Indeksy S&P 500 i Nasdaq pobiły na zamknięciu rekordy

Na koniec indeks Dow Jones wzrósł o 0,15 proc. do 38 834,86 pkt.

S&P 500 wzrósł o 0,25 procent do 5 487,03, a Nasdaq zyskał 0,02 procent do 17 860,43. Indeksy S&P 500 i Nasdaq pobiły na zamknięciu nowe rekordy.

Pozytywną tendencję można było zaobserwować na giełdach pod koniec dnia handlowego, kiedy w centrum uwagi inwestorów w USA znalazły się dane makroekonomiczne oraz ustne wskazówki urzędników amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Rezerwy Federalnej).

Według podanych dzisiaj danych w kraju, sprzedaż detaliczna wzrosła w maju o 0,1 proc., mniej niż oczekiwano na rynku.

Analitycy twierdzą, że dane o sprzedaży detalicznej wskazują na spowolnienie wydatków konsumenckich, a bank centralny może rozważyć obniżkę stóp procentowych w obliczu łagodzenia presji inflacyjnej i rosnącego bezrobocia.

Produkcja przemysłowa w USA wzrosła w maju o 0,9 procent, przekraczając oczekiwania rynku.

Choć ustne wskazówki urzędników banku centralnego są stosowane, prezes Fed w Nowym Jorku, John Williams, stwierdził w dzisiejszym oświadczeniu, że gospodarka amerykańska „zmierza we właściwym kierunku”. Williams nie chciał powiedzieć, kiedy byłby zwolennikiem obniżki stóp, podkreślając, że decyzja o terminie i zakresie obniżki stóp będzie zależała od przyszłych danych ekonomicznych.

Prezes Fed w Richmond, Thomas Parkin, stwierdził, że najnowsze dane o inflacji są „zachęcające”, dodał jednak, że zmienność danych obserwowana od zeszłego roku sprawia, że ​​kurs polityki pieniężnej jest niejasny.

Prezes Fed w Bostonie, Susan Collins, zauważyła, że ​​pomimo ostatnich pozytywnych danych o inflacji, bank centralny powinien uzbroić się w cierpliwość przy ocenie terminu obniżek stóp procentowych.

Prezes Fed w Dallas, Lori Logan, również z zadowoleniem przyjęła najnowsze dane wskazujące na spowolnienie inflacji, ale stwierdziła, że ​​bank centralny może uzbroić się w cierpliwość w obliczu obniżek stóp procentowych.

Święty. Luis Prezes Fed Alberto Musallem powiedział, że bank centralny może opóźnić obniżki stóp procentowych o jakiś czas, a dane potwierdzające obniżkę mogą zająć „kwartały”, a nie miesiące.

READ  Gospodarka mieszana radziła sobie lepiej niż model MFW

Członek Zarządu Fed Adriana Kugler powiedziała, że ​​jeśli warunki gospodarcze utrzymają się zgodnie z oczekiwaniami, właściwe byłoby obniżenie stóp procentowych „jeszcze w tym roku”.

Pod względem korporacyjnym kalifornijski producent chipów Nvidia wyprzedził Microsoft i stał się najcenniejszą firmą na świecie, której wartość rynkowa wynosi 3,3 biliona dolarów. Akcje Nvidii wzrosły dziś o ponad 3 procent.

Akcje innych producentów chipów również wzrosły: Qualcomm wzrósł o 2,2 procent, TSMC o 1,4 procent, a Micron Technology o 3,8 procent.

Rynki w Stanach Zjednoczonych będą zamknięte 19 czerwca, święto federalne upamiętniające koniec niewolnictwa w 1865 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *