Chiny złagodzą ograniczenia związane z COVID po tygodniu historycznych protestów

  • Chiny ułatwiają masowe testy, aby umożliwić domową kwarantannę – źródła
  • Najwyższy urzędnik mówi, że intensywność wirusa słabnie
  • Zmiana następuje po serii protestów
  • Największy pokaz protestu publicznego od dekady

PEKIN, 1 grudnia (Reuters) – Chiny mają ogłosić w najbliższych dniach złagodzenie protokołów kwarantanny COVID-19 i ograniczenie masowych testów, poinformowały źródła agencji Reuters, znaczna zmiana polityki po gniewie z powodu surowych ograniczeń, które rozprzestrzeniły się w całym kraju świat. zastrzeżenia.

Najwyższy urzędnik powiedział, że liczba przypadków w całym kraju jest najwyższa, ale w ostatnich dniach nastąpiły zmiany, ponieważ niektóre miasta znoszą blokady, a zdolność wirusa do wywoływania chorób słabnie.

Przedstawiciele służby zdrowia, którzy ogłosili złagodzenie sytuacji w swoich regionach, nie wspomnieli o protestach – największym pokazie obywatelskiego nieposłuszeństwa w Chinach od lat, od czuwania przy świecach w Pekinie po uliczne starcia z policją w Kantonie.

Środki, które mają zostać wprowadzone, obejmują masowe testy i rutynowe testy kwasów nukleinowych oraz działania umożliwiające izolowanie pozytywnych przypadków w domu w określonych warunkach i przy bliskich kontaktach, podają źródła zaznajomione z tą sprawą.

Jest to dalekie od wcześniejszych protokołów, które doprowadziły do ​​publicznej frustracji, ponieważ całe społeczności były zamknięte na tygodnie, nawet po jednym pozytywnym przypadku.

Frustracja kipiała w zeszłym tygodniu w powszechnych protestach, bezprecedensowych w Chinach kontynentalnych od czasu dojścia do władzy prezydenta Xi Jinpinga w 2012 roku.

Zmiana zasad

Niecałe 24 godziny po gwałtownych demonstracjach w Kantonie we wtorek władze w co najmniej siedmiu dystryktach ogromnego centrum produkcyjnego poinformowały, że znoszą tymczasowe blokady. Jedna dzielnica powiedziała, że ​​pozwoli na ponowne otwarcie firm, w tym szkół, restauracji i kin.

Miasta, w tym Chongqing i Zhengzhou, również ogłosiły złagodzenie.

Dodając do poczucia zmiany kierunku, wicepremier Sun Chunlan, który nadzoruje wysiłki Covid, powiedział, że państwowe media podały, że zdolność wirusa do wywoływania chorób słabnie.

READ  Wall Street gwałtownie rośnie, odnotowując tygodniowe zyski, gdy rentowność Skarbu Państwa spada

„W miarę osłabiania patogenności wirusa Omicron kraj stoi przed nową sytuacją i nowymi zadaniami w zapobieganiu epidemii, ponieważ coraz więcej osób jest szczepionych i gromadzone jest doświadczenie w zwalczaniu wirusa” – powiedział Sun w komentarzach przekazanych w państwowych mediach.

Sun wezwał również do bardziej „optymalnych” zasad testowania, leczenia i izolacji.

Ślad słabej zjadliwości przeczy wcześniejszym wiadomościom urzędników o śmiercionośnej naturze wirusa.

„Wraz ze znacznym złagodzeniem środków kontroli Covid w Kantonie wczoraj, przemówienie Suna wysyła kolejny silny sygnał, że polityka zero Covid zakończy się w ciągu najbliższych kilku miesięcy” – stwierdzili analitycy z Nomura w nocie badawczej.

„Te dwa wydarzenia mogą wskazywać na początek końca COVID-19”.

Niektóre społeczności w stolicy, Pekinie, zaczęły przygotowywać się do zmian.

Społeczność na wschodzie miasta przeprowadza w tym tygodniu ankietę internetową na temat możliwości domowej kwarantanny dla pozytywnych przypadków, powiedzieli mieszkańcy.

„Z pewnością z zadowoleniem przyjmuję decyzję naszej społeczności mieszkaniowej o przeprowadzeniu tego referendum niezależnie od wyników” – powiedział Tom Simpson, dyrektor wykonawczy na Chiny w Chińsko-Brytyjskiej Radzie Biznesu.

Powiedział, że jego głównym zmartwieniem było zmuszenie do przeniesienia się do ośrodka izolacyjnego, w którym „warunki byłyby co najmniej tak złe”.

Wybitny komentator nacjonalistyczny Hu Zijin powiedział w środę w poście w mediach społecznościowych, że wielu bezobjawowych nosicieli koronawirusa w Pekinie jest już w izolacji domowej.

Czy zostanie ponownie otwarty w przyszłym roku?

Na całym świecie wzrosły oczekiwania, że ​​Chiny, próbując powstrzymać infekcje i osiągnąć lepsze wskaźniki szczepień wśród niechętnych osób starszych, mogą ponownie otworzyć swoje granice w przyszłym roku.

Eksperci ds. zdrowia ostrzegają, że jeśli Covid uwolni się przed wprowadzeniem szczepień, może dojść do powszechnych chorób i śmierci.

Chińskie akcje i rynki na całym świecie początkowo spadały po weekendowych protestach w Szanghaju, Pekinie i innych miastach, ale później odbiły się dzięki nadziejom, że presja opinii publicznej doprowadzi do nowego podejścia władz.

READ  Poprawa sentymentu zyskują na akcjach, ropa naftowa 120

Dalsze wybuchy epidemii COVID-19 mogą zaważyć na działalności gospodarczej Chin w następnej kadencji, powiedział w środę Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który dostrzegł szansę na bezpieczną zmianę polityki, aby umożliwić przyspieszenie wzrostu gospodarczego w 2023 roku.

Ścisłe środki kontroli w Chinach osłabiły w tym roku krajową działalność gospodarczą i rozprzestrzeniły się na inne kraje poprzez zakłócenia w łańcuchu dostaw.

Indeks menedżerów ds. zakupów Caixin/S&P Global wykazał, że aktywność fabryk spadła w listopadzie czwarty miesiąc z rzędu, po słabszych danych z oficjalnej ankiety przeprowadzonej w środę. Czytaj więcej

Podczas gdy zmiana tonu w Covid wydaje się być odpowiedzią na niezadowolenie społeczne z drakońskich środków, władze starają się przesłuchać tych, którzy brali udział w protestach.

China Dissent Monitor, prowadzony przez finansowany przez rząd USA Freedom House, oszacował co najmniej 27 protestów w całych Chinach od soboty do poniedziałku. Australijski think tank ASPI ocenił 51 protestów w 24 miastach.

Dodatkowe raporty Julie Zhu w Hongkongu oraz Kevina Huanga i Ellen Zhang w Pekinie; Marius Zaharia i John Geddy; Montaż przez Michaela Perry’ego, Roberta Birzela

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *