Biden ogłosił stan wyjątkowy w Mississippi po tym, jak tornada zabiły dziesiątki osób

Prezydent Joe Biden wydał nadzwyczajną deklarację dla Mississippi wczesnym rankiem w niedzielę, udostępniając fundusze federalne najbardziej dotkniętym obszarom hrabstw Carroll, Humphreys, Monroe i Sharkey w piątek wieczorem. Śmiertelne tornado przetacza się przez deltę MississippiJeden z najbiedniejszych regionów Ameryki

CBS News potwierdziło, że co najmniej 26 osób zginęło, gdy potężna burza przetoczyła się przez kilka miast wzdłuż godzinnej ścieżki w Mississippi i Alabamie. Dziesiątki innych zostało rannych.

Po ewakuacji setek ludzi ekipy poszukiwawcze i ratownicze wznowiły w niedzielę żmudne zadanie przekopywania się przez gruzy spłaszczonych i zawalonych domów, budynków handlowych i urzędów miejskich.

Sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego Alejandro Mayorgas i administrator FEMA Dean Criswell udali się w niedzielę do Mississippi, aby ocenić szkody.

„W katastrofach takich jak ta nie ma obcych: wszyscy się spotykają, wszyscy są sąsiadami, wszyscy są rodziną” – powiedział w niedzielę Mayorkas. „Nie mogą tego zrobić sami, Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego i FEMA zajmie to tyle, ile potrzeba. Cała rodzina federalna jest tutaj, aby wspierać te społeczności”.

Mężczyzna siedzi pośród zniszczeń spowodowanych serią potężnych burz i co najmniej jednego tornada w Rolling Fork, Mississippi, 25 marca 2023 r.

Will Newton/Getty Images


„FEMA jest tutaj. Jesteśmy oddani mieszkańcom Mississippi” – powiedział Criswell na konferencji prasowej.

„Będziemy tu dla ciebie teraz, będziemy tu dla ciebie w przyszłym tygodniu i będziemy tutaj po tym, jak te kamery znikną, aby upewnić się, że pomagamy ci we wszystkich twoich potrzebach związanych z rekonwalescencją” – dodał Criswell.

Oficer koordynujący FEMA, John Boyle, został wyznaczony do nadzorowania federalnych działań naprawczych. Po ogłoszeniu Bidena fundusze federalne mogą zostać wykorzystane na działania naprawcze, w tym tymczasowe mieszkania, naprawy domów, pożyczki pokrywające nieubezpieczone straty majątkowe oraz inne programy indywidualne i biznesowe, powiedział Biały Dom w oświadczeniu.

Twister zrównał z ziemią całe bloki, zniszczył domy, zdarł wieżę z kościoła i przewrócił miejską wieżę ciśnień. Nawet gdy zaczęło się ożywienie, National Weather Service ostrzegło w niedzielę o poważnych zagrożeniach pogodowych – w tym silnych wiatrach, dużym gradzie i możliwych tornadach – dla wschodniej Luizjany, południowo-środkowej Mississippi i południowo-środkowej Alabamy.

Na podstawie wstępnych danych tornado otrzymało wstępną ocenę EF-4 Biuro National Weather Service w Jackson napisało tweeta późną sobotę. Tornado EF-4 ma maksymalne utrzymujące się wiatry między 166 a 200 mil na godzinę (265 km/h i 320 km/h). Biuro Jacksona ostrzegło, że wciąż zbiera informacje o tornadzie.

Tornado zdewastowało miasto Rolling Fork, liczące 2000 mieszkańców, zabijając 13 osób, zamieniając domy w stosy gruzu, przewracając samochody na boki i niszcząc miejską wieżę ciśnień. Inne części Głębokiego Południa zostały wykopane przed zniszczeniami spowodowanymi przez inne podejrzane twistery. W hrabstwie Morgan w Alabamie zmarła jedna osoba – poinformowało biuro szeryfa w tweecie.

Papież Franciszek odmówił specjalną modlitwę za mieszkańców Mississippi „ucierpiałych z powodu niszczycielskiego huraganu” podczas cotygodniowego południowego błogosławieństwa w niedzielę na Placu św. Piotra w Watykanie.

„Nie wiem, jak ktokolwiek przeżył” – powiedział Rodney Porter, który mieszka około 20 mil (32 km) na południe od Rolling Fork. Kiedy burza uderzyła w piątek wieczorem, pospieszył tam, by pomóc, jak tylko mógł. Porter przybył, by znaleźć „ totalne zniszczenie” i powiedział, że czuje zapach gazu ziemnego. , powiedział, że słyszał ludzi wołających o pomoc w ciemności.

„Domy zniknęły, domy są ułożone na dachach domów, a na nich są pojazdy” – powiedział.

Zamiast prowadzić niedzielne nabożeństwo, pastor Greg Proctor badał pozostałości swojego kościoła Kaplicy Krzyża. Tornado zerwał dach kościoła i złamał dzwonnicę. Jedną z niewielu rzeczy, które pozostały, jest nowy witraż upamiętniający długoletniego członka kościoła.

Annette Body podróżowała z pobliskiej Pelosi do ciężko dotkniętego Silver City, aby zbadać zniszczenia. Powiedziała, że ​​czuje się „pobłogosławiona”, że jej własny dom nie został zniszczony, ale inni, których zna, stracili wszystko.

– Płakałam zeszłej nocy, płakałam dziś rano – powiedziała, rozglądając się po blokach. „Mówili, że trzeba się chować, ale stało się to tak szybko, że wiele osób nie miało nawet szansy się schronić”.

Ocaleni z burzy Sobota spacerowała, wielu oszołomionych i zszokowanych, przedzierając się przez grube stosy gruzu i powalonych drzew piłami łańcuchowymi, szukając ocalałych. Linie wysokiego napięcia ciągnęły się pod kilkudziesięcioletnimi dębami, których korzenie były wyrwane z ziemi.

Gubernator Mississippi, Tate Reeves, ogłosił stan wyjątkowy i zobowiązał się do pomocy w odbudowie, widząc zniszczenia na polach bawełny, kukurydzy i soi oraz w stawach sumowych. Rozmawiał z Bidenem, który również odbył rozmowę telefoniczną z przedstawicielami kongresu stanowego.

W Mississippi otwarto ponad pół tuzina schronisk dla przesiedleńców.

Wstępne informacje oparte na raportach burzowych i ocenach danych radarowych wskazują, że tornado było na ziemi od ponad godziny i przesunęło się o co najmniej 170 mil (274 kilometry), powiedział Lance Perilloux, meteorolog z National Weather Service’s Jackson, Mississippi biuro. .

„To rzadkie – bardzo, bardzo rzadkie” – powiedział, przypisując długą trajektorię szerszej niestabilności atmosferycznej.

Perrilloux powiedział, że wstępne ustalenia pokazują, że tornado rozpoczęło swoją drogę zniszczenia na południowy zachód od Rolling Fork, po czym ruszyło na północny wschód w kierunku wiejskich społeczności Midnight i Silver City oraz w kierunku Tuchula, Black Hawk i Winona.

Superkomórka, która wytworzyła śmiercionośne tornado, spowodowała niszczycielskie tornada w północno-zachodniej i północno-środkowej Alabamie, powiedział Brian Squitieri, prognosta silnych burz z Weather Service’s Storm Prediction Center w Norman w stanie Oklahoma.

READ  Elon Musk oferuje zakup Twittera: aktualizacje na żywo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *