Ceny gazu w USA rosną powyżej 4 USD za galon

Ceny gazu w Stanach Zjednoczonych osiągają najwyższy poziom od 2008 roku, ponieważ rosyjska inwazja na Ukrainę zakłóca globalny rynek energetyczny.

Średnia cena galonu gazu osiągnęła w niedzielę 4 009 USD, według AAA, o 57 centów więcej niż miesiąc temu. Najwyższy w historii był lipiec 2008 r., kiedy średnia cena osiągnęła 4,114 USD za galon. (W przypadku uwzględniania inflacji byłoby to równowartość 5,25 USD za galon dzisiaj).

Coraz bardziej brutalna wojna Rosji z Ukrainą, zmuszająca do ucieczki ponad milion mieszkańców, wywołała gwałtowne wahania na rynkach energetycznych, częściowo dlatego, że Rosja dostarcza 10 procent światowej ropy naftowej i ponad jedną trzecią gazu ziemnego zużywanego w Unii Europejskiej …

Niektóre rafinerie i handlowcy mają przestał kupować ropę z kraju, nawet przesyłki oferowane z dużym rabatem. Rafinerie, spedytorzy, ubezpieczyciele i banki wycofują się, ponieważ boją się napaść na sankcje w kontaktach z Rosją. Przywódcy Ukrainy wzywają kraje do zaprzestania kupowania rosyjskiej ropy, a amerykańscy politycy zaczął popierać tę akcję.

Cena ropy Brent, będącej międzynarodowym benchmarkiem, wzrosła w piątek o 7 procent do 118 dolarów za baryłkę. Na początku grudnia kosztował około 65 dolarów za baryłkę.

Ceny gazu rosły już podczas pandemii, częściowo w wyniku wahań podaży i popytu. Wyższe ceny mają pchnięty ludzie do zmiany budżetów domowych, czasami przez rezygnację z zajęć rekreacyjnych, a czasami przez ograniczenie wydatków na niezbędne rzeczy. Wysokie ceny gazu przyczyniają się do wzrostu inflacji, która osiągnął 40-letni szczyt w styczniu.

Ekonomiści spodziewają się, że Indeks Cen Konsumpcyjnych, uważnie obserwowany miernik inflacji, który zostanie opublikowany w czwartek, pokaże, że ceny konsumpcyjne wzrosły o 7,9 procent w ciągu roku do lutego i 0,8 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem. To byłby wzrost z 7,5 procent w ciągu roku do stycznia, pokazując, że inflacja nie osiągnęła jeszcze szczytu.

READ  Teleskop Jamesa Webba NASA ma zostać wystrzelony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *