Huragan Fiona uderza w Turks i Caico po spustoszeniu Portoryko i zabiciu co najmniej 5 osób na Karaibach

Burza groziła jeszcze bardziej śmiertelną powodzią, gdy we wtorek uderzyła w Wyspy Turks i Caicos.

Fiona, A Wpisz 3 Sztorm, z utrzymującymi się wiatrami o prędkości 115 mil na godzinę, uderzał w Turks i Caicos, a jego środek znajdował się około 40 mil od wyspy Grand Turk około godziny 14.00. National Hurricane Center z siedzibą w Miami poinformowało, że ulewne deszcze mogą do południa spowodować „zagrażające życiu powodzie” na części terytorium brytyjskiego, zamieszkane przez około 38 000 ludzi. powiedział.
Wciąż zmagając się z niszczycielską ścieżką Fiony są Republika Dominikany – gdzie zewnętrzne pasma burzy mogą nadal powodować powodzie po przejściu przez naród karaibski w poniedziałek – i Puerto Rico, gdzie Fiona przeszła dzień wcześniej i prawie nie zauważyła awarii ani uszkodzeń. Stamtąd Huragan Maria Osuwisko miało miejsce pięć lat temu we wtorek, poinformowali urzędnicy.

Co najmniej dwie osoby zginęły z powodu złej pogody na Dominikanie, powiedział generał major Juan Manuel Mendez Garcia, dyrektor krajowego centrum operacyjnego. Aurielys Esther Jimenez, lat 18, podróżowała na motocyklu, kiedy uderzyła w słup energetyczny, który spadł z powodu silnego wiatru, powiedział reżyser. Został przewieziony do szpitala, gdzie później uznano go za zmarłego.

Władze północno-wschodniej Dominikany Nagua potwierdziły w poniedziałek śmierć mężczyzny po tym, jak silny wiatr powalił drzewo, które go uderzyło. Jedna śmierć została zgłoszona na Gwadelupie, terytorium francuskim dotkniętym przez Fionę w zeszły weekend, a dwie w Puerto Rico.

W Portoryko 58-letni mężczyzna został porwany przez rzekę za swoim domem w Comerio, a inny trzydziestoletni mężczyzna zginął w pożarze, gdy próbował wlać benzynę do generatora. Tak, powiedzieli urzędnicy.

W części Portoryko na niektórych obszarach wystąpią całkowite opady deszczu Powyżej 30 caliFiona zmusiła rzeki do wylewania się i gromadzenia większej ilości wody w niektórych częściach terytorium, zalewając domy, ulice i pola. Pędząca woda porwała most, niosąc jego konstrukcję w dół rzeki Wideo przedstawia. Załoga CNN widziała lawiny błotne blokujące niektóre drogi prowadzące z obszarów przybrzeżnych w głąb lądu.

Gubernator Portoryko Pedro Pierluzzi powiedział we wtorek, że szkody były „katastrofalne” w centrum, południu i południowym wschodzie regionu.

READ  Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Znaczna część populacji powinna mieć zasilanie do późnej środy, ale gubernator powiedział, że południowa część wyspy została poważnie uszkodzona, a odbudowa zajmie więcej czasu.

Według szacunków ponad 1,17 miliona z około 1,47 miliona odbiorców mediów na wyspie było pozbawionych prądu na początku wtorku. PowerOutage.plZawiera aktualne informacje o wysiłkach renowacyjnych.

Fiona staje się silniejsza, gdy pcha na północ

Fiona nasiliła się Wpisz 3 Burza przeniosła się u północnych wybrzeży Dominikany wczesnym rankiem we wtorek.
Był to pierwszy poważny huragan w roku – kategorii 3 lub wyższej Sezon huraganów atlantyckich.
Ulewny deszcz wokół centrum Fiony grozi Turks i Caicos „ciągłą, zagrażającą życiu powodzią” od wtorkowego popołudnia, podało centrum huraganów. powiedział.
Te wyspy mogą zobaczyć od 4 do 8 cali deszczu we wtorek Nadciąga burza — Woda morska wypchnięta na ląd — od 5 do 8 stóp, podało centrum huraganów.

Warunki huraganu są prawdopodobne na Turks i Caicos do wtorkowego popołudnia, a tropikalne burze – wiatry o prędkości co najmniej 39 mil na godzinę – mają rozprzestrzenić się na południowo-wschodnie Bahamy we wtorek rano.

Oczekuje się, że Fiona umocni się po powrocie z Turks i Caicos. Wiatry od 130 do 156 mil na godzinę nad Atlantykiem późną środą – prawdopodobnie burza 4. kategorii. Przewiduje się, że minie blisko lub daleko na zachód od Bermudów do późnego czwartku lub na początku piątku i nadal może znajdować się w kategorii 4, powiedzieli prognostycy. mówić.

Pod koniec tygodnia Fiona mogła wylądować we wschodniej Kanadzie jako huragan. Jest za wcześnie, aby wiedzieć dokładnie, gdzie i jaka jest siła.

Fiona opuszcza zdewastowane Portoryko

We wtorek mija pięć lat od uderzenia huraganu Maria Katastrofalne osuwisko Niektórzy w Portoryko i ci, którzy przeżyli kryzys w 2017 roku, twierdzą, że zniszczenia powodziowe Fiony mogą być jeszcze bardziej dotkliwe.

Juan Miguel Gonzalez, właściciel firmy w Puerto Rico, powiedział CNN, że jego okolica wciąż nie wyzdrowiała po Marii, kiedy Fiona uderzyła. Ale tym razem powódź spowodowała większe zniszczenia w ich domach, mówi.

READ  Rosja oskarżyła żołnierzy o używanie telefonów komórkowych do wystrzeliwania rakiet

„Wiele osób – (niż w trakcie) Marii – straciło teraz swoje domy… straciło wszystko w swoich domach z powodu powodzi” – powiedział CNN w poniedziałek. „Maria to silny wiatr. Ale ten deszcz zniszczył wszystko w domu”.

Jetzabel Osorio stoi w swoim domu, który został zniszczony przez huragan Maria pięć lat przed przybyciem Fiony do Loyzy w Puerto Rico.

Urzędnicy powiedzieli, że usługi wodociągowe zostały przerwane dla większości populacji, ponieważ powodzie w rzece wpłynęły na procesy filtracji i musiały zostać wycofane przed wznowieniem bezpiecznego oczyszczania. Według danych Urzędu Wodociągów i Kanalizacji we wtorek rano około 60% klientów na wyspie nie miało bieżącej wody.

Ponad 1200 osób przebywało we wtorek w około 70 schroniskach na wyspie, powiedział Pierluzzi. Ekipy ratunkowe walczyły z nieubłaganym deszczem, aby uratować około 1000 osób od poniedziałkowego popołudnia, powiedział gen. dyw. Jose Reyes, zastępca generała Gwardii Narodowej Portoryko.

Gubernator powiedział we wtorek, że budynki szkolne zostaną poddane inspekcji, aby upewnić się, że uczniowie mogą bezpiecznie wrócić do klasy w nadchodzących dniach.

Oddziały Gwardii Narodowej kierują ruchem, jako rezydent Luis Nogueira, pomaga oczyścić drogę uszkodzoną przez huragan Fiona w Caye w Portoryko we wtorek.
Oprócz setek członków Portorykańskiej Gwardii Narodowej pomagających w wysiłkach ratowniczych i odbudowy, prezydent Joe Biden powiedział Pierluzzi podczas rozmowy telefonicznej w Białym Domu w poniedziałek. Wzrośnie wsparcie ze strony rządu W nadchodzących dniach.

„Prezydent powiedział, że liczba personelu pomocniczego znacznie wzrośnie w miarę przeprowadzania ocen szkód” – powiedział Biały Dom.

Gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul ogłosiła również, że wyśle ​​100 żołnierzy stanowych do Portoryko, aby pomogli w akcjach humanitarnych. Powiedział również, że załogi z New York Power Authority pomagają przywrócić zasilanie.

Na Dominikanie bez dostępu do wody pozostało ponad milion klientów

Na Dominikanie, gdzie 20 cali deszczu W niektórych miejscach pracownicy służb ratunkowych przywieźli prawie 800 osób w bezpieczne miejsce, powiedział w poniedziałek dyrektor ds. zarządzania kryzysowego w kraju, Juan Manuel Mendez. Co najmniej 519 osób było schronionych w 29 schroniskach w kraju w poniedziałek, powiedział.

Do poniedziałkowego popołudnia co najmniej 1 018 564 klientów w Republice Dominikańskiej nie miało dostępu do bieżącej wody, ponieważ 59 akweduktów było nieczynnych, a kilka z nich było tylko częściowo sprawnych, powiedział urzędnik ds. zarządzania kryzysowego Jose Luis German Mejia.

READ  Dow rośnie, aby rozpocząć tydzień, ponieważ inwestorzy czekają na wybory w połowie kadencji i raport o inflacji

Niektórzy ludzie w Republice Dominikańskiej byli bez zasilania w poniedziałek po tym, jak 10 obwodów zasilania zostało wyłączonych, powiedzieli urzędnicy zarządzania kryzysowego. Nie było jasne, ile osób zostało dotkniętych awarią.

Przyczynili się do tego Leila Santiago z CNN z Portoryko oraz Nikki Carvajal z CNN, Robert Shackelford, Melissa Alonso, Artemis Moshtakian, Taylor Ward, Holly Yan i Jameel Lynch.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *