Biden mówi, że siły amerykańskie będą bronić Tajwanu w przypadku chińskiej inwazji

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WASZYNGTON, 18 września (Reuters) – Prezydent USA Joe Biden powiedział, że siły amerykańskie będą bronić Tajwanu w przypadku chińskiej inwazji, jego najbardziej dosadne oświadczenie i komentarze z pewnością rozgniewają Pekin.

W wyemitowanym w niedzielę wywiadzie CBS 60 Minutes, zapytanym, czy siły amerykańskie będą bronić demokratycznie rządzonej wyspy, której roszczenia Chiny, odpowiedział: „Tak, rzeczywiście, jeśli doszłoby do bezprecedensowego ataku”.

Poproszony o wyjaśnienie, czy mówi, że siły amerykańskie – amerykańscy mężczyźni i kobiety – będą bronić Tajwanu w przypadku chińskiej inwazji, w przeciwieństwie do Ukrainy, Biden odpowiedział: „Tak”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Wywiad był ostatnim momentem, w którym Biden wydawał się odchodzić od długoletniej amerykańskiej polityki wobec Tajwanu, ale jego oświadczenie było jaśniejsze niż wcześniej w kwestii rozmieszczenia wojsk amerykańskich do obrony wyspy.

Stany Zjednoczone od dawna stosują politykę „strategicznej niejednoznaczności” i nie wyjaśniły, czy zareagują militarnie na atak na Tajwan.

Poproszony o komentarz rzecznik Białego Domu powiedział, że polityka USA wobec Tajwanu nie uległa zmianie.

„Prezydent powiedział to wcześniej, w tym w Tokio na początku tego roku. Wyjaśnił również, że nasza polityka wobec Tajwanu się nie zmieniła. Pozostaje taka sama” – powiedział rzecznik.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu podziękowało Bidenowi za potwierdzenie „solidnego zaangażowania rządu USA w bezpieczeństwo Tajwanu”.

Tajwan będzie nadal wzmacniał swoje zdolności obronne i pogłębiał bliskie partnerstwo obronne między Tajwanem a Stanami Zjednoczonymi, poinformował w oświadczeniu.

W zeszłym tygodniu przeprowadzono wywiad CBS z Bidenem. Prezydent Wielkiej Brytanii udał się w poniedziałek na pogrzeb królowej Elżbiety.

W maju zapytano Bidena, czy chciałby użyć wojska do obrony Tajwanu: „Tak… to zobowiązanie, które podjęliśmy” – odpowiedział.

READ  McConnell du Munchin: Chcemy cię zdobyć, Joe

W wywiadzie 60 Minutes Biden powtórzył, że Stany Zjednoczone nie popierają niepodległości Tajwanu i że Waszyngton jest zaangażowany w politykę „jednych Chin”, która oficjalnie uznaje Pekin, a nie Tajpej.

Komentarze Bidena z pewnością rozwścieczą Pekin. Tajwan był bardzo rozgniewany wizytą przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w sierpniu.

Wizyta zachęciła Chiny do przeprowadzenia największych ćwiczeń wojskowych wokół Tajwanu, a Chiny zaprotestowały przeciwko działaniom amerykańskich prawodawców zmierzających do opracowania przepisów, które poprawiłyby amerykańskie wsparcie wojskowe dla Tajwanu. Czytaj więcej

Prezydent Chin Xi Jinping zapowiedział oddanie Tajwanu pod kontrolę Pekinu i nie wykluczył użycia siły. Tajwan zdecydowanie sprzeciwia się roszczeniom suwerenności Chin.

Nie było natychmiastowej odpowiedzi na prośbę o komentarz ze strony chińskiej ambasady w Waszyngtonie.

W rozmowie telefonicznej z Bidenem w lipcu Xi ostrzegł przed zabawą z ogniem na Tajwanie, mówiąc, że „ci, którzy bawią się ogniem, w nim zginą”. Czytaj więcej

Zapytany w październiku ubiegłego roku, czy Stany Zjednoczone staną w obronie Tajwanu, wymagając prawnie od Stanów Zjednoczonych zapewnienia środków do obrony, Biden powiedział: „Tak, jesteśmy do tego zobowiązani”.

W tym czasie rzecznik Białego Domu powiedział, że Biden nie zapowiada żadnych zmian w polityce USA, a niektórzy eksperci nazwali ten komentarz „gafą”. Czytaj więcej

Bonnie Glaser, ekspert ds. Azji w German Marshall Fund w Ameryce, powiedział, że jeśli Biden składa takie obietnice, musi upewnić się, że może je poprzeć.

„Jeśli prezydent Biden planuje bronić Tajwanu, musi zapewnić, że amerykańskie wojsko będzie w stanie to zrobić” – powiedział. „Wsparcie retoryczne niepoparte rzeczywistymi możliwościami raczej nie wzmocni odstraszania”.

Car polityki azjatyckiej Bidena, Kurt Campbell, w przeszłości odrzucał wszelkie kroki w kierunku „strategicznej jasności” w sprawie Tajwanu, mówiąc, że takie podejście ma „znaczne wady”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

READ  Senacki Demokraci tracą prawo do głosowania po głosowaniu nad zmianą zasad

Sprawozdania Davida Branstroma, Kostasa Pitasa, Trevora Hunnicutta; Dodatkowa sprawozdawczość Bena Blancharda w Tajpej; Montaż przez Jerry’ego Doyle’a i Lincoln Feast

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *