College Football Playoff powiększy się do 12 drużyn w sezonie 2024

College Football Playoff ogłosił w czwartek, że zostanie rozszerzony do 12-drużynowego wydarzenia, które rozpocznie się w 2024 roku, kończąc 18-miesięczny proces pełen opóźnień i nieporozumień.

Ogłoszenie pojawia się dzień po zgodzie Rose Bowl Ostatnią przeszkodą, z jaką urzędnicy CFP musieli potroić rozmiar obecnie czteroosobowego formatu, była zmiana kontraktu na sezony 2024 i 2025.

„Doceniamy współpracę liderów sześciu gier pucharowych i dwóch przyszłych miast-gospodarzy mistrzostw krajowych” – powiedział w oświadczeniu dyrektor wykonawczy CFP Bill Hancock. „Wszyscy uznali, że ta zmiana leży w najlepszym interesie futbolu uniwersyteckiego i zebrali się, aby to się stało”.

Pierwsza runda nowych play-offów 2024 odbędzie się w tygodniu kończącym się w sobotę, 21 grudnia. Dokładne daty nie zostały jeszcze ustalone.

Mecz o mistrzostwo sezonu 2024 zostanie rozegrany 20 stycznia 2025 roku w Atlancie. Mecz o mistrzostwo sezonu 2025 zostanie rozegrany 19 stycznia 2026 roku w Miami Gardens na Florydzie. Oba są opóźnione o ponad tydzień w stosunku do aktualnego czasu gry tytułowej.

Oczekuje się, że ekspansja wygeneruje około 450 milionów dolarów dodatkowego dochodu brutto na konferencje i uczestniczące szkoły.

Plan rozszerzenia rozgrywek play-off został ujawniony w czerwcu 2021 r., ale komisarze konferencji rządzący WPRyb nie byli w stanie osiągnąć konsensusu potrzebnego do przeforsowania propozycji. Przedłużenie sezonu 2024 zostało uznane za martwe w lutym.

Prezydenci uniwersytetów i kanclerze nadzorujący WPRyb ożywili ten proces latem. Zatwierdzili pierwotny plan rozmieszczenia do 2026 roku i zwrócili go komisarzom, doradzając im, aby spróbowali rozszerzyć do 2024 roku, jeśli to możliwe.

12-letnia umowa College Football Playoff z ESPN obowiązuje przez cały sezon 2025-26.

Poza negocjowaniem formatu, komisarze muszą ustalić, kiedy i gdzie będą rozgrywane mecze oraz czy partnerzy miski i miasta, w których odbywają się mecze mistrzowskie, mogą uwzględnić zmiany w harmonogramie na lata 2024 i 2025.

READ  Konflikt zbrojny w Tecde. 1 zabity, 5 rannych

Kwestia Rose Bowl została ostatecznie rozstrzygnięta, ponieważ organizatorzy 120-letniej gry w kręgle mieli nadzieję uzyskać pewne zapewnienia od CFP, że zachowają swój cenny noworoczny automat, gdy nowe kontrakty wejdą w życie w 2026 roku.

Przedstawiciele CFP wahali się.

W obliczu możliwości bycia przedstawianym jako przeszkoda i perspektywy wykluczenia z przedłużonych play-offów przez dłuższy czas, Rose Bowl zgodził się iść naprzód w dobrej wierze.

„To wspaniały dzień dla futbolu uniwersyteckiego” — powiedział Mark Keenum, prezydent stanu Mississippi i przewodniczący Rady Menedżerów CFP. „Cieszę się, że mogę zacząć wcześnie, ponieważ dążymy do przedłużonej fazy play-off. Jest to bardzo ekscytujące dla szkół, absolwentów i wszystkich zaangażowanych osób.

___

Śledź Ralpha D. Russo na https://twitter.com/ralphDrussoAP i słuchaj na http://www.apppodcasts.com

___

AP College Football: https://apnews.com/hub/college-football i https://twitter.com/ap_top25. Zapisz się do newslettera AP College Football: https://tinyurl.com/mrxhe6f2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *