EKSKLUZYWNIE: Dziesiątki pracowników Mar-a-Lago, od kelnerów po lokajów, zbadało odtajnione dokumenty

(CNN) Co najmniej dwa tuziny osób – od personelu kurortu Mar-a-Lago po członków Donalda TrumpaWewnętrzny krąg w posiadłości na Florydzie – został wezwany do złożenia zeznań przed federalną wielką ławą przysięgłych badającą postępowanie byłego prezydenta z tajnymi dokumentami, powiedziało CNN wiele źródeł zaznajomionych z dochodzeniem.

W czwartek doradca Trumpa ds. komunikacji, Marco Martin, który pracował w Białym Domu, a później podróżował z Trumpem na Florydę, stanął przed wielką ławą przysięgłych w Waszyngtonie. W przesłuchaniu brał udział jeden ze starszych prawników prokuratora specjalnego Jacka Smitha.Doradca prasowy Białego Domu, Marco Martin, pyta podczas briefingu prasowego w sali odpraw prasowych Jamesa S. Brady’ego w Białym Domu, w środę, 8 lipca 2020 r., w Waszyngtonie.

Martin, który należy do niewielkiej grupy byłych doradców Białego Domu, którzy pozostaną w pracy po odejściu Trumpa z urzędu, odmówił odpowiedzi na jakiekolwiek pytania, gdy zwrócił się do niego reporter CNN.

Smith szukał zeznań od kilku osób bliskich Trumpowi – od jego własnych prawników reprezentujących go w sprawie po personel naziemny Mar-a-Lago, gospodynie domowe i kelnerów restauracji, podają źródła.

Pracownicy są przedmiotem zainteresowania śledczych ze względu na to, co widzieli lub słyszeli podczas wykonywania codziennych obowiązków na terenie posiadłości, w tym widzieli pudła lub dokumenty w biurze Trumpa lub w innym miejscu.

„Zarzucają bardzo szeroką sieć – każdy i wszystko mogło zostać zauważone” – powiedziało źródło zaznajomione z wysiłkami Departamentu Sprawiedliwości.

Na przykład śledczy federalni rozmawiali już ze śledczymi z pracownikiem Mar-a-Lago widzianym na nagraniu z kamery bezpieczeństwa, który przenosi pudła z magazynu z doradcą Trumpa Waltem Nautą.

Według źródeł i federalnych protokołów wyborczych, wielu pracowników Mar-a-Lago jest reprezentowanych przez konsultantów opłacanych przez Trump Organizations.

Departament Sprawiedliwości od około roku prowadzi dochodzenie w sprawie niewłaściwego obchodzenia się z rejestrami bezpieczeństwa narodowego i możliwych sankcji. Agenci FBI odzyskali ponad 100 tajnych dokumentów podczas przeszukania w Mar-a-Lago zeszłego lata. Od tego czasu zespół prawny Trumpa przekazał dodatkowe materiały niejawne.

READ  Prezydent Erdoğan w Naksivan... Został powitany przez prezydenta Azerbejdżanu AlijewaDochodzenie federalne wcześniej dotyczyło czołowych doradców Trumpa, takich jak były wiceprezydent Białego Domu Dan Scavino oraz były doradca Trumpa i urzędnik Pentagonu Kash Patel.

W międzyczasie Smith ściga obrońcę Trumpa, Evana Corcorana. Podczas swojego wystąpienia przed wielką ławą przysięgłych Corcoran odmówił odpowiedzi na pytania dotyczące rozmów z Trumpem dotyczących dokumentów niejawnych, powołując się na tajemnicę adwokacką. Prokuratorzy zwracają się do sędziego o pociągnięcie go do odpowiedzialności, ponieważ rozmowy mogą być częścią popełnienia przestępstwa lub oszustwa.

Orzeczenie w sprawie Corcorana ma zostać wydane na początku tego tygodnia przez Sąd Okręgowy w Waszyngtonie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *