Kobiety-naukowcy wspierani przez TÜBİTAK… Biegnąc od sukcesu do sukcesu – najnowsze wiadomości

Wydarzenie „Kobiety i dziewczęta w nauce” zostało zorganizowane przez Turecką Radę ds. Badań nad Nauką i Technologią (TÜBİTAK) 11 lutego, w Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce. Kobiety wspierane przez TÜBİTAK, które wzięły udział w tym wydarzeniu, opowiedziały swoje historie sukcesu.

Oto niektóre z tych historii:

Utrata wzroku związana z cukrzycą

Dugba ma rację: 1512 Sponsor programu wsparcia kapitałowego dla technoprzedsiębiorczości. Inżynier biomedyczny Hugley od 4 lat z sukcesem zarządza swoją firmą na Politechnice w Ankarze, której celem jest zapobieganie ślepocie spowodowanej cukrzycą. Ma rację, to jedno z nazwisk, od którego zaczęła się jego przygoda ze wsparciem TÜBİTAK.Pracował dla kobiet

Sulal Tannoor: Wybrana najlepszą kobietą-przedsiębiorcą w konkursie Take Off'23, Tannoor założyła pierwszą na świecie firmę zajmującą się technologią wizyjną, wykorzystując swoje doświadczenia w zakresie rozwiązań wizyjnych. Jego celem jest zwiększenie zainteresowania kobiet technologią.

Zrobili płaszcz dla Polaków

Zeynep Naz Terzi-Ela Karabekiroğlu: Zajęli pierwsze miejsce w konkursie na projekt badań polarnych dla uczniów szkół średnich TEKNOFEST 2023 dzięki swojemu projektowi badań polarnych na Antarktydzie. Wyprodukują płaszcze, z których będą mogli korzystać naukowcy kontynuujący prace na biegunach.


Praca dla pokolenia technologicznego

Hacibe Ozer: Özer, nauczyciel-konsultant w grupie szkół podstawowych i średnich, który zdobył pierwsze miejsce w konkursie technologii edukacyjnych organizowanym przez TÜBİTAK, pracuje jako nauczyciel informatyki w centrum sztuki w Bursie. Pracując jako konsultant przy różnych projektach zarówno w TÜBİTAK, jak i TEKNOFEST, Özer odgrywa aktywną rolę w prowadzeniu młodszego pokolenia w kierunku technologii.

Od nanonośnika do nagrody

doc. Dr. Zerrin Sezgin Bayındır: Bayender, pracownik naukowy na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu w Ankarze, wyróżnia się w naukach o zdrowiu dzięki swoim badaniom nad formułami leków i systemami nanonośników. Bayndır otrzymał nagrodę za promocję nauk o zdrowiu w konkursie TÜBA-TÜBİTAK Science Awards.

Można coś zdziałać przy wsparciu…

READ  Festiwal Nauki w Szkole Silivri Silivri Harhaber

prof. Dr. Özge Çevik: Sevik, pracownik wydziału na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Adnan Mendares, jest laureatem nagrody promocyjnej TÜBİTAK 2022 i nagrody TÜBA dla najlepszego młodego naukowca 2023. Çevik prowadzi badania nad rozwojem nowych leków na raka, ukierunkowanym dostarczaniem leków do komórek i ich działaniem. Sevik mówi:

„Odnosimy wiele sukcesów w naszych badaniach naukowych, włączając w to publikowane artykuły, realizowane projekty, otrzymane patenty oraz rozwój krajowych i krajowych produktów, które stają się produktami. Zostałem uznany za godnego nagrody TÜBİTAK i TÜBA dla najlepszego młodego naukowca „Naukowcy w Turcji, zwłaszcza kobiety-naukowcy, to przykład wykorzystania okazji, aby coś zrobić”.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *