Co najmniej 3 rosyjskie śmigłowce wojskowe wysadziły się w powietrze podczas ukraińskiego strajku na lotnisku w Chersoniu

Zdjęcie satelitarne pokazuje smugę dymu unoszącą się nad międzynarodowym lotniskiem w Chersoniu we wtorek, 15 marca. Po powiększeniu zdjęcia pokazują płonące helikoptery. (Laboratoria Planet, PBC)

Ukraińskie wojsko zniszczyło we wtorek kilka rosyjskich śmigłowców wojskowych na międzynarodowym lotnisku w Chersoniu, jak pokazują nowe zdjęcia satelitarne z Planet Labs.

Na zdjęciu satelitarnym widać dużą czarną smugę dymu unoszącą się nad lotniskiem, z kilkoma płonącymi helikopterami.

W powiększonej części obrazu widać płonące helikoptery.
W powiększonej części obrazu widać płonące helikoptery. (Laboratoria Planet, PBC)

Jest to najbardziej niszczycielski znany atak, jaki ukraińskie wojsko przeprowadziło przeciwko rosyjskim helikopterom podczas wojny, podczas którego co najmniej trzy rosyjskie helikoptery zostały podpalone lub zniszczone na lotnisku.

Pojazdy wojskowe widziane w pobliżu lotniska również zostały trafione.

Nad lotniskiem unosi się duży smuż dymu.
Nad lotniskiem unosi się duży smuż dymu. (z telegramu)

Na innym zdjęciu, wykonanym przez drona unoszącego się nad pobliską wioską Komyshany, widać również duży pióropusz dymu unoszący się nad lotniskiem.

CNN zlokalizowało i zweryfikowało autentyczność obrazu.

Strajk wojskowy na lotnisku został zauważony przez NASA Fire Information for Resource Management System (FIRMS), który śledzi duże pożary na całym świecie.

Zgodnie z danymi sensorycznymi zebranymi przez FIRMS, strajk wojskowy miał miejsce około 13:42 czasu lokalnego.

Zdjęcie satelitarne firmy Maxar Technologies pokazuje kilka rosyjskich śmigłowców wojskowych siedzących w poniedziałek na płycie lotniska.
Zdjęcie satelitarne firmy Maxar Technologies pokazuje kilka rosyjskich śmigłowców wojskowych siedzących w poniedziałek na płycie lotniska. (Technologie Maxara)

W poniedziałek zdjęcia satelitarne firmy Maxar Technologies pokazały szereg rosyjskich śmigłowców wojskowych na płycie lotniska w Chersoniu. W okolicy widać też dziesiątki pojazdów wojskowych.

READ  Fani Billa próbują przekazać darowiznę na rzecz fundacji Tua Tagovailoa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *