Chiny, a nie SpaceX, mogą być źródłem rakiet spadających na Księżyc

4 marca wyrobiony przez człowieka kawałek szczątków rakiety uderzy w księżyc.

Okazuje się jednak, że nie jest to, jak pisano wcześniej w wielu raportach, w tym przez The New York TimesSpaceX Elona Muska, który będzie odpowiedzialny za stworzenie krateru na powierzchni Księżyca.

Zamiast tego przyczyną może być kawałek rakiety wystrzelonej przez chińską agencję kosmiczną.

W zeszłym miesiącu Bill Gray, twórca Project Pluto, pakietu oprogramowania astronomicznego używanego do obliczania orbit asteroid i komet, ogłosił, że górny stopień rakiety SpaceX Falcon 9 znajduje się na trajektorii, która przecina się z ścieżką księżyca . W lutym rakieta wystrzeliła Obserwatorium Klimatu Deep Space (DSCOVR) dla Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej. 11, 2015.

Pan. Gray od lat śledził tę część rakiety, a na początku stycznia przeleciała ona w odległości 6000 mil od powierzchni księżyca, a siła grawitacji księżyca obróciła ją po ścieżce, która wyglądała, jakby mogła się rozbić na kolejnej orbicie.

Obserwacje astronomów amatorów, kiedy obiekt przemknął obok Ziemi, ponownie potwierdziły zbliżające się uderzenie wewnątrz Hertzsprung, starego krateru o szerokości 315 mil.

Ale sobotni e-mail od Jona Giorginiego, inżyniera z NASA Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii, zmienił tę historię.

Pan. Giorgini prowadzi Horizons, internetową bazę danych, która może generować lokalizacje i orbity dla prawie 1,2 miliona obiektów w Układzie Słonecznym, w tym około 200 statków kosmicznych. Użytkownik Horyzontów zapytał pana Giorgini był pewien, że obiekt był częścią rakiety DSCOVR. „To skłoniło mnie do przyjrzenia się sprawie” – Mr. powiedział Giorgini.

Odkrył, że orbita jest niezgodna z trajektorią, którą obrał DSCOVR, i skontaktował się z panem. Szary.

„Moja pierwsza myśl była taka, że ​​jestem prawie pewien, że dobrze to zrobiłem”, Mr. Grey powiedział w niedzielę.

Zaczął jednak przekopywać swoje stare e-maile, aby przypomnieć sobie, kiedy ten obiekt został po raz pierwszy zauważony w marcu 2015 roku, około miesiąc po uruchomieniu DSCOVR.

READ  Dokonał napaści seksualnej na swoją 14-letnią córkę nożem... Taka kara dla takiego ojca!

Prawie każdy nowy obiekt dostrzeżony na niebie to asteroida i takie też było założenie dla tego obiektu. Nadano mu oznaczenie WE0913A.

Okazało się jednak, że WE0913A krąży wokół Ziemi, a nie Słońca, co zwiększało prawdopodobieństwo, że jest to coś, co pochodzi z Ziemi. Pan. Gray dodał, że pomyślał, że może to być część rakiety, która wystrzeliła DSCOVR. Dalsze dane potwierdziły, że WE0913A minął księżyc dwa dni po wystrzeleniu DSCOVR, który wydawał się potwierdzać identyfikację.

Pan. Gray zdaje sobie teraz sprawę, że jego błędem było myślenie, że DSCOVR został wystrzelony na trajektorię w kierunku Księżyca i wykorzystując swoją grawitację, aby skierować statek kosmiczny do miejsca docelowego około miliona mil od Ziemi, gdzie statek kosmiczny ostrzega o nadchodzących burzach słonecznych.

Ale, jak pan Giorgini zauważył, że DSCOVR został faktycznie wystrzelony na bezpośredniej ścieżce, która nie przechodziła obok księżyca.

„Naprawdę żałuję, że to przejrzałem” przed opublikowaniem swojego styczniowego ogłoszenia, panie. – powiedział Gray. „Ale tak, kiedy Jon Giorgini zwrócił na to uwagę, stało się całkiem jasne, że naprawdę się pomyliłem”.

SpaceX, który nie odpowiedział na prośbę o komentarz, nigdy nie powiedział, że WE0913A nie jest jego etapem rakietowym. Ale prawdopodobnie też go nie śledził. Przez większość czasu drugi stopień Falcona 9 jest wypychany z powrotem do atmosfery, aby się spalić. W tym przypadku rakieta potrzebowała całego paliwa, aby dostarczyć DSCOVR do odległego miejsca przeznaczenia.

Jednak drugi etap, nie zasilany i niekontrolowany, znajdował się na orbicie, która prawdopodobnie nie zagrażałaby żadnym satelitom, a ludzie prawdopodobnie nie śledzili tego.

„Byłoby bardzo miło, gdyby ludzie, którzy umieszczają te wzmacniacze na wysokich orbitach, publicznie ujawnili, co tam umieścili i dokąd zmierzają, zamiast wykonywać całą tę pracę detektywistyczną” Pan. – powiedział Gray.

READ  Chorwacja vs. Brazylia – Raport z meczu piłki nożnej – 9 grudnia 2022

Ale jeśli to nie była rakieta DSCOVR, to co to było? Pan. Gray przejrzał inne starty w poprzednich miesiącach, skupiając się na tych, które zmierzały w stronę Księżyca. „Nie ma zbyt wiele w tej kategorii” Mr. – powiedział Gray.

Najlepszym kandydatem była rakieta Long March 3C, która wystrzeliła chiński statek kosmiczny Chang’e-5 T1 w październiku. 23, 2014. Ten statek kosmiczny okrążył Księżyc i skierował się z powrotem na Ziemię, zrzucając małą kapsułę powrotną, która wylądowała w Mongolii. Był to test prowadzący do misji Chang’e-5 w 2020 roku, która z powodzeniem zebrała księżycowe skały i pył i sprowadziła je z powrotem do badań na Ziemi.

Przeprowadzenie symulacji komputerowej orbity WE0913A w czasie pokazało, że wykonałby on bliski przelot Księżyca w październiku. 28, pięć dni po chińskiej premierze.

Ponadto dane orbitalne z satelity sześciennego, który był dołączony do trzeciego stopnia rakiety Long March „są w zasadzie dzwonkiem martwym” dla WE0913A, panie. – powiedział Gray. „To rodzaj sprawy, którą prawdopodobnie mógłbyś skierować do ławy przysięgłych i uzyskać wyrok skazujący”.

Kolejne obserwacje w tym miesiącu przesunęły przewidywania, kiedy obiekt uderzy w księżyc o kilka sekund i kilka mil na wschód. „Wciąż wygląda to tak samo” – powiedział Christophe Demeautis, astronom-amator z północno-wschodniej Francji.

Wciąż nie ma szans, żeby ominęła księżyc.

Katastrofa nastąpi około godziny 7:26 czasu wschodniego, ale ponieważ uderzenie nastąpi po drugiej stronie Księżyca, będzie poza zasięgiem wzroku teleskopów i satelitów Ziemi.

Jeśli chodzi o to, co stało się z tą częścią Falcona 9, „nadal próbujemy dowiedzieć się, gdzie może być drugi stopień DSCOVR”, Mr. – powiedział Gray.

Najlepiej przypuszczać, że wylądował na orbicie wokół Słońca, a nie Ziemi, i nadal może tam być. To by na razie zniknęło z pola widzenia. Istnieje precedens dotyczący powracania fragmentów starych rakiet: w 2020 r. nowo odkryty tajemniczy obiekt okazał się częścią rakiety wystrzelonej w 1966 r. dla robotycznych misji pomiarowych NASA na Księżyc.

READ  Rosyjska okupacja Chersoń Ukraina odcięta przez kontrataki - Wielka Brytania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *