Dzięki lepszej nauce możemy walczyć z „greenwashingiem”!

Na kilka dni przed 28. Konferencją Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu („COP28”) w Dubaju 50 przedsiębiorstw naftowych i gazowych podjęło istotne zobowiązanie do dekarbonizacji swojej działalności do połowy stulecia. To swego rodzaju początek, ale to nie to samo, co stopniowe wycofywanie rzeczywistych emisji ze spalania ropy i gazu. Nawet jeśli firmy obiecują redukcję emisji gazów cieplarnianych, trudno powiedzieć dokładnie, co ta obietnica oznacza. Dzieje się tak dlatego, że przedsiębiorstwa rzadko zachowują przejrzystość w kwestii wyboru konkretnej metody obliczania redukcji emisji i wyjaśniania danych leżących u podstaw obliczeń.

W badaniu opublikowanym w 2021 r. przeanalizowano publiczne ujawnienia emisji 52 przedsiębiorstw naftowych i gazowych, z których wiele wysuwało duże twierdzenia dotyczące redukcji emisji.[1] Simon Dietz z London School of Economics wraz ze współpracownikami obliczył przyszłą intensywność emisji (miarę gazów cieplarnianych uwalnianych na jednostkę działalności) tych firm i porównał ich trajektorie ze scenariuszami osiągnięcia celów porozumienia klimatycznego z Paryża z 2015 roku. Badanie wykazało, że przedsiębiorstwa nie wyznaczyły wystarczająco ambitnych celów ani nie ograniczyły emisji wystarczająco szybko, aby osiągnąć cel porozumienia, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do 2°C poniżej poziomu przedindustrialnego.

Po COP26 w Glasgow w Anglii w 2021 r. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres powiedział, że „firmy starają się, aby wyglądało to na bardziej przyjazne dla środowiska, niż są w rzeczywistości”.Malowanie zielonych oczuPowołał panel ekspercki ds. przeciwdziałania „greenwashingowi”. Zadaniem panelu było doradzanie wszystkim organizacjom pozarządowym (w tym samorządom lokalnym i regionalnym, przedsiębiorstwom) w zakresie najlepszych praktyk w zakresie śledzenia emisji. Panel utworzony przez byłą kanadyjską minister klimatu Catherine McKennę wyznaczył celeEkstremalna przejrzystość„Telefon”Dokładność jest ważna„(pierwszy znany)Uczciwość ma znaczenie: zobowiązania zerowe netto przedsiębiorstw, instytucji finansowych, miast i regionów„) opublikował oświadczenie pt

Obraz, który wywołuje reakcję na złamane obietnice i „mrugnięcie oczami” podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatycznych.
I.P.S

badacze; Muszą sprostać temu wyzwaniu, przeglądając raporty, cele i wskaźniki postępu oraz przedstawiając zalecenia dotyczące tego, jak powinny one wyglądać. Niektórzy badacze już to robią. Należy jednak zrobić więcej niż obecnie, aby obiektywnie zweryfikować to, co mówią i robią przedsiębiorstwa. Jedną z organizacji wiodących wysiłki na rzecz opracowania standardów w tej dziedzinie jest wspólny wysiłek organizacji pozarządowych, takich jak Światowy Instytut Zasobów (dawniej znany jako „Światowy Instytut Zasobów”) w Waszyngtonie i CDP (dawniej znany jako „Carbon Disclosure Project”), współpracującej organizacji o charakterze naukowym z siedzibą w Londynie. The Goals Initiative (wcześniej znana jako „Science-Based Goals Initiative” lub po prostu „SBTi”).

SBTi doradza firmom w zakresie najlepszych praktyk w zakresie ustalania celów w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. SBTi dokonała przeglądu tych celów dla ponad 2000 firm na 6 kontynentach i potwierdziła ich zgodność z celami Porozumienia Klimatycznego z Paryża. Naukowcy twierdzą jednak, że konieczna jest większa przejrzystość w zakresie formułowania zaleceń przez SBTi i celów organizacji.

Kiedy przedsiębiorstwa wyznaczają cele w zakresie redukcji emisji, określają również ścieżkę redukcji emisji, którą będą podążać, aby ten cel osiągnąć. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez członka rady technicznej SBTi Andersa Björna z duńskiego Uniwersytetu Technicznego w Konkens Lyngby i jego współpracowników, niektóre sposoby ograniczenia emisji są bardziej ambitne niż inne.[2], [3] Jednakże zespół badawczy; W lipcu 2023 r Naturalna zmiana klimatu W swoich komentarzach do czasopisma ujawnili, że SBT nie określiło jasno, dlaczego zalecono określone metody i ścieżki. Okazało się również, że firmy nie ujawniły, jakie proponowane metody zastosowały ani dlaczego je zastosowały. Ponadto nie wszystkie firmy udostępniają publicznie swoje dane wejściowe. Nieznajomość tych szczegółów utrudnia kontrolę lub powtarzanie wyników. Natura Kiedy magazyn zapytał SBTi o tę kwestię, SBTi odpowiedziało, że metody i obliczenia służące ustalaniu celów zostały upublicznione i że firmy mają obowiązek publikować dane dotyczące emisji i czynić postępy w realizacji swoich celów. Stwierdził jednak, że nie określono, z jakich platform lub kanałów komunikacji firmy powinny korzystać, aby zgłaszać takie informacje.

Fabryka i jej komin emitują emisje do środowiska.
Fabryka i jej komin emitują emisje do środowiska.
pikseli

Inne badania zrodziły inne pytania. Na przykład cel redukcji emisji powinien mieć rok bazowy, względem którego mierzony będzie postęp. Według badania przeprowadzonego przez Saphirę Recker i współpracowników z Uniwersytetu Queensland w Brisbane w Australii, w tym roku SBTi zapewnia firmom swobodę wyboru.[5] Oznacza to, że wystąpią rozbieżności w standardach raportowania.

Dodatkowo, jeśli firma zboczy ze ścieżki, musi zrestrukturyzować swój cel, aby zrekompensować niedobory. Jednakże SBTi nie nakazuje tego w swoich zaleceniach dla firm. badacze; Stwierdza, że ​​firmy korzystające z metod SBTi do ustalania celów w zakresie redukcji emisji mogą nie spełniać celów porozumienia klimatycznego z Paryża. W odpowiedzi na to S.P.T.I Natura Dziennikarz w pełni popiera ideę dostosowywania celów do odchyleń. Stwierdził jednak, że proces corocznego przeglądu wymagałby więcej czasu i kosztów i zamiast tego wymagałby procesu okresowego przeglądu co pięć lat.

SBTi znajduje się w trudnej sytuacji. Chce zachęcić przedsiębiorstwa do zgłaszania ambitnych i precyzyjnych dobrowolnych celów w zakresie emisji. Ale nie jest jasne, jak dobrze to robią. Pomocny może być większy dystans między SBTi a instytucjami, w którym naukowcy mogą zdobyć przyczółek. Naukowa Rada Doradcza SBTi, składająca się z ekspertów ds. klimatu i naukowców zajmujących się globalnymi zmianami, często poszukuje nowych członków. Inicjatywa zrzesza także grupy ekspertów, których zadaniem jest doradztwo w zakresie projektów, takich jak opracowywanie wytycznych dla konkretnych sektorów. Naukowcy mogą rozważyć dołączenie do tej grupy.

READ  Niesamowite odkrycie tureckich naukowców! Nikt już się nie załamie

Firmy znajdują się pod zwiększoną presją, ponieważ wiele krajów stara się wprowadzić obowiązek raportowania emisji gazów cieplarnianych. Począwszy od nadchodzących lat duże firmy w Unii Europejskiej będą zobowiązane do publicznego ujawniania swojego wpływu na klimat i inny wpływ na środowisko na mocy dyrektywy w sprawie sprawozdawczości znanej jako dyrektywa w sprawie sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw. Przepisy uchwalone w Kalifornii i stworzone przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) mogą zrobić coś podobnego. Naukowcy powinni przedstawić swoje poglądy, uczestnicząc w konsultacjach społecznych i badając, jak zasady są stosowane w praktyce. Ta wiedza pomoże organizacjom zapewnić, że ich wysiłki opierają się na konsensusie najlepszych dostępnych dowodów. Odegra także ważną rolę w zapewnieniu, że przedsiębiorstwa publikując swoje raporty, uwzględniają metody rozliczania emisji dwutlenku węgla i akceptowane źródła danych. Rządy i inne władze powinny wykazywać większą proaktywność w pozyskiwaniu pomocy badaczy w kształtowaniu polityki.

Chociaż raportowanie klimatu korporacyjnego ma długą drogę”Malowanie zielonych oczu„Aktualna kwestia pozostaje otwarta. W raporcie McKenny słusznie podkreślono, że postęp musi podlegać niezależnej ocenie w odniesieniu do celów i strategii. Jest jasne, że badacze mają więcej pracy do wykonania, aby urzeczywistnić obietnicę bardziej ekologicznej przyszłości.

Dokładamy wszelkich starań, aby nasze treści wiernie odzwierciedlały fakty naukowe. Jeśli nie masz pewności, jeśli to możliwe, skonsultuj się z zaufanymi źródłami. Skontaktuj się z nami!

Masz pytania dotyczące tej treści?
Tutaj Kliknij i posłuchaj.

Przejdź do witryny pytań i odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *