EKSKLUZYWNIE: Tajna walka Trumpa w sądzie blokuje Wielkie Jury przed pozyskiwaniem informacji z jego wewnętrznego kręguCNN

Były prezydent Donald TrumpAdwokaci Trumpa toczą tajną bitwę sądową, aby zablokować federalnej ławie przysięgłych gromadzenie informacji od rosnącego kręgu bliskich współpracowników na temat wysiłków mających na celu sfałszowanie wyborów w 2020 r., powiedzieli CNN.

Spór prawny o wysoką stawkę – z trzema prawnikami reprezentującymi Trumpa w sądzie federalnym w Waszyngtonie – w czwartkowe popołudnie jest najbardziej agresywnym posunięciem byłego prezydenta w celu zapewnienia przywileju władzy wykonawczej i prawnika-klienta. Niektórzy świadkowie z dzielenia się informacjami w okolicznych sprawach kryminalnych 6 stycznia 2021.

Sądowa batalia o przywilej, wcześniej niezapowiedziana i zapieczętowana, jest punktem zwrotnym w poprezydenckich kłopotach prawnych Trumpa.

Sposób rozwiązania tej walki może decydować o tym, czy prawnicy mogą zburzyć zaporę, z którą Trump rozmawiał z prawnikami próbującymi obalić wybory w 2020 roku. .

Kontrowersje wyszły na jaw po tym, jak Eric Hershman, były radca prawny Trumpa z Białego Domu i prawnik przyjął Wielkie Jury Wysłuchano zeznań i ludzie udzielali wyjaśnień.

Inni byli wysocy rangą urzędnicy Białego Domu Trumpa, w tym były doradca Białego Domu Pat Cipollone i jego zastępca Patrick Philbin, pojawili się w ostatnich tygodniach przed wielką ławą przysięgłych i odmówili odpowiedzi na pytania z powodu próśb Trumpa o przywileje po wynegocjowaniu szczegółów.

Hershman nie kwestionował wezwania w sądzie. Zamiast tego prawnicy Trumpa proszą sędziego o uznanie roszczeń byłego prezydenta o przywileje i jego prawa do poufności w związku z jego działalnością. Zeznanie przed ławą przysięgłych Hershmana zostało przełożone.

Nie wiadomo jeszcze, czy prokuratorzy zamierzają wykorzystać te informacje w sprawach przeciwko Trumpowi lub innym.

Prawnicy Trumpa spodziewają się, że Departament Sprawiedliwości w końcu zażąda od sędziego nakazu wymuszenia dodatkowych zeznań świadków Białego Domu, jak wcześniej informowała CNN.

Departament Sprawiedliwości nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Wielka ława przysięgłych jest objęta zasadami tajności, spór prawny jest zapieczętowany i nie ma żadnych publicznych dokumentów, które pokazywałyby stan rzeczy.

READ  Źródło mówi, że amerykańscy naukowcy dokonali długo oczekiwanego przełomu w dziedzinie syntezy jądrowej

Departament Sprawiedliwości od miesięcy boryka się z podobnym wyzwaniem prawnym, jak wcześniej informowała CNN.

Oprócz Cipollone’a i Philpina, byli doradcy wiceprezydenta Greg Jacobs i Mark Short stanęli przed wielką ławą przysięgłych w sądzie w Waszyngtonie i odmówili odpowiedzi na niektóre pytania z powodu roszczeń Trumpa dotyczących przywilejów wykonawczych, jak wcześniej podało CNN.

Późnym czwartkowym popołudniem Evan Corcoran, Tim Parladore i John Rowley, którzy reprezentują Trumpa na rozprawie 6 stycznia, opuścili gmach sądu z radcą prawnym.

Barlater powiedział dziennikarzom, że „reprezentuje klienta”, ale nie podał dalszych szczegółów. Inni prawnicy odmówili komentarza.

Szerokie dążenie zespołu prawnego Trumpa do uprzywilejowania było przedmiotem sporu wśród jego prawników na temat strategii prawnej, powiedzieli ludzie poinformowani w tej sprawie.

Sześć tygodni temu w styczniu Hershman otrzymał nakaz sądowy na zeznania i dokumenty. Ale przed rozprawą rozzłościły go niejasne zalecenia prawników Trumpa, aby nie udostępniać informacji, mówią ludzie poinformowani w tej sprawie.

Według e-maili przejrzanych i po raz pierwszy zgłoszonych przez CNN, Hershman naciskał na prawników Trumpa, aby udzielili mu szczegółowych instrukcji, na jakie tematy powinien skorzystać z przywileju. New York Times.

„List prezydenta Trumpa jest niewystarczający bez nakazu sądowego. Nie rozumiem twojego twierdzenia, że ​​Prezes Sądu rozstrzygnie tę kwestię” – napisał Hershman. Podniósł obawy, że Departament Sprawiedliwości będzie starał się wymusić na jego zeznaniach, jeśli odmówi zeznań na niektóre pytania.

Hershman wcześniej zeznawał przed komisją Domu w sprawie obserwacji w Białym Domu 6 stycznia.

Wypowiedziany adwokat wyraził zaniepokojenie, że podejście zespołu Trumpa może narazić go na pogardę ze strony ławy przysięgłych, powiedzieli ludzie poinformowani w tej sprawie. Wycofał się, gdy prawnicy Trumpa wysłali mu list z instrukcjami, by przytoczyć przed wielką ławą przysięgłych przywileje dyrektora lub prawnika-klienta.

READ  Rock and Roll Hall of Fame wprowadzają Eminema, Dolly Parton, Lionela Richie i Carly Simon

Inni byli doradcy Trumpa wyrazili podobną frustrację z powodu niejasności roszczeń Trumpa do przywilejów, informują CNN ludzie poinformowani w tej sprawie.

Roszczenia dotyczące poufności prawnik-klient mogą być rozpatrywane z wielu powodów, w tym, jeśli jakiekolwiek informacje są udostępniane poza kanałem prawnik-klient i jeśli komunikacja wiąże się z potencjalnym wykroczeniem. W sytuacji z 6 stycznia sędzia federalny w Kalifornii już odkrył wymianę e-maili John EastmanPrawnik Trumpa zajmujący się kampanią, który nie jest objęty tą klauzulą ​​poufności, dostarcza dokumentację śledczym Izby i umożliwia Departamentowi Sprawiedliwości dostęp do tych i innych podobnych wymian.

Przywileje administracyjne to dla śledczych trudne zadanie, choć nie niemożliwe do przezwyciężenia. Departament Sprawiedliwości miał dostęp do taśm Watergate Nixona przed federalną ławą przysięgłych w latach siedemdziesiątych. Sąd Najwyższy Orzekł, że materiały są potrzebne do dochodzenia karnego. Ale sądy nie powiedziały dokładnie, gdzie zostaną wytyczone linie w tym śledztwie, ani były prezydent starający się zachować w tajemnicy porady, których udzielił podczas kierowania krajem.

Ten spór jest odrębny od ochrony przywilejów, do której Trump próbował dochodzić w odrębnym śledztwie dotyczącym postępowania z rejestrami federalnymi i informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa narodowego po swojej prezydenturze. To śledztwo skłoniło FBI do zajęcia tajnych dokumentów Ośrodek Trumpa Mar-a-Lagoi działa jako sędzia Specjalny Mistrz Obecnie rozstrzyga się, czy śledczym Trumpa można ukryć ponad 10 000 niesklasyfikowanych dokumentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *