Jeff Bezos sugeruje, że przejęcie Elona Muska na Twitterze może dać Chinom przewagę

Jeff Bezos trzyma okulary lotnicze należące do Amelii Earhart, gdy przemawia podczas konferencji prasowej na temat swojego lotu w kosmos samolotem Blue Origin’s New Shepard 20 lipca 2021 r. w Van Horn w Teksasie.

Joe Raedle | Obrazy Getty

Amazonii współzałożyciel miliarder Jeff Bezos ważył się Elona Muska umowa kupna Świergot za 44 miliardy dolarów.

Bezos opublikował tweeta pod koniec poniedziałku, sugerując, że Chiny mogą zyskać wpływ na Twittera po zakończeniu przejęcia.

„Czy chiński rząd właśnie zyskał trochę wpływu na rynek miejski?” Bezos napisał, wskazując na powiązania biznesowe Muska z Chinami. ten Tesla CEO założył fabrykę w Szanghaju w 2018 roku, a firma w dużym stopniu polega na chińskich firmach, jeśli chodzi o dostarczanie materiałów do jej akumulatorów.

Tablica Twittera zgodził się w poniedziałek na przejęcie firmy przez Muska. Twitter zostanie prywatnie sprzedany za 54,20 dolarów za akcję, w ramach transakcji wyceniającej firmę na około 44 miliardy dolarów.

Twitter jest zakazany w Chinach. Tak zwana „Wielka zapora ogniowa” w Pekinie zabrania dostępu do wielu zachodnich serwisów społecznościowych, w tym FacebookInstagram i Youtube.

„Moja własna odpowiedź na to pytanie prawdopodobnie nie jest” – dodał Bezos. „Bardziej prawdopodobnym wynikiem w tym zakresie jest złożoność w Chinach dla Tesli, a nie cenzura na Twitterze”.

„Ale zobaczymy. Musk jest wyjątkowo dobry w poruszaniu się po tego rodzaju złożoności” – dodał.

Pomimo zastrzeżenia, komentarze Bezosa są ostatnimi w długotrwałym sporze między dwoma miliarderami.

Przez lata para często walczyła o swoje ambicje kosmiczne. Musk jest dyrektorem generalnym SpaceX, a Bezos prowadzi własne przedsięwzięcie kosmiczne, Blue Origin.

Chociaż Musk obiecał poprawić rolę Twittera jako „cyfrowego placu miejskiego”, na którym użytkownicy mogą swobodnie rozmawiać i dyskutować, przejęcie to wywołało zaniepokojenie niektórych polityków i działaczy, którzy obawiają się, że zapewni najbogatszemu człowiekowi na świecie zbyt dużą kontrolę nad dyskursem internetowym.

READ  Giełda dzisiaj: Akcje są mieszane po danych o inflacji w USA

Miliarderzy posiadający firmy medialne nie są jednak nowym zjawiskiem. Sam Bezos jest właścicielem The Washington Postpodczas gdy prezes Salesforce Marc Benioff kupił Time Magazine w 2018 roku. Ale Twitter jest wyjątkowy, ponieważ jest platformą, na której miliony ludzi wchodzą w interakcje i udostępniają treści – i jako taka jest pod ścisłą kontrolą organów regulacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *