Carolyn Ellison i Gary Wang: współzałożyciel FTX i były szef funduszu hedgingowego Alameda Research przyznali się do wielu zarzutów, współpracując z FeedCNN

Dwóch powiązanych dyrektorów wyższego szczebla Upadła giełda kryptowalut FTX Przyznali się do kilku przestępstw i współpracują z prokuratorami federalnymi, zgodnie z niezapieczętowanymi aktami sądowymi. Ponadto parze grozi zarzut oszustwa cywilnego ze strony Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, ogłoszonej w środę wieczorem.

Współzałożyciel FTX Gary Wang i Carolyn Ellison, która była dyrektorem generalnym funduszu hedgingowego Alameda Research, przyznali się do wielu zarzutów o spisek i oszustwa. Za ich rolę w oszustwie, które doprowadziło do upadku platformy handlu kryptowalutami.

Damian Williams, prokurator USA w południowym dystrykcie Nowego Jorku, ogłosił zarzuty w wiadomości wideo w środę wieczorem. W krótkim oświadczeniu powtórzył, że śledztwo wciąż trwa, zaznaczając, że te nowe zarzuty nie są ostatnimi w tej sprawie.

Prawnik Wanga, Ilan Graf, powiedział: „Gary przyjmuje odpowiedzialność za swoje czyny i poważnie traktuje swoje obowiązki jako współpracujący świadek”. Wang już pojawił się w sądzie za swoje przestępstwo.

Adwokaci Ellisona nie mogli od razu uzyskać komentarza.

Zarzuty nie zostały zapieczętowane Sam Bankman-Fried był w drodze do Ameryki Z Bahamów, gdzie został aresztowany w zeszłym tygodniu na podstawie ośmiu zarzutów, Williams był zamieszany w jedno z największych oszustw finansowych w historii Stanów Zjednoczonych. Bankman-Fried zrzekła się prawa do zakwestionowania ekstradycji w środę i wieczorem wsiadła do samolotu do Stanów Zjednoczonych.

Bankman-Fried ma stanąć przed sądem na Manhattanie w czwartek. Prokuratorzy i jego prawnicy dyskutowali o pakiecie kaucji, który pozwoliłby mu uniknąć więzienia, powiedział CNN osobom zaznajomionym ze sprawą.

Wang był współzałożycielem FTX wraz z Bankman-Fried w 2019 roku, a także pracował z nim przy jego funduszu hedgingowym Alameda Research. Ellison został dyrektorem generalnym Alameda w październiku 2021 r., zgodnie z aktami sądowymi.

Prokuratorzy oskarżają Bankmana-Frieda o udział w wielu oszustwach. Wśród nich twierdzą, że Bankman-Fried ukradł pieniądze klientom FTX, zainwestował w inne firmy, kupił luksusowe nieruchomości i przekazał miliony dolarów na kampanie polityczne wspierające Alamedę.

READ  Credit Suisse pod presją połączenia z UBS spotyka się, aby rozważyć opcje

W listach datowanych w niedzielę 18 grudnia i podpisanych następnego dnia Ellison i Wang zgodzili się przyznać do winy i współpracować z prokuratorami.

Ellison przyznał się do siedmiu zarzutów oszustwa elektronicznego, spisku w celu prania pieniędzy, spisku w celu popełnienia oszustwa związanego z papierami wartościowymi, oszustwa związanego z papierami wartościowymi i spisku w celu popełnienia oszustwa elektronicznego. Oprócz kosztów finansowania kampanii został oskarżony o podobne przestępstwa jak Bankman-Fried.

Wang zgodził się przyznać do czterech zarzutów oszustwa elektronicznego, spisku w celu popełnienia oszustwa elektronicznego, oszustwa związanego z papierami wartościowymi i spisku w celu popełnienia oszustwa związanego z papierami wartościowymi.

„Jak powiedziałem w zeszłym tygodniu, to śledztwo jest w toku i postępuje bardzo szybko” – powiedział Williams. „Powiedziałem, że ogłoszenie z zeszłego tygodnia nie było naszym ostatnim ogłoszeniem i po raz kolejny mam jasność, że dzisiejsze ogłoszenie też nie jest”.

Federalni regulatorzy oskarżyli Ellisona i Wanga o odgrywanie kluczowych ról w wieloletnim planie oszukiwania inwestorów FTX.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd twierdzi, że Ellison i Wang aktywnie uczestniczyli w programie mającym na celu oszukanie inwestorów. W latach 2019-2022 Ellison manipulował ceną FTT, tokena zabezpieczającego FTX „w sposób Bankman-Fried” – twierdzili regulatorzy. SEC stwierdziła, że ​​manipulacja polegała na kupowaniu dużych ilości PTF na wolnym rynku w celu zawyżenia jego ceny.

Organy regulacyjne twierdzą, że manipulacja spowodowała zawyżenie akcji Alamedy, zawyżyła bilans funduszu hedgingowego i „wprowadziła w błąd” inwestorów co do ekspozycji FTX na ryzyko.

„Kiedy upadł FTT i reszta kart, pan Bankman-Fried, pani Ellison i pan Wang zostawili inwestorów w rękach”, powiedział przewodniczący SEC, Gary Gensler. powiedział w oświadczeniu.

Według SEC, Wang stworzył kod źródłowy FTX, który pozwolił firmie Alameda przekierować fundusze klientów FTX i sprzeniewierzyć fundusze na działalność handlową w zakresie funduszy hedgingowych Ellison.

„Ellison i Wang aktywnie uczestniczyli w programie FTX mającym na celu oszukiwanie inwestorów i angażowali się w działania kluczowe dla jego sukcesu” – powiedziała SEC. powiedział w komunikacie.

READ  Brazylijska legenda futbolu Pele zmarł w wieku 82 lat Wiadomości piłkarskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *