Globalna gospodarka może co roku tracić 38 bilionów dolarów dochodu – najświeższe wiadomości ekonomiczne

Na podstawie danych empirycznych z ponad 1600 regionów na całym świecie na przestrzeni ostatnich 40 lat naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu (PIK) ocenili przyszłe skutki zmieniających się warunków klimatycznych na wzrost gospodarczy i trwałość tych skutków. Badanie opublikowano w czasopiśmie naukowym Nature.

Według badania, które koncentruje się na następnych 26 latach, nawet jeśli od dzisiaj emisje gazów cieplarnianych zostaną drastycznie zmniejszone, światowa gospodarka do 2050 r. doświadczy 19-procentowej utraty przychodów z powodu zmiany klimatu. Szkody te przewyższają sześciokrotnie koszt działań łagodzących niezbędnych do ograniczenia wzrostu temperatury na świecie do 2 stopni.

W tym kontekście szacuje się, że szkody dla światowej gospodarki wynikające ze wzrostu temperatury na świecie wyniosą średnio 38 bilionów dolarów rocznie, a do 2050 roku kwota ta wyniesie 19–59 bilionów dolarów rocznie. Te straty ekonomiczne wynikają głównie ze wzrostu temperatury i powodowanej przez nią zmienności.

Będą także ogromne koszty gospodarcze dla USA i UE

Naukowiec PIK i główny autor badania, Maximilian Kotz, stwierdził w swojej ocenie, że w większości regionów, w tym w Ameryce Północnej i Europie, przewiduje się poważny spadek dochodów, oraz że „scenariusz ten najbardziej dotknie Azję Południową i Afrykę. Są to związanych ze wzrostem gospodarczym, takich jak plony rolne, wydajność pracy czy infrastruktura, jest to wynik wpływu zmian klimatycznych na różne elementy – powiedział.

Naukowiec PIK, Leonie Vence, która kierowała badaniem, stwierdziła, że ​​badanie ujawniło, że zmiany klimatyczne spowodują poważne szkody gospodarcze we wszystkich krajach rozwiniętych, w tym w Niemczech, Francji i Stanach Zjednoczonych, w ciągu najbliższych 26 lat.

„Te krótkoterminowe szkody wynikają z naszych wcześniejszych emisji. Jeśli mamy uniknąć przynajmniej części z nich, będziemy potrzebować dalszych wysiłków adaptacyjnych. Musimy masowo i natychmiast zredukować emisje. W przeciwnym razie straty gospodarcze wzrosną. Globalne średnie w drugiej połowie stulecia i w 2100 r. „Ochrona naszego klimatu tak Wyraźnie pokazuje, że działanie jest znacznie tańsze niż niedziałanie, i to nawet bez uwzględnienia skutków pozaekonomicznych, takich jak utrata życia czy utrata różnorodności biologicznej”.

READ  WIADOMOŚCI Z OSTATNIEJ CHWILI: „Scenariusz marzeń” izraelskiej gazety: wydany nakaz aresztowania Netanjahu! Ameryka znów w akcji

„Jeśli przestaniemy spalać paliwa kopalne, możemy ustabilizować temperaturę planety”

Anders Levermann, współautor badania i Zakład Kompleksowych Badań Naukowych Instytutu Poczdamskiego, zwrócił uwagę, że konsekwencje zmian klimatycznych są znacząco nieproporcjonalne.

Leverman powiedział, że skutki zmian klimatycznych widać wszędzie, ale kraje w tropikach ucierpią najbardziej, ponieważ już się ocieplają:

„Dlatego dalszy wzrost temperatury będzie tutaj bardziej szkodliwy. Szacuje się, że kraje najmniej odpowiedzialne za zmiany klimatyczne stracą o 60 procent więcej dochodów w porównaniu z krajami o wysokich dochodach i o 40 procent więcej niż kraje o wysokiej emisji. Kraje te również odczuwają skutki zmian klimatycznych .” Należy podsumować: strukturalna zmiana w kierunku systemu energii odnawialnej ma zasadnicze znaczenie dla naszego bezpieczeństwa i pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Kontynuowanie obranej ścieżki będzie katastrofalne tylko wtedy, gdy przestaniemy spalać ropę i gaz. i może zrównoważyć węgiel.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *