżowe z Wielkiej Brytanii podało, że pomimo pewnych opóźnień nie należy spodziewać się poważnych niedoborów.

Dyrektor naczelny IEIT Marco Forgione powiedział: „Herbata jest pierwszym z wielu towarów, który cierpi z powodu kryzysu w łańcuchu dostaw”.

Alternatywna trasa żeglugi wokół Przylądka Dobrej Nadziei w Republice Południowej Afryki może wydłużyć podróż o 10–14 dni w porównaniu z tranzytem przez Morze Czerwone i Kanał Sueski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *