Fizycy potwierdzają powiedzenie „wróg mojego wroga jest moim przyjacielem” – najświeższe informacje ze nauki i technologii

Oczekuje się, że nowe badanie będzie miało implikacje wykraczające poza zrozumienie relacji społecznych.

Według teorii równowagi społecznej, zaproponowanej przez austriackiego psychologa Fritza Haidera w latach czterdziestych XX wieku, ludzie poszukują harmonii w swoich relacjach społecznych. Z tego powodu, szukając stabilności na poziomie poznawczym, zrównoważone relacje podlegają 4 zasadom: wróg wroga jest przyjacielem, przyjaciel przyjaciela jest przyjacielem, przyjaciel wroga jest wrogiem i wróg. Wróg przyjaciela.

Przez lata podejmowano próby potwierdzenia tej teorii.

Jak podaje „Independent Turkey”, choć przez lata wielu próbowało zweryfikować tę teorię za pomocą nauk o sieciach i matematyki, dotychczasowe badania dały niespójne wyniki ze względu na złożoność relacji społecznych i prostotę tworzonych sieci. Na studiach. Zespół badawczy Northwestern University pokonał tę przeszkodę, łącząc dwa kluczowe elementy teorii Heidera: nie wszyscy znają się w prawdziwym życiu, a niektórzy ludzie mają więcej pozytywnych i mniej negatywnych interakcji niż inni.

Naukowcy wykorzystali cztery obszerne zbiory danych, które obejmowały sieci pozytywnych i negatywnych relacji: komentarze oceniane przez użytkowników w serwisie społecznościowym Slashdot, interakcje między członkami Kongresu USA z Izby Reprezentantów oraz interakcje między bitcoinami. Recenzje inwestorów i konsumentów z serwisu Epinions.

Naukowcy nie rozdzielają pozytywnych i negatywnych relacji pomiędzy osobami w sieci całkowicie losowo. Naukowcy twierdzą, że losowość wymaga, aby wszyscy mieli równe szanse na spotkanie się, podkreślając, że w prawdziwych sieciach społecznościowych niektórzy ludzie nie znają innych. Na przykład dana osoba może znać przyjaciela znajomego, nigdy nie spotykając innego przyjaciela.

Zamiast tego fizycy opracowali model statystyczny, który przypisuje dodatnie lub ujemne wartości relacjom w sieci na podstawie prawdopodobieństwa spotkania ludzi. Dodając próg, aby niektóre były przyjazne dla próbki, naukowcy zapewnili losowy rozkład wartości w obrębie tych dwóch progów.

Model opracowany w ramach badań opublikowanych niedawno w czasopiśmie naukowym Science Advances pokazuje, że wielkoskalowe sieci społecznościowe są konsekwentnie spójne z teorią równowagi społecznej Heidera. Istvan Kovacs, wykładowca na Wydziale Fizyki i Astronomii Northwestern University, tak powiedział o badaniu, którego był jednym z autorów:

Robimy to regularnie od kilkudziesięciu lat. Bo prawdziwe życie jest skomplikowane. Zdaliśmy sobie sprawę, że musimy wziąć pod uwagę dwa ograniczenia jednocześnie: kto wie, niektórzy ludzie są bardziej przyjaźni niż inni.

Naukowcy uważają, że ich wyniki można wykorzystać w różnych dziedzinach. Uważa się, że odkrycia nie tylko przyczynią się do wysiłków na rzecz ograniczenia polaryzacji społecznej, ale będą przydatne w obszarach innych niż stosunki międzyludzkie. „Możemy przyjrzeć się powiązaniom pobudzającym i hamującym między neuronami w mózgu lub interakcjom między różnymi kombinacjami leków stosowanymi w leczeniu choroby” – mówi Kovacs.

READ  Turecka lekarka została członkiem światowej sławy ciała naukowego

Badanie sieci społecznościowych to świetne pole do odkryć, ale nasze prawdziwe zainteresowania wykraczają poza badanie interakcji między przyjaciółmi i odkrywanie innych złożonych sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *