Chińscy naukowcy prowadzą badania na Mount Everest

Obóz bazowy Mount Everest na wysokości 5200 metrów w Tybetańskim Regionie Autonomicznym w południowo-zachodnich Chinach był świadkiem niezliczonych wypraw wspinaczy na najwyższy szczyt świata. Ostatnim z nich jest grupa chińskich naukowców.

Od końca kwietnia łącznie 170 naukowców prowadzi badania nad wodą, ekologią i działalnością człowieka wokół Mount Everest.

Zhao Huabiao, naukowiec z Instytutu Badawczego Wyżyny Tybetańskiej Chińskiej Akademii Nauk, jest zajęty uczeniem zespołu obsługi automatycznej stacji pogodowej w bazie.

Według Zhao głównym zadaniem w tym roku jest konserwacja i modernizacja ośmiu stacji pogodowych zlokalizowanych na wysokościach od 5200 do 8830 metrów.

Dźwięk w terenie:

„Co mam zrobić z tym kawałkiem?”

„Musisz wyłączyć przełącznik, a następnie go wypuścić”.

Zespół, któremu powierzono zadanie zdobycia szczytu, podjął kilka prób pomyślnego zakończenia misji.

Poza tą grupą wielu naukowców prowadzi badania wokół obozu.

Głos w tle 1 (po chińsku): Huang Jian, pracownik naukowy Chińskiej Akademii Nauk Jishuangbanna Tropikalny ogród botaniczny:

„Jestem naukowcem w dziedzinie botaniki i paleobotaniki. Przybyliśmy na Mount Everest, aby badać skamieliny botaniczne i lokalną florę. Nosiłem ten strój, aby się ogrzać i chronić przed zimnem. Musimy wykonać wiele prac związanych z rejestracją danych”. Musimy więc nosić ze sobą panel słoneczny. Aby pobrać próbki, weź młotki geologiczne i torby strunowe, aby pobrać próbki wierzchniej warstwy gleby, śniegu i lodu”.

Jako członek zespołu paleontologicznego podczas tegorocznej ekspedycji naukowej, Huang wspiął się do przodu obozu na wysokości 6500 metrów, zbierając po drodze próbki.

Mount Everest jest ważny dla zrozumienia powstawania i ewolucji Himalajów.

SES 2 (po chińsku): SU TAO, naukowiec z tropikalnego ogrodu botanicznego Xishuangbanna, Chińskiej Akademii Nauk:

„Baza, w której się znajdujemy, była zalesiona 10 milionów lat temu. Wzrost Himalajów spowodował poważne zmiany w środowisku. Nasz zespół zamierza dowiedzieć się więcej o Płaskowyżu Qinghai-Tybet, w tym o regionie Himalajów, poprzez florę i faunę ”.

READ  Prezydent YÖK: Turcja stara się zacieśnić regionalne powiązania z dyplomacją naukową

Zespół paleontologiczny wrócił trzy dni później z ponad 50 kilogramami próbek zawierających bogaty materiał do badań paleontologicznych.

Miliony lat później las ten stał się punktem wyjściowym wypraw na Mount Everest i bazą wypadową ekspedycji naukowych.

Korespondenci agencji informacyjnej Xinhua z Lhasy donoszą. (XHTV)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *