Djokovic uwięziony na lotnisku, prezydent Serbii stara się o wejście do Australii

  • Rządy Djokovica w rękach australijskiego rządu
  • Został uwięziony w odosobnionym pokoju na lotnisku z powodu problemu z wizą
  • Prezydent Serbii mówi, że kraj stoi za nim

MELBOURNE, 5 stycznia (Reuters) – Novak Djokovic utknął w nocy na lotnisku w Melbourne pośród międzynarodowych manewrów politycznych nad tym, czy Australia uhonoruje sportowca nr 1 na świecie. Zwolnienie medyczne Odeślij go do domu z powodu obowiązku szczepień lub z powodu błędu wizowego.

Djokovic, który oczekuje na swoje 21. zwycięstwo wielkoszlemowe w Australian Open, wylądował na lotnisku Tullamarine w Melbourne w środę o 23:30 czasu lokalnego po 14-godzinnym locie z Dubaju.

Ale czekał na pozwolenie na wjazd do kraju wczesnym rankiem w czwartek po tym, jak ujawniono, że jego grupa złożyła wniosek o wizę, która nie pozwalała na zwolnienia lekarskie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

To skłoniło lokalny rząd stanu Victoria, w którym rozgrywa się turniej Open-playing, do stwierdzenia, że ​​nie poprze wniosku Djokovica, pozostawiając jego los w rękach rządu federalnego i premiera Scotta Morrisona.

Niezwykłe posunięcie rządu australijskiego, mające na celu uniemożliwienie Djokovicowi wjazdu do kraju z powodu błędu w formularzu wizowym, doprowadziło do groźby incydentu dyplomatycznego między Canberrą a Belgradem.

„Zakończyłem rozmowę telefoniczną z Novakiem Djokoviciem” – napisał na Instagramie prezydent Serbii Alexander Vuிக்i. „Powiedziałem naszemu Novakowi, że cała Serbia jest z nim i że nasze ciała robią wszystko, co w ich mocy, aby natychmiast zakończyć nękanie największego tenisisty świata.

„Serbia Novak będzie walczyć o prawdę i sprawiedliwość zgodnie ze wszystkimi zasadami prawa międzynarodowego. Novak jest silny i wszyscy o tym wiemy”.

Serbskie media doniosły, że Vucic wezwał ambasadora Australii do Belgradu i zażądał jego natychmiastowego uwolnienia, aby zagrać w Djokovica.

Ojciec Djokovica, Stradjan, powiedział, że czekał sam w pokoju z uzbrojonymi strażnikami na lotnisku na ostateczną decyzję, czy jego syn może wjechać do kraju.

READ  Prezydent Erdogan wita szefa Biura Politycznego Hamasu Haniyeha

„Nie mam pojęcia, co się dzieje. Trzymają mojego syna w niewoli już od pięciu godzin” – powiedział Srdjan serbskiemu wydaniu internetowemu Sputnika. Jeśli nie wypuścimy go za pół godziny, zbierzemy się na ulicy, co jest walką dla wszystkich.

– Niezbyt regularna podróż z centrum – skomentował trener Koran Ivanisevic. Selfie na Instagramie Z poczekalni na lotnisku, z dłońmi na twarzy i urzekającymi emotikonami.

Morrison w obliczu Wielka wpadka Decyzja jego rządu o zwolnieniu Djokovica ze szczepionek, aby zagrać w Open, doprowadziła do wskazania palca między konserwatywną administracją premiera a lewicowym rządem wiktoriańskim kierowanym przez premiera Dona Andrewsa.

Australia, a zwłaszcza stan Victoria, ma najdłuższą ogólną blokadę na świecie i wysłała wybuchowe numery przypadków wariantu Omicron do rekordowych poziomów. Czytaj więcej

Po niepowodzeniu Morrison zasugerował, że powinien zadowolić rząd federalny, który jest odpowiedzialny za granice międzynarodowe i wizy, a nie umowę o uczestnictwie Djokovica. Czytaj więcej

Krótko przed przybyciem Djokovica Morrison powiedział, że „nie ma specjalnych zasad” dotyczących zwolnienia.

Tenis – Półfinały Pucharu Davisa – Serbia v Chorwacja – La Gaza Magica, Madryt, Hiszpania – 3 grudnia 2021 r. Novak Djokovic z Serbii świętuje zwycięstwo nad chorwackim Marin Cilic REUTERS / Susana Vera.

„Jeśli te dowody nie wystarczą, nie będzie traktowany inaczej niż ktokolwiek inny i wróci do domu następnym lotem” – powiedział Morrison na wcześniejszej konferencji prasowej.

Partia wizowa

Djokovic przyleciał samolotem Emirates, ale funkcjonariusze straży granicznej skontaktowali się z rządem wiktoriańskim, aby zapytać, czy rząd formalnie poparłby wizę numer jeden na świecie, ale odmówił.

„Rząd federalny zapytał, czy poprzemy wniosek wizowy Novaka Djokovica na wjazd do Australii” – powiedziała Jala Bulford, pełniąca obowiązki minister sportu Wiktorii.

READ  Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę, 28 maja.

„Nie oferujemy wsparcia przy składaniu wniosków o wizę osobistą Novakowi Djokovicowi, aby mógł wziąć udział w turnieju wielkoszlemowym Australian Open 2022.

„Zawsze byliśmy pewni dwóch rzeczy: zezwolenia na wizy to sprawa federalna, a zwolnienia lekarskie to sprawa lekarzy”.

Nie jest jasne, czy rząd federalny zezwoli na jego wjazd. Straż Graniczna nie odpowiedziała na prośbę o komentarz.

Tenis Australia i urzędnicy rządowi szybko upierali się, że Djokovic nie otrzymał wybranego przez siebie leczenia.

Zły Australijczyk

Serb, który wcześniej odmówił ujawnienia swojego statusu szczepionki, zdobył dziewięć tytułów, w tym ostatnie trzy w Melbourne Park. We wtorek potwierdził, że został zaszczepiony, aby móc zagrać w Australian Open, które rozpoczyna się 17 stycznia.

Australijska legenda tenisa Rod Laver, która została wybrana do głównej prezentacji w Melbourne Park w stanie Wiktoria, ostrzegł, że Djokovic może spotkać się z wrogością miejscowego tłumu.

„Myślę, że to będzie brzydkie” – powiedział Lower News Corp. „Myślę, że ludzie z epoki wiktoriańskiej pomyślą: 'Tak, chcę zobaczyć, jak gra i rywalizuje, ale jednocześnie jest dobry i zły sposób”.

„Tak, jesteś świetnym graczem, wygrałeś wiele meczów, więc nie może to być fizyczne. Więc w czym problem?”

Lokalna Christine Warden z Melbourne powiedziała, że ​​to „wstyd”.

„Wszyscy zrobiliśmy właściwą rzecz, wszyscy wyszliśmy i otrzymaliśmy nasze ciosy i nasze dopalacze, i mamy kogoś z zagranicy, który może go nagle wykluczyć i zagrać. Myślę, że to kompletna. Wstyd i nie zobaczę to.”

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

oświadczenie Sudipto Ganguly w Bombaju; Dodatkowy raport Nicka Mulwenny’ego i Johna Myrne’a; Montaż przez Petera Rutherforda, Alison Williams i Hugh Lawsona

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *