Do literatury wprowadzono gatunek Nilamani odkryty w dolinie Munjur

prof. Dr. Yıldırım powiedział, że odkrył tę roślinę w pobliżu doliny Munsur w ramach „Projektu renowacji tureckiego dzwonka” wspieranego przez TÜBİTAK.

Po wielu badaniach ustalili, że roślina ta jest nowym podgatunkiem rodzaju „dąb bell”, którego nazwa naukowa to Campanula quercetorum. Yildirim napisał na ten temat artykuł w czasopiśmie naukowym „Species and Habitat”, doc. Dr. Powiedział, że zostały opublikowane wspólnie z Ademi Fahri Birhan i jego doktorantem Dukanem Ostolem.

[Fotoğraf: AA]


„Obecnie w naszym kraju zidentyfikowano 133 szafiry”.

Yıldırım powiedział, że naukowa nazwa rośliny to „Campanula quercetorum subsp. densiflora”, a turecka nazwa „Ovacık Bel” ze względu na jej gęstą strukturę kwiatową, inspirowaną regionem, w którym rośnie, Ovacık, dodając:


„Patrząc na różnicę w stosunku do głównego gatunku, roślina ta różni się od głównego gatunku kolorem kwiatów, fakturą piór i gęstymi kwiatami. Jest to roślina bardzo wąsko rozpowszechniona. Istnieje około 420 gatunków dzwonków. Na świecie i nasz kraj są w tym sensie na bardzo ważnym etapie.Ponieważ my W kraju „obecnie 133 Nilamani zostało zidentyfikowanych z tą rośliną. 70 z nich to gatunki endemiczne występujące wyłącznie w naturze naszego kraju.”


Zdjęcie: A.A[Fotoğraf: AA]


„Liczba gatunków roślin wprowadzonych do nauki sięga 70”

Podkreślając, że Ovacık mani to gatunek lokalny, Yıldırım powiedział: „Najważniejszą cechą kwiatów mani jest to, że mają bardzo duży potencjał jako rośliny ozdobne. Jako grupa kontynuujemy prace nad uprawą tych naturalnych kwiatów mani. Obecnie są one szeroko rozpowszechnione w przyrodę naszego kraju. W tym sensie wkrótce staną się rośliną uprawną. „Będziemy mieli dostęp do tych roślin” – powiedział.

Stwierdzając, że liczba gatunków roślin wprowadzonych do świata nauki za pomocą dzwonu Ovacık osiągnęła 70, Yıldırım podkreślił, że prace nad wprowadzeniem różnorodności biologicznej Turcji do literatury będą kontynuowane.

Zdjęcie: A.A[Fotoğraf: AA]

READ  Naukowcy uzyskali najostrzejszy w historii obraz czarnej dziury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *