Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlüt Çavuşoğlu powiedział w niedzielę, że Turcja uznała inwazję Rosji na Ukrainę za „wojnę”.

„Czy to konflikt czy wojna? Zdecydowaliśmy się na to. Artykuł 19 Konwencji z Montreux jest bardzo jasny. To jest wojna. ” powiedział w wywiadzie na żywo dla CNN Turk.

Uznanie Turcji jest ważne dla wniosku 1936 Konwencja Montreux który reguluje przepływ marynarki przez cieśniny tureckie.

Konwencja z Montreux daje Turcji pewną kontrolę nad przepływem statków wojennych z cieśnin Dardanele i Bosfor, które łączą Morze Egejskie, Marmarę i Morze Czarne.

W czasach pokoju statki wojenne mogą przepłynąć przez cieśniny po uprzednim powiadomieniu dyplomatycznym, z pewnymi ograniczeniami co do wagi statków i broni, które przewożą, w zależności od tego, czy statek należy do kraju czarnomorskiego, czy nie.

W czasie wojny, kiedy Turcja nie jest w stanie wojny, statki wojenne mogą korzystać z cieśnin, z wyjątkiem tych należących do wojujących państw.

Zgodnie z konwencją, jeśli Turcja jest stroną wojny lub uważa się za zagrożoną nieuchronnym niebezpieczeństwem wojny, może zamknąć cieśniny dla przepływu okrętów wojennych, które mają wybrzeże na Morze Czarne lub nie.

Jednakże, jak wspomina avuşoğlu, art. 19 konwencji z Montreux stanowi wyjątek. Okręty wojenne krajów wojujących mogą powrócić do swojej bazy na Morzu Czarnym.

„Teraz ten konflikt zamienił się w wojnę, w tym przypadku tak stosujemy Montreux dla stron, Rosji czy Ukrainy. Artykuł 19 przewiduje wyjątek. Jeśli statek kraju wojny wróci do swojego portu, robi się wyjątek. Wdrożymy wszystkie przepisy Montreux z przejrzystością.”

Oznacza to, że nawet jeśli Turcja wyda zakazy, statki rosyjskie i ukraińskie mogą wrócić do swojej bazy. Çavuşoğlu powiedział, że stosując wyjątek, kraje powinny nadużywać klauzuli. I dodał: „Wyjaśniam stanowisko Montreux i Turcji”.

Więcej tła: Ten Konwencja Montreux, podpisany w 1936 r., daje Turcji kontrolę nad przepływem statków przez te dwie kluczowe cieśniny. W czasie pokoju statki cywilne mogą swobodnie przepływać, chociaż istnieją pewne ograniczenia w przepływie statków nienależących do krajów czarnomorskich.

READ  Özlem Çerçioğlu będzie nadal pełnił swoje obowiązki

Narody czarnomorskie – do których obok Turcji, Rosji i Ukrainy – należą również Bułgaria, Gruzja i Rumunia.

Okręty wojenne mogą poruszać się przez cieśniny w czasie pokoju, ale w warunkach ograniczających łączny tonaż w zależności od tego, czy są one krajem czarnomorskim, czy też nie, i ograniczają czas pobytu na Morzu Czarnym dla krajów nienależących do Morza Czarnego. Istnieją również ograniczenia co do kalibru broni, którą mogą nosić, a Turcja musi zostać powiadomiona o wniosku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *