Kiedy we Francji zostanie powołany nowy rząd? Macron przerwał milczenie

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że nie mianuje nowego premiera, dopóki nie uzyska stabilnej większości w Zgromadzeniu Narodowym, a obecny rząd będzie kontynuował swoje obowiązki w tym procesie.

We Francji nie utworzono nowego rządu, ponieważ żadna partia ani koalicja nie była w stanie zapewnić sobie absolutnej większości w drugiej turze przedterminowych wyborów powszechnych we Francji, które odbyły się 7 lipca.

W miarę jak zwycięska w wyborach lewicowa koalicja Nowy Front Ludowy w dalszym ciągu prowadzi rozmowy w sprawie wspólnego kandydata na premiera, różne osobistości partii rządzącej chcą utworzenia rządu pomiędzy prawicą i lewicą.

Macron napisał list do lokalnej prasy

W oczekiwaniu na utworzenie nowego rządu w lokalnej prasie ukazał się list Macrona do Francuzów w sprawie wyników wyborów.

W liście Macron wyraził zadowolenie z wysokiej frekwencji w wyborach, stwierdzając: „Po pierwsze, kraj potrzebuje demokratycznego wyrazu. Z drugiej strony wyraźnie sprzeciwił się pan jego dojściu do władzy, głosując w pierwszej turze pomimo skrajnej prawicy mając przewagę około 11 milionów.” powiedział.

Podkreślając, że nie wygrał wyborów, Macron powiedział: „Żadna siła polityczna nie jest w stanie samodzielnie osiągnąć wystarczającej większości, a wszystkie bloki i koalicje powstałe w wyniku tych wyborów są mniejszościami”. Dokonał swojej oceny.

Macron powiedział, że jedynie prorepublikańskie organizacje polityczne stanowią większość absolutną i wezwał te organizacje polityczne do utworzenia stabilnej i pluralistycznej większości w parlamencie.

Macron nalegał, aby większość ta została ukształtowana wokół podstawowych zasad Francji, przyjęła zasady republikańskie i uwzględniła obawy wyrażane przez obywateli podczas wyborów.

– Musimy dać temu trochę czasu.

Chcąc, aby ta większość zapewniła stabilność oficjalnych instytucji, Macron kontynuował swoje słowa w następujący sposób:

„W oparciu o te zasady podejmę decyzję o powołaniu premiera. Należy dać organizacjom politycznym trochę czasu na osiągnięcie tego kompromisu w sposób pokojowy i pełen szacunku. Do tego czasu obecny rząd będzie w dalszym ciągu wypełniał swoje obowiązki. Sprawy publiczne zgodnie z tradycją republiki.”

READ  Żadnych przetargów, żadnej konkurencji, żadnych sądów!

Opozycja zareagowała

Partie opozycyjne we Francji odpowiedziały na list prezydenta Emmanuela Macrona, w którym zapowiedział, że nie powoła nowego premiera, dopóki nie uzyska stabilnej większości w Zgromadzeniu Narodowym.

Macron przerwał milczenie po przedterminowych wyborach powszechnych, w których zwyciężyła jego lewicowa koalicja Nowy Front Ludowy.

„Macron odmawia uznania wyników wyborów”

Jean-Luc Mélenchon, jeden z liderów lewicowej koalicji, która jako pierwsza zakończyła wybory, zwrócił uwagę, że Macron odmówił uznania wyników wyborów pod przewodnictwem Nowego Frontu Ludowego, co jest sytuacją bezprecedensową w demokracjach.

Manon Aubry, posłanka do Parlamentu Europejskiego z ramienia skrajnie lewicowej, twardej linii Francji (LFI), upierała się, że Macron nie powinien akceptować swojej porażki.

„Macron wepchnął kraj w ramiona skrajnej prawicy, a my to powstrzymaliśmy”

Pozostawiony sam sobie Macron „wstrząsnął” krajem, „(Macron) wepchnął kraj w ręce prawicy, a my go powstrzymaliśmy” – powiedziała zastępca LFI Clemence Gett. powiedział. Gued nalegał, aby krajem rządził teraz nowy Front Ludowy, a Macron zaakceptował demokrację.

Jordan Bartella, szef skrajnie prawicowej Jedności Narodowej (RN), zauważył, że Macron doprowadził skrajną lewicę do progu władzy i zatrzymał kraj. Bardella nazwał francuskiego prezydenta „nieodpowiedzialnym”.

Wyborcy z Sojuszu Lewicy wezwali na tej samej platformie mediów społecznościowych do „strajku generalnego” podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w dniach 26 lipca–11 sierpnia, mówiąc: „żadnego lewicowego rządu, żadnych igrzysk olimpijskich”. .

Macron stracił większość solną w legislaturze

W wyborach powszechnych we Francji w 2022 r. frakcja Macrona utraciła bezwzględną większość w parlamencie.

Frakcja Macrona taktownie współpracowała z różnymi partiami, aby uchwalić określone ustawy i reformy w parlamencie.

W wielu przypadkach, np. w przypadku kontrowersyjnej reformy emerytalnej, rząd wykorzystał swoje konstytucyjne uprawnienia do uchwalania przepisów bez głosowania w parlamencie.

*Zdjęcia wiadomości udostępnione przez Associated Press.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *