Inwestorzy szykują się na zmienność, gdy Zachód próbuje odciąć Rosję od SWIFT

NOWY JORK / LONDYN 26 lutego (Reuters) – Inwestorzy przygotowywali się w sobotę na bardziej dzikie zawirowania cen aktywów po tym, jak narody zachodnie ogłosiły surowy zestaw sankcji, aby ukarać Rosję za inwazję na Ukrainę, w tym zablokowanie niektórym bankom dostępu do międzynarodowego systemu płatności SWIFT .

Nowe środki ogłoszone przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Europę i Kanadę obejmują również ograniczenia dotyczące międzynarodowych rezerw rosyjskiego banku centralnego. Ruchy zostaną wprowadzone w życie w najbliższych dniach. Czytaj więcej

Inwestorzy obawiali się, że Rosja zostanie wyrzucona z SWIFT, głównej międzynarodowej sieci płatniczej na świecie, ponieważ zakłóciłoby to globalny handel i zaszkodziłoby zachodnim interesom, a także uderzyłoby w Rosję. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Oznacza to, że w poniedziałek na rosyjskim rynku walutowym nastąpi katastrofa” – powiedział były wiceprezes rosyjskiego banku centralnego Siergiej Aleksashenko. „Myślę, że przestaną handlować, a wtedy kurs wymiany zostanie ustalony na sztucznym poziomie, tak jak w czasach sowieckich”.

Michael Farr, dyrektor generalny firmy doradztwa finansowego Farr, Miller & Washington LLC, powiedział o wpływie na światowe rynki: „Może to być niespodzianka, która nie zostanie dobrze odebrana, jeśli oznacza spowolnienie w handlu międzynarodowym”.

Wiadomość pojawia się po tygodniu, kiedy obawy związane z nasilającym się konfliktem na Ukrainie wstrząsnęły rynkami na całym świecie. Akcje spadły, a ceny ropy poszybowały w górę, gdy inwestorzy pospieszyli do złota, dolara i innych bezpiecznych przystani.

Wiele z tych ruchów bezpieczeństwa zostało przynajmniej częściowo zlikwidowanych w czwartek i piątek, a amerykańskie giełdy zbliżały się do zamknięcia w ciągu tygodnia. Czytaj więcej

Najnowsze środki mogą wprowadzić rynki w kolejną szaloną jazdę, ponieważ handlowcy oceniają konsekwencje dla światowej gospodarki, w tym potencjalnie wyższe ceny towarów i inflację. Wojna między Rosją, jednym z największych światowych eksporterów surowców, a Ukrainą już pomogła podnieść ceny ropy do najwyższego poziomu od 2014 roku.

READ  20-letni napastnik, który poświęcił policję, stał się machiną przestępczą

Indeks S&P 500 spadł o 8% od początku roku, ciągnięty w dół przez obawy związane z konfliktami geopolitycznymi i bardziej jastrzębią Rezerwą Federalną.

Trader pracuje na parkiecie nowojorskiej giełdy (NYSE) w Nowym Jorku, USA, 18 lutego 2022 r. REUTERS / Brendan McDermid

„Wielu traderów nabrało przekonania, że ​​Stany Zjednoczone i Europa nie zajmują twardego stanowiska” – powiedział Edward Moya, starszy analityk rynku w OANDA. wielu inwestorów… Wiele z odbicia, które widzieliśmy w drugiej połowie zeszłego tygodnia, będzie testowane.”

Mohamed El-Erian, główny doradca ekonomiczny w Allianz w niepełnym wymiarze godzin i prezes Gramercy Fund Management, powiedział, że wykluczenie Rosji z SWIFT „może sparaliżować tamtejszą gospodarkę”, jeśli zostanie przeprowadzone kompleksowo.

„Nieuchronnie pojawią się efekty uboczne i uboczne, w tym bardziej stagflacyjny impuls dla światowej gospodarki i większe prawdopodobieństwo rosyjskich zaległości wobec zachodnich firm i wierzycieli” – powiedział w komentarzach e-mailowych.

Tom Martin, starszy menedżer portfela w Globalt Investments, powiedział, że ruch ten będzie nadal napędzał popyt na złoto, obligacje skarbowe i inne popularne kierunki dla nerwowych inwestorów.

„SWIFT będzie bolesny, a rynki to rozpoznają” – powiedział. „To, co otrzymasz, to ciągła zmienność, ponieważ wszyscy uczestnicy będą dostosowywać swoją tolerancję na ryzyko”.

Inwestorzy twierdzą, że jedną z prawdopodobnych ofiar będzie rubel rosyjski. W ubiegłym tygodniu rosyjska waluta spadła do rekordowo niskiego poziomu w stosunku do dolara amerykańskiego, choć w piątek odrobiła część strat.

„Ponieważ bank centralny prawdopodobnie stanie w obliczu poważnych ograniczeń dotyczących interwencji walutowych, rubel będzie miał trudności ze znalezieniem dna”, powiedział Karl Schamotta, główny strateg rynkowy w Corpay. „Nikt nie chce złapać spadającego noża”.

Niektórzy inwestorzy stwierdzili jednak, że rynki mogą nadać pozytywny kierunek nowym środkom, ponieważ wojska zachodnie nie przyłączyły się do wojny.

„Z finansowego punktu widzenia jest to najbardziej zbliżone do wypowiedzenia wojny”, powiedział Ross Delston, prawnik USA i były regulator bankowy. „Spowoduje to, że Rosja będzie postrzegana jako radioaktywna przez banki amerykańskie i unijne, co z kolei byłoby poważna przeszkoda w handlu z Rosją”.

Sprawozdania Davide Barbuscia, Iry Iosebashvili, Catherine Belton, Megan Davies, Saqiba Iqbala Ahmeda i Michelle Price; montaż przez Paritosha Bansala, Leslie Adler i Cynthię Osterman

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *